Jak uruchomić zaplanowane zadanie tylko raz w systemie Windows 10

Uruchamianie zaplanowanych zadań w systemie Windows 10 jest łatwe, biorąc pod uwagę wbudowany harmonogram zadań. Aplikacja pozwala użytkownikom uruchamiać aplikacje i skrypty w oparciu o określone wyzwalacze czasowe lub zdarzenia. Jednak po skonfigurowaniu zadania będzie ono działać, dopóki nie zostanie wyłączone. Nie ma możliwości automatycznego wyłączenia zaplanowanego zadania w danym dniu, więc jeśli chcesz uruchomić zaplanowane zadanie tylko raz, musisz dodać do niego dodatkową akcję. Działanie uruchomi skrypt, który spowoduje wyłączenie zadania. Oto, co musisz zrobić.

Skrypt wyłączający zadanie

Aby wyłączyć zadanie, użyjemy skryptu PowerShell. Jest łatwy do utworzenia, ale musisz już utworzyć zadanie, które ma zostać wyłączone, ponieważ będziesz potrzebować jego nazwy w skrypcie.

Otwórz nowy plik Notatnika i wklej w nim następujące elementy. Zamień „Nazwa zadania” na nazwę zadania, które chcesz wyłączyć. Zapisz go z rozszerzeniem pliku PS1.

Disable-ScheduledTask -TaskName "Task name"

Wyłącz zaplanowane zadanie

Teraz musisz uruchomić ten skrypt, aby wyłączyć dane zadanie. Najlepiej jest dodać to jako działanie do tego samego zadania, które chcesz wyłączyć, aby nie skończyć inne zadanie uruchomione specjalnie w celu wyłączenia pierwszego zadania. To powiedziawszy, to wciąż zależy wyłącznie od Ciebie i co jest najlepsze dla twojego konkretnego zastosowania, czy uruchomić skrypt jako akcję dla tego samego zadania lub utworzyć nowe zadanie, które je uruchomi.

Po utworzeniu zadania i dodaniu do niego wszystkich odpowiednich działań dodaj jeszcze jedno działanie. Ustaw akcję na „Uruchom program”. W polu Program / skrypt wpisz „Powershell.exe”. W polu „Dodaj argumenty” wpisz następujące słowa, ale zastąp „Ścieżkę do skryptu PowerShell” pełną ścieżką do skryptu, który wcześniej utworzyłeś.

Składnia

-ExecutionPolicy Bypass "Path to powershell script"

Przykład

-ExecutionPolicy Bypass "C:UsersfatiwDesktopendTask.ps1"

Upewnij się, że zadanie jest skonfigurowane do uruchamiania z uprawnieniami administratora. Możesz przyznać mu uprawnienia administratora z karty Ogólne. Włącz opcję „Uruchom z najwyższymi uprawnieniami”. Po kliknięciu przycisku OK w celu sfinalizowania skryptu może zostać wyświetlony monit o podanie hasła administratora. Ostatnią rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że akcja uruchamiająca skrypt, która wyłączy zadanie, powinna być ostatnią z listy akcji. Możesz uruchomić zaplanowane zadanie ręcznie, aby sprawdzić, czy akcje są wykonywane we właściwej kolejności.

x