Jak uruchomić KDE Plasma Mobile w VirtualBox w systemie Linux

Od jakiegoś czasu, jeśli chcesz wypróbować najnowszą wersję mobilnego projektu KDE, musisz zainstalować KDE Mobile na Nexusie 5 / 5x. To jest do bani dla tych, którzy chcą go wypróbować, aby sprawdzić, czy im się podoba, ale nie mają pod ręką urządzenia. Na szczęście możesz wypróbować KDE Plasma Mobile na swoim pulpicie. Programiści mają dostępny publicznie dostępny plik ISO, którego możesz użyć do uruchomienia KDE Plasma Mobile w VirtualBox.

OSTRZEŻENIE SPOILERA: Przewiń w dół i obejrzyj samouczek wideo na końcu tego artykułu.

Zainstaluj Oracle VM VirtualBox

Sam plik ISO KDE Plasma Mobile powinien działać na większości narzędzi oprogramowania do wirtualizacji systemu Linux, ale dla najlepszych wyników najlepiej jest zainstalować Oracle VM VirtualBox. Aby zainstalować oprogramowanie do wirtualizacji, wykonaj następujące czynności:

Ubuntu

sudo apt install virtualbox

Debian

sudo apt-get install virtualbox

Arch Linux

sudo pacman -S virtualbox

Fedora

sudo dnf install virtualbox

OpenSUSE

sudo zypper install virtualbox

Inne systemy Linux

Oracle VirtualBox jest zwykle dystrybuowany za pośrednictwem repozytoriów oprogramowania systemu operacyjnego Linux. To powiedziawszy, jeśli używasz dystrybucji Linuksa, która zdecyduje się jej nie rozpowszechniać, nadal istnieje sposób, aby ją zainstalować.

Proces instalacji rozpoczyna się od przejścia do Virtualbox.org i przejścia do strony pobierania. Na tej stronie ważne jest, aby zignorować wszystko oprócz „Wszystkie dystrybucje (zbudowane w oparciu o EL5 i dlatego nie wymagają najnowszych bibliotek systemowych)”.

Uwaga: upewnij się, że masz zainstalowany i włączony DKMS w swoim systemie, w przeciwnym razie VirtualBox nie będzie działał poprawnie.

Pobierz wersję oprogramowania i386 (32-bitową) lub AMD64 (64-bitową), a następnie otwórz okno terminala. Za pomocą polecenia CD przenieś terminal do folderu ~ / Downloads na komputerze z systemem Linux.

cd ~/Downloads

Następnie musisz zaktualizować uprawnienia pakietu instalatora Virtualbox.

sudo chmod +x VirtualBox-*-Linux_amd64.run

lub

sudo chmod +x VirtualBox-*-Linux_x86.run

Następnie rozpocznij proces instalacji od:

sudo sh VirtualBox-*-Linux_amd64.run

lub

sudo sh VirtualBox-*-Linux_x86.run

Tworzenie maszyny wirtualnej Plasma Mobile

Mimo że Plasma Mobile jest skierowana do telefonów komórkowych, nie przypomina Androida. Zamiast tego, system operacyjny Plasma Mobile w swej istocie jest dystrybucją Linuksa. Jest oparty na tej samej technologii, którą można znaleźć w wielu komputerowych systemach operacyjnych Linux. Z tego powodu bardzo łatwo jest emulować na maszynie wirtualnej do celów testowania (i rozwoju).

Aby rozpocząć, musisz najpierw pobierz najnowszą wersję obrazu dysku mobilnego Plazmy. Proszę zrozumieć, że te obrazy dysków są bardzo niestabilne i mogą często ulegać awarii i zepsuciu. UŻYWAJ NA WŁASNE RYZYKO!

Po pobraniu otwórz Oracle VM VirtualBox i kliknij „Nowy”. Spowoduje to wyświetlenie okna „Utwórz maszynę wirtualną”. Znajdź „nazwę” i wpisz KDE Plasma Mobile ”.

Po wpisaniu nazwy znajdź „Typ” i kliknij menu rozwijane. Poszukaj „Linux”, wybierz go, a następnie przejdź do menu rozwijanego „Wersja”.

Korzystanie z menu rozwijanego wersji jest bardzo łatwym sposobem wstępnej konfiguracji dowolnych maszyn wirtualnych. Każda opcja na liście może dokładnie powiedzieć wirtualizatorowi, ile pamięci RAM powinien używać, moc procesora, pamięć wideo, a nawet opcje sieciowe.

Biorąc pod uwagę, że Plasma Mobile nie jest tradycyjnym systemem operacyjnym Linux, Oracle nie ma możliwości wyboru. Aby to nadrobić, przejdź przez menu i poszukaj „Inny Linux (64-bitowy)”.

Uwaga: są dwie „inne opcje Linuksa” i jeśli wybierzesz Inny Linux (32-bitowy), Twoja Mobilna Maszyna Wirtualna Plasma nie załaduje się.

Po wypełnieniu tego wszystkiego kliknij przycisk „Dalej” u dołu ekranu, aby przejść do strony konfiguracji pamięci. Domyślnie VirtualBox spróbuje przypisać 512 MB pamięci RAM. To za mało dla nowoczesnego mobilnego systemu operacyjnego. Zamiast tego zmień go na „2048” i kliknij dalej.

Na ostatniej stronie VirtualBox poprosi o utworzenie nowego dysku twardego. Kliknij „utwórz” i postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi przez wirtualizator, aby zakończyć tworzenie maszyny wirtualnej.

Uruchom maszynę wirtualną Plasma Mobile

Teraz, gdy maszyna wirtualna jest gotowa, czas załadować telefon komórkowy Plasma. W interfejsie użytkownika VirtualBox wybierz myszą „KDE Plasma Mobile”. Następnie kliknij prawym przyciskiem myszy i znajdź „start”. W menu startowym wybierz opcję „normalny start”. Spowoduje to załadowanie środowiska wirtualizacji, aby można było załadować do niego system operacyjny.

Po otwarciu maszyny wirtualnej zobaczysz komunikat „Wybierz dysk startowy”. Kliknij ikonę folderu obok opcji „pusty”, aby wyświetlić okno przeglądarki plików. Użyj tej przeglądarki plików do wyszukania Plasma Mobile ISO dla VirtualBox do użycia.

Po wybraniu obrazu ISO, VirtualBox załaduje Plasma Mobile bezpośrednio na mobilny ekran główny.

Stąd cały system operacyjny jest użyteczny, choć trochę zawiesza.

Żeglujący

Aby otworzyć aplikację w Plasma Mobile, kliknij kwadratową ikonę w lewym dolnym rogu ekranu. Ponadto sprawdź powiadomienia i dostęp do ustawień, klikając i przeciągając w dół na górnym pasku stanu.

Wyjdź z dowolnego otwartego okna w urządzeniu mobilnym Plasma, klikając środkową ikonę domu lub zamknij aplikację czerwonym przyciskiem X po prawej stronie.

x