Czy wiesz, że Twój telefon może działać dłużej, jeśli używasz aplikacji z ciemniejszymi interfejsami? To prawda! Choć czasami jest to skomplikowane, zależy to od technologii wyświetlanej na ekranie oraz od tego, czy oprogramowanie telefonu z niej korzysta.
Chodzi o OLED
Oczywiste jest, że jaśniejsze ekrany zużywają więcej energii elektrycznej, a ręczne obniżenie jasności to dobry sposób na wydłużenie żywotności baterii dowolnego urządzenia mobilnego. Jednak to tylko część równania. Ekrany telefonów wykorzystują dwa różne rodzaje technologii paneli ekranowych: LCD (wyświetlacz ciekłokrystaliczny) i OLED (organiczna dioda elektroluminescencyjna).
Ekrany LCD są dostępne od dawna i były podstawową technologią dla wszelkiego rodzaju wyświetlaczy elektronicznych od czasów przejścia z dużych monitorów CRT na telewizory pod koniec lat 90. i na początku 2000 roku. Dzisiejsze ekrany LCD wykorzystują diodę elektroluminescencyjną, która przepuszcza światło przez kolorową siatkę pikseli, z których każdy zawiera czerwone, zielone i niebieskie komórki. Ta kombinacja technologii nazywana jest LED-LCD lub czasami po prostu „ekranem LED”. To sprawia, że następny kawałek jest trochę zagmatwany.
Organiczna dioda LED (OLED) łączy siatkę pikseli i podświetlenie w jeden element: każdy piksel emituje własne światło. Ma to wiele zalet, w tym lepsze współczynniki kontrastu, bardziej żywe nasycenie kolorów oraz lepszą wydajność. Dla naszych celów największą zaletą jest to, że jeśli piksel na ekranie OLED wyświetla całkowicie czarny kolor, w rzeczywistości jest wyłączony, co oznacza, że ta część ekranu nie pobiera prądu. To ogromna poprawa w porównaniu z bardziej staromodnym wyświetlaczem LCD, który musi zasilać cały ekran bez względu na wyświetlany obraz.
Producenci telefonów zaczęli wykorzystywać te możliwości. Motorola zapoczątkowała ten trend wraz z Moto X w 2012 roku, wykorzystując tryb „zawsze włączony” do wyświetlania powiadomień, zegara i miernika baterii z małym białym tekstem na czarnym ekranie. Zawsze włączony ekran zużywał w tym trybie niewielką ilość energii elektrycznej, mniej niż 1% na godzinę, dzięki zaletom ciemnych interfejsów panelu OLED. Podobne narzędzia do ciągłego wyświetlania powiadomień są teraz powszechne w telefonach z systemem Android.
Ile czasu pracy na baterii może zaoszczędzić ciemne interfejsy?
Posiadanie prawie całkowicie czarnego ekranu może zaoszczędzić mnóstwo czasu pracy na baterii. Jednak korzystanie z konwencjonalnej aplikacji oznacza, że duża część ekranu wyświetla tekst lub obrazy, a diody OLED nie mają znacznych oszczędności energii, chyba że piksel, który pokazują, jest całkowicie czarny. Ile energii możesz zaoszczędzić?
Więcej niż myślisz. Google zbadał to pytanie, opracowując ciemniejszy wygląd Androida, a szczególnie własnych aplikacji. Zgodnie z prezentacją przedstawioną przez Google, nowy tryb ciemny w YouTube może zaoszczędzić od 15% do 60% żywotności baterii w porównaniu z typowym interfejsem użytkownika z białym podświetleniem, w zależności od ogólnego ustawienia jasności ekranu.
To radykalna poprawa – Google zawiera teraz tryb ciemny w Androidzie i dodaje go również do innych aplikacji. Możesz zauważyć wzrost żywotności baterii o trzydzieści minut do godziny w ciągu typowego dnia, jeśli aplikacje, których najczęściej używasz, stają się ciemne, podobnie jak ogólny interfejs użytkownika. Oczywiście wszystko to zależy od tego, czy Twój telefon używa ekranu OLED zamiast LCD.
Czy mój telefon korzysta z ekranu OLED?
Większość droższych telefonów komórkowych na rynku w 2018 roku korzysta z ekranów OLED. Samsung od kilku lat jest wielkim zwolennikiem ich stosowania, umieszczając je w prawie każdym telefonie marki Galaxy. Linia telefonów Pixel firmy Google oraz flagowce firm LG, Motorola, Sony i OnePlus również wykorzystują panele OLED. iPhone X, XS i XS Max korzystają z paneli OLED, ale starsze modele i tańsze iPhone XR już nie.
Jeśli nie masz pewności, czy Twój telefon ma wyświetlacz LCD czy OLED, przeprowadź szybkie wyszukiwanie w Google. Wyszukaj konkretny model i „specyfikacje”, co powinno dać ci pełną listę specyfikacji technicznych. Jeśli jest oznaczony jako „OLED”, oznacza to, że jest to technologia używana na ekranie i może oszczędzać baterię dzięki ciemniejszym aplikacjom. Jeśli jest na nim napis „LED” (bez O) lub „LCD”, ciemniejszy interfejs użytkownika nie przyniesie znaczących korzyści.
Niekiedy producenci używają bardziej złożonego akronimu, jak AMOLED (organiczna dioda elektroluminescencyjna z aktywną matrycą). Na potrzeby tego artykułu AMOLED i OLED traktujemy jako to samo.
Korzystanie z ciemniejszych aplikacji i interfejsów
Oszczędności baterii w ciemniejszych aplikacjach są nadal badane, a wybór aplikacji, które oferują tę funkcję, nie jest jeszcze duży. Istnieje wiele aplikacji na Androida, które oferują różne motywy, w tym opcje „czarne”, „nocne” lub „OLED”, ale wiele głównych aplikacji mobilnych, takich jak Facebook czy WhatsApp, ich nie posiada.
Google wydaje się być liderem wśród twórców oprogramowania mobilnego. W aplikacjach Google na Androida i iOS poszukaj opcji „Ciemny motyw” w głównym menu aplikacji i włącz przełącznik. Aplikacje Google, które obsługują tryb ciemny, obejmują Telefon, Kontakty, YouTube, Wiadomości i inne.
Pierwsza aplikacja mobilna Twittera oferuje opcję trybu ciemnego. Aby go aktywować, dotknij ikony swojego profilu. W Androidzie wybierz „Tryb nocny”, a w systemie iOS stuknij ikonę księżyca u dołu ekranu.
Oficjalna aplikacja mobilna Reddit ma tryb nocny, specjalnie oznaczony jako korzystny dla ekranów AMOLED, dostępny z głównego menu ustawień. Podobnie działa przeglądarka internetowa firmy Samsung, aplikacja do przesyłania wiadomości Telegram i wiele innych.
Sam system operacyjny Android oferuje „Ciemny” motyw urządzenia od wersji 9.0 (Pie): jest on dostępny z menu Motyw urządzenia w Ustawieniach wyświetlania. Należy zwrócić uwagę, że jest to standardowa wersja Androida Google, widoczna na telefonach Pixel i kilku innych. Nawet jeśli Twój telefon został uaktualniony do Androida 9.0, niekoniecznie oznacza to, że posiada tę opcję. Motyw jest ograniczony tylko do kilku części interfejsu, chociaż w przyszłych aktualizacjach może pojawić się bardziej rozbudowany motyw. Mniej intuicyjną alternatywą jest włączenie opcji Odwrócone kolory, dostępnej w większości nowych telefonów, która zmienia kolory na całym urządzeniu, ale nie jest tak przydatna jak dedykowany motyw.
Telefony Samsung mają podstawową obsługę motywów, ale w momencie pisania nie ma trybu ciemnego ani nocnego. Jednak nadchodzący przegląd interfejsu „One” ma być domyślnie dostarczany w Galaxy S10 i powinien zawierać opcję trybu nocnego/ciemnego.
A co z iPhonem? Opcje motywów Apple są ograniczone i nie pozwalają aplikacjom innych firm na wprowadzanie zmian w interfejsie poza ich własnymi oknami. Jednak firma poczyniła znaczne postępy w zakresie ciemnego motywu dla macOS na komputerach stacjonarnych, więc ciemniejsza opcja wydaje się być prawdopodobna w przyszłych aktualizacjach. W międzyczasie iPhone może odwracać kolory, podobnie jak Android.
Chcesz jeszcze więcej oszczędności baterii? Możesz zmienić tło ekranu głównego telefonu na płaską czerń, co przyniesie korzyści nawet podczas przeglądania aplikacji lub widżetów. Oto link do płaskiego czarnego pliku JPG (0,0,0 na skali RGB), jeśli nie masz opcji jednolitej czerni w programie uruchamiającym.
A jeśli nie mam telefonu OLED?
Jeśli Twój telefon korzysta z ekranu LCD, nie zobaczysz dramatycznej oszczędności energii, jaką miałbyś w przypadku panelu OLED. Mimo to nadal możesz czerpać korzyści z ciemniejszych trybów – nic nie stoi na przeszkodzie, aby je włączyć.
Niewielkie oszczędności na ogólnej jasności mogą mieć znikomy wpływ na żywotność baterii telefonu, ale są też inne korzyści. Jeśli korzystasz z telefonu godzinami dziennie, użycie ciemniejszego interfejsu może pomóc zmniejszyć zmęczenie oczu lub szybciej zasnąć, gdy w końcu będziesz gotowy, aby go odłożyć. Aplikacje filtrujące niebieskie światło i narzędzia systemu operacyjnego mogą mieć podobny efekt.
Mając to na uwadze, warto sprawdzić swój następny zakup telefonu, aby upewnić się, że ma on ekran OLED. Zarówno w przypadku żywotności baterii, jak i ogólnego użytkowania, jest to duża poprawa jakości życia.
Kredyt obrazu: FCG/ Shutterstock
newsblog.pl
Maciej – redaktor, pasjonat technologii i samozwańczy pogromca błędów w systemie Windows. Zna Linuxa lepiej niż własną lodówkę, a kawa to jego główne źródło zasilania. Pisze, testuje, naprawia – i czasem nawet wyłącza i włącza ponownie. W wolnych chwilach udaje, że odpoczywa, ale i tak kończy z laptopem na kolanach.