Jak ustawić domyślne aplikacje na macOS

macOS ma jedne z najlepszych aplikacji do codziennych zadań, ale to nie znaczy, że wszyscy je lubią. Wiele osób nadal woli używać Chrome zamiast Safari na macOS. Podobnie nie wszyscy też używają domyślnej aplikacji Mail. Oto jak możesz zmienić domyślne aplikacje na macOS. Będziemy szczegółowo opisywać proces dla plików ogólnych, a także dla przeglądarek i klientów poczty osobno.

Pliki ogólne

W przypadku plików ogólnych, takich jak pliki tekstowe, obrazy lub pliki multimedialne, w systemie musi być obecny co najmniej jeden typ pliku. Kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz polecenie Uzyskaj informacje z menu kontekstowego.

W oknie, które zostanie otwarte, poszukaj sekcji Otwórz za pomocą. Pod nim pojawi się lista rozwijana. Otwórz menu rozwijane i wybierz aplikację, którą chcesz ustawić jako domyślną dla tego typu pliku. Po wybraniu aplikacji kliknij „Zmień wszystko”. Zostanie wyświetlony monit z informacją, że domyślna aplikacja zostanie zmieniona dla wszystkich plików tego typu. Potwierdź zmianę, która zostanie zastosowana.

Przeglądarka

Otwórz aplikację Preferencje systemowe i przejdź do Preferencji ogólnych. Tutaj jest ustawienie przeglądarki. Otwórz go, a wyświetli listę wszystkich przeglądarek zainstalowanych na komputerze Mac. Wybierz tę, której chcesz używać jako domyślnej przeglądarki.

Klient poczty

Aby zmienić domyślnego klienta poczty, musisz otworzyć aplikację Mail. Nie martw się, jeśli nie masz skonfigurowanego konta e-mail. Po otwarciu aplikacji przejdź do jej preferencji (dotknij Command +,).

Na karcie Ogólne znajduje się menu rozwijane „Domyślny czytnik wiadomości e-mail”. Otwórz go i wybierz innego klienta e-mail. Oczywiście na komputerze Mac musi być zainstalowany inny klient poczty e-mail, w przeciwnym razie nie pojawi się on na tej liście. Niestety, wymienione będą tylko aplikacje e-mail, więc aplikacje takie jak przeglądarki obsługujące mailto; żądania nie pojawią się na liście.

W przypadku większości innych typów aplikacji, np. Filmów, plików audio, plików tekstowych, a nawet plików Plist, ustawisz domyślną aplikację, postępując zgodnie z ogólną metodą plików.

Możesz także ustawić domyślną aplikację dla poszczególnych plików. MacOS ma wbudowaną opcję, która pozwala to zrobić, a my mamy szczegółowy artykuł o tym, jak to ustawić.

Domyślne aplikacje można zmienić w dowolnym momencie, a zmiana nie wymaga uprawnień administratora. MacOS nie powstrzyma Cię przed ustawieniem niekompatybilnej aplikacji jako domyślnej dla określonego pliku, więc upewnij się, że aplikacja, której używasz jako domyślnej dla określonego typu pliku, może ją faktycznie otworzyć.