Jak uruchomić Kontroler plików systemowych (SFC) w systemie Windows 11/10?

Photo of author

By maciekx

Dowiedz się, czym jest narzędzie do sprawdzania plików systemowych, jakie jest jego zastosowanie, jak go używać oraz jak interpretować wyniki skanowania.

Użytkownicy, świadomie lub nie, mogą ingerować w pliki kluczowe dla poprawnego działania komputera. Nawet nagłe wyłączenie zasilania w trakcie aktualizacji systemu Windows może skutkować niepożądanymi komplikacjami.

Ponadto, wymuszone zamknięcie systemu również może modyfikować pliki systemowe, co prowadzi do trudności w normalnym funkcjonowaniu. Nie wspominając już o potencjalnych szkodach, jakie może wyrządzić złośliwe oprogramowanie.

Chociaż na rynku dostępne są różne aplikacje firm trzecich, które oferują rozwiązania dla problemów z systemem Windows, zaleca się, by w pierwszej kolejności korzystać z wbudowanych narzędzi diagnostycznych.

Kontroler plików systemowych (SFC)

Kontroler plików systemowych, znany również jako SFC, to wbudowane w system Windows narzędzie, które pomaga w przypadku losowych awarii lub uszkodzeń kluczowych plików systemu.

W wielu przypadkach proces naprawy można przeprowadzić w kilka minut. W innych sytuacjach konieczne może być ręczne rozwiązanie napotkanych problemów.

Przed przystąpieniem do użycia narzędzia SFC zaleca się uruchomienie narzędzia do obsługi i zarządzania obrazami wdrażania (DISM). Szczegółowe informacje na temat tego procesu można znaleźć w naszym poradniku dotyczącym naprawy systemu Windows za pomocą DISM.

Istotne jest, że skanowanie plików systemowych można przeprowadzić bezpośrednio z działającego systemu, jak i za pomocą nośnika odzyskiwania, jeśli system nie uruchamia się prawidłowo.

Skanowanie SFC z poziomu działającego systemu

Na początek, uruchom wiersz polecenia z uprawnieniami administratora (czyli z podwyższonymi uprawnieniami).

Następnie wprowadź komendę sfc /scannow i zatwierdź klawiszem Enter, aby zainicjować proces skanowania:

Skanowanie może potrwać kilka minut i zakończyć się jednym z następujących komunikatów:

  • Ochrona zasobów systemu Windows nie wykryła żadnych naruszeń integralności.
  • Ochrona zasobów systemu Windows odnalazła uszkodzone pliki i skutecznie je naprawiła.
  • Ochrona zasobów systemu Windows odnalazła uszkodzone pliki, lecz nie zdołała naprawić części z nich.
  • Ochrona zasobów systemu Windows nie mogła zrealizować żądanej operacji.

Prosimy o zapoznanie się z poniższymi sekcjami, które wyjaśniają każdy z powyższych komunikatów.

1. Ochrona zasobów systemu Windows nie wykryła żadnych naruszeń integralności.

Ten komunikat oznacza, że pliki systemowe są w idealnym stanie i nie ma potrzeby podejmowania dalszych działań.

Jeśli jednak trafiłeś na ten artykuł, prawdopodobnie oznacza to, że z Twoim systemem dzieje się coś niepokojącego.

W takim przypadku zalecamy ponowne uruchomienie komputera i dokładne sprawdzenie go pod kątem złośliwego oprogramowania, takiego jak oprogramowanie szpiegujące lub wirusy. Przeprowadź pełne skanowanie systemu za pomocą jednego z polecanych programów antywirusowych.

Alternatywnie, możesz skorzystać z bezpłatnego skanera złośliwego oprogramowania, takiego jak Malwarebytes, lub wypróbować wersję próbną programu antywirusowego Bitdefender.

2. Ochrona zasobów systemu Windows odnalazła uszkodzone pliki i skutecznie je naprawiła.

To kolejny pomyślny komunikat, który nie wymaga od Ciebie podejmowania dodatkowych działań.

Możesz jednak przejrzeć plik dziennika znajdujący się w %WinDir%LogsCBSCBS.log, gdzie znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące procesu naprawy.

Po tej czynności możesz ponownie uruchomić komputer i sprawdzić, czy problem został rozwiązany. Na koniec wykonaj pełne skanowanie w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania, zgodnie z zaleceniami z poprzedniej sekcji.

3. Ochrona zasobów systemu Windows odnalazła uszkodzone pliki, lecz nie zdołała naprawić części z nich.

Niektóre problemy wymagają interwencji manualnej, a ten komunikat jest tego przykładem.

Mówiąc prościej, musisz odnaleźć uszkodzony plik i zastąpić go sprawną kopią pochodzącą z komputera z tą samą wersją systemu Windows.

Zacznij od otwarcia pliku dziennika, przechodząc do %WinDir%LogsCBSCBS.log. Spowoduje to uruchomienie pliku dziennika w Notatniku, który dla wygody można zapisać na pulpicie.

W pliku dziennika znajdziesz wyniki najnowszych skanowań przeprowadzonych na Twoim komputerze. Przewiń więc dziennik do najnowszego skanowania i poszukaj linii podobnych do „Nie można naprawić pliku członka” lub „Uszkodzony plik bez informacji o naprawie”.

W tych liniach znajdziesz pełną ścieżkę do pliku, który wymaga wymiany. Najlepiej jest uruchomić komendę sfc /scannow na komputerze źródłowym, aby upewnić się, że plik do importu jest w dobrym stanie.

Następnie użyj poniższych poleceń w wierszu polecenia z uprawnieniami administratora, aby przyznać sobie uprawnienia do kopiowania i wklejania w lokalizacji uszkodzonego pliku.

takeown /f ścieżka_do_pliku\nazwa_pliku
icacls ścieżka_do_pliku\nazwa_pliku /grant administrators:f

Na przykład, dla pliku AcGenral.dll znajdującego się w katalogu System32>Windows>system, polecenia wyglądałyby następująco:

takeown /f C:\Windows\System32\acgenral.dll
icacls C:\Windows\System32\AcGenral.dll /grant administrators:f

Na koniec zamień uszkodzony plik na sprawny.

Uruchom ponownie komputer, aby sprawdzić, czy problem został rozwiązany. Jako dodatkowy krok, przeprowadź pełne skanowanie w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania, używając narzędzi wymienionych w pierwszej sekcji, jeżeli nie masz zainstalowanego programu antywirusowego.

4. Ochrona zasobów systemu Windows nie mogła zrealizować żądanej operacji.

Ten komunikat wymaga więcej działań z Twojej strony.

Na początek, uruchom komputer z systemem Windows w trybie awaryjnym. Tryb awaryjny uruchamia system tylko z niezbędnymi sterownikami i narzędziami.

W trybie awaryjnym uruchom wiersz polecenia i z niego uruchom narzędzie SFC. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami z poprzednich sekcji, w zależności od uzyskanego wyniku skanowania.

Skanowanie SFC z nośnika odzyskiwania

Przed kontynuowaniem będziesz musiał utworzyć dysk odzyskiwania systemu Windows. Następnie uruchom wadliwy system z tego dysku.

Można to zrobić poprzez naciśnięcie odpowiedniego klawisza podczas uruchamiania komputera, aby przejść do ustawień BIOS lub UEFI i ustawić uruchamianie z nośnika odzyskiwania. Ten klawisz różni się w zależności od producenta komputera lub płyty głównej.

Włącz komputer i naciskaj odpowiedni klawisz w momencie pojawienia się logo producenta.

Następnie odszukaj sekcję kolejności rozruchu i wybierz nośnik odzyskiwania, aby uruchomić z niego system.

Po chwili zobaczysz kreator instalacji systemu Windows. Przejdź przez początkową konfigurację, wybierając język, układ klawiatury itp. Na kolejnym ekranie wybierz „Napraw komputer”.

Następnie wybierz „Rozwiązywanie problemów”, a na kolejnym ekranie wybierz „Wiersz polecenia”.

Spowoduje to otwarcie wiersza polecenia, w którym wpisz polecenie sfc /scannow /offbootdir=c: /offwindir=c:\windows, aby rozpocząć naprawę.

W tym przypadku parametry /offbootdir i /offwindir wskazują na dysk systemowy i katalog instalacyjny systemu Windows. Upewnij się, że litera „c:” odpowiada właściwemu dyskowi Twojego komputera.

Poczekaj, aż skanowanie się zakończy i wyjdź z konfiguracji systemu, aby uruchomić komputer w normalnym trybie.

Na koniec zalecamy przeprowadzenie skanowania w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania, aby rozwiązać ewentualne pozostałe problemy.

Podsumowanie

Kontroler plików systemowych (SFC) to narzędzie, które służy do naprawy systemu, w przypadku błędnych konfiguracji. Proces naprawy zazwyczaj trwa kilka minut, ale w niektórych przypadkach może wymagać więcej pracy. Co ważne, najlepiej użyć tego narzędzia po uprzednim uruchomieniu narzędzia DISM, co może dodatkowo zwiększyć stabilność systemu.

Skanowanie można przeprowadzić bezpośrednio z działającego systemu lub z nośnika odzyskiwania, jeżeli system nie uruchamia się.

Może się zdarzyć, że w procesie naprawy konieczna będzie automatyzacja. Dlatego warto zapoznać się z kilkoma dodatkowymi narzędziami do rozwiązywania problemów w systemie Windows.


newsblog.pl