Udostępnij teraz w social media:

Wyobraź sobie, że uruchamiasz samochód za pomocą swojego iPhone’a lub Apple Watch, eliminując konieczność noszenia przy sobie pilota. Apple pracuje nad funkcją „CarKey” w wersji beta iOS 13.4, która umożliwi dodawanie kluczyków samochodowych do aplikacji Wallet.

Ta funkcja może być również dostępna dla telefonów z systemem Android. Apple jest częścią konsorcjum „Car Connectivity Consortium”, które stworzyło standard klucza cyfrowego. Oprócz producentów Apple i samochodów w skład konsorcjum wchodzą również Samsung i LG Electronics.

Standaryzacja tego, co jest już możliwe

Używanie telefonu do odblokowywania i uruchamiania samochodu nie jest nowym pomysłem. Nie jest to nawet nowa technologia: można dziś kupić samochody obsługujące „cyfrowe klucze”.

Na przykład, jeśli masz Teslę, plik Aplikacja Tesla pozwoli Ci odblokować i uruchomić samochód z telefonu. Audi oferuje własną aplikację, która umożliwia odblokowanie samochodu za pomocą telefonu. W zależności od producenta samochodu proces konfiguracji może być zagmatwane. System jest rozdrobniony i producenci samochodów muszą samodzielnie opracować tę funkcję dla swoich samochodów.

Sprawdź -   Jak zmienić język w Ubuntu

Wejdź do funkcji Apple CarKey, która zaimplementuje to w łatwy w konfiguracji, ustandaryzowany sposób. Możesz nawet udostępnić swój kluczyk komuś za pomocą iPhone’a.

Jak będzie działać CarKey

Tak jak 9to5Mac zwraca uwagę, najnowsze wersje beta systemu iOS 13.4 odwołują się do interfejsu API „CarKey”, do którego mogą podłączyć się producenci samochodów. Jeśli Twój samochód obsługuje CarKey i ma czytnik NFC, będziesz mógł odblokować i uruchomić samochód, po prostu zbliżając telefon do pojazdu. Dzięki komunikacji bliskiego zasięgu (NFC) nie jest wymagane połączenie sieciowe.

Nie musisz domyślnie odblokowywać telefonu, aby odblokować samochód. Ale dla dodatkowego bezpieczeństwa możesz skonfigurować go tak, aby wymagał Face ID.

Sprawdź -   Jak skonfigurować i używać klienta Fragments BitTorrent w systemie Linux

Wygląda na to, że proces parowania będzie prosty. Nadal będziesz potrzebować zainstalowanej aplikacji producenta samochodu. Jeśli jest kompatybilny z CarKey, możesz następnie otworzyć aplikację Wallet i przejść przez proces parowania. Umieść iPhone’a na czytniku NFC w samochodzie. Twój kluczyk samochodowy będzie dostępny do użytku w aplikacji Portfel na telefonie iPhone, a następnie możesz dodać go do zegarka Apple Watch – jeśli chcesz.

Wygląda też na to, że CarKey pozwoli Ci udostępniać klucze innym osobom. Ze swojego Portfela możesz udostępnić klucz komuś za pomocą iPhone’a. Będą mogli odblokować, zablokować i uruchomić Twój samochód, a Ty nie będziesz musiał nawet oddawać pilota.

Kiedy otrzymasz CarKey?

Funkcja CarKey będąca w toku wydaje się być częścią systemu iOS 13.4. Apple wypuściło pierwszą wersję beta tej aktualizacji dla programistów 5 lutego 2020 r. Na podstawie poprzednich cykli wydawniczych spodziewalibyśmy się ujrzeć stabilną wersję iOS 13.4 w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Spodziewaj się tego przed połową 2020 roku.

Sprawdź -   Jak zaktualizować komputer Mac i aktualizować aplikacje

Możliwe, że CarKey nie będzie oczywiście częścią ostatecznej aktualizacji iOS 13.4. Jeśli potrzebuje więcej czasu w piekarniku, powinien nadal pojawić się na iOS 14, który będzie następną dużą aktualizacją. Na podstawie harmonogramów wydań Apple spodziewamy się, że Apple wypuści iOS 14 we wrześniu 2020 r.

CarKey niekoniecznie wymaga nowego sprzętu. Jeśli samochód ma wbudowany sprzęt NFC, producenci samochodów powinni mieć możliwość zaktualizowania swoich aplikacji do obsługi CarKey. Apple nie ogłosił jeszcze oficjalnie CarKey, ale możliwe jest, że wiele istniejących samochodów otrzyma tę funkcję.

Oczekuj oficjalnego ogłoszenia o CarKey i producentach samochodów, którzy będą go wspierać w 2020 roku.