Jak uruchamiać aplikacje z Menedżera zadań w systemie Windows 10

Menedżer zadań pokazuje wszystkie aplikacje i usługi, które są aktualnie uruchomione w systemie. Możesz go używać do zamykania aplikacji i zatrzymywania usług. Jeśli masz aplikację, która utknęła lub nie odpowiada, najprawdopodobniej otworzysz Menedżera zadań i użyjesz go do wymuszenia zamknięcia aplikacji. Użytkownicy końcowi mogą nie wiedzieć, że można również uruchamiać aplikacje z Menedżera zadań. W skrócie, gdy pulpit nie odpowiada, menu Start nie działa lub Eksplorator się zawiesił, najszybszym sposobem uruchomienia aplikacji do rozwiązywania problemów lub ponownego uruchomienia Eksploratora jest użycie Menedżera zadań.

OSTRZEŻENIE SPOILERA: Przewiń w dół i obejrzyj samouczek wideo na końcu tego artykułu.

Uruchom aplikacje z Menedżera zadań

Aby uruchamiać aplikacje z menedżera zadań, musisz wiedzieć, jak nazywa się plik EXE aplikacji. Na przykład, jeśli chcesz uruchomić Chrome, powinieneś wiedzieć, że plik EXE nazywa się chrome.exe. Jeśli wpiszesz coś takiego jak Google Chrome.exe, zwróci to komunikat o błędzie. Podobnie, jeśli chcesz uruchomić Eksploratora plików, powinieneś wiedzieć, że musisz uruchomić program explorer.exe.

Otwórz Menedżera zadań i przejdź do Plik> Uruchom nowe zadanie. Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz otworzyć Menedżera zadań, otwórz okno uruchamiania za pomocą skrótu klawiaturowego Win + R i wprowadź taskmgr.

Otworzy się małe okno o nazwie Utwórz nowe zadanie. Wprowadź nazwę pliku EXE, który chcesz uruchomić, lub użyj przycisku Przeglądaj, aby go wyszukać. Możesz wybrać skrót na pulpicie lub możesz przejść do dysku C i sprawdzić w folderach Program Files i Program Files (x86) plik EXE aplikacji, którą chcesz uruchomić. Pamiętaj, że nie wszystkie pliki EXE można znaleźć w ten sposób, ani nie są ograniczone tylko do tych dwóch folderów. Dlatego jest o wiele łatwiej, jeśli wiesz, jak nazywa się plik EXE.

Domyślnie aplikacja działa z normalnymi uprawnieniami użytkownika, jednak jeśli zaznaczysz pole „Utwórz to zadanie z uprawnieniami administratora”, a następnie klikniesz OK, aplikacja będzie działać z uprawnieniami administratora.

Jeśli używasz systemu Windows jako zwykły użytkownik i próbujesz uruchomić aplikację z uprawnieniami administratora za pośrednictwem menedżera zadań, nadal będziesz musiał wprowadzić nazwę użytkownika i hasło administratora. Menedżer zadań nie umożliwia hackowania aplikacji z uprawnieniami administratora, gdy nie masz poprawnych poświadczeń.

Nie można użyć tej metody do uruchamiania wielu wystąpień aplikacji, która na to nie zezwala. Na przykład możesz go używać do otwierania wielu okien Chrome, ale nie możesz go używać do uruchamiania wielu wystąpień Skype. Działa to w Windows 7, 8 / 8.1 i 10.

x