Jak ustawić domyślne ustawienia programu w XFCE

Czy chcesz zmienić domyślne programy na pulpicie XFCE w systemie Linux? Nie wiesz, jak to zrobić? Możemy pomóc! Śledź dalej, jak omawiamy ustawienia domyślne programu w XFCE!

Ustaw „Preferowane aplikacje” w XFCE

Podobnie jak wiele innych środowisk pulpitu, XFCE ma obszar „Preferowane aplikacje” w ustawieniach, który pozwala użytkownikom decydować o domyślnych programach, które będą używać środowiska pulpitu. Aby uzyskać dostęp do obszaru „Preferowane aplikacje” w XFCE, postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku poniżej.

Krok 1: Otwórz Wyszukiwarkę aplikacji XFCE, naciskając Alt + F2 na klawiaturze.

Krok 2: W oknie Wyszukiwarki aplikacji wpisz „xfce4-settings-manager” w polu tekstowym i kliknij przycisk „Uruchom”, aby natychmiast uzyskać dostęp do obszaru ustawień XFCE. Ewentualnie wyszukaj ustawienia XFCE w menu aplikacji.

xfce4-settings-manager

Krok 3: W obszarze ustawień XFCE zlokalizuj sekcję „Osobiste”. Następnie kliknij skrót „Preferowane aplikacje”.

Po kliknięciu skrótu „Preferowana aplikacja” w oknie obszaru ustawień XFCE zobaczysz okno „Preferowana aplikacja”. Wykonaj poniższe czynności, aby dowiedzieć się, jak zmienić domyślne aplikacje w systemie.

Przeglądarka internetowa

Domyślną przeglądarką internetową w 99% środowisk Linux opartych na XFCE jest Firefox lub Firefox ESR (Extended Release). Powodem, dla którego Firefox jest często domyślny, jest to, że jest open-source, nowoczesny i szybki.

Jeśli nie jesteś zadowolony z używania Firefoksa na pulpicie XFCE Linux, możesz to zmienić, klikając kartę „Internet”, a następnie przełączając menu rozwijane w „Przeglądarce internetowej” z „Firefox” na inną przeglądarka.

Czytnik poczty

Thunderbird jest wybranym klientem poczty e-mail na większości komputerów stacjonarnych XFCE, ponieważ jest niezawodny, lekki i spełnia swoje zadanie. To powiedziawszy, Thunderbird nie jest jedynym klientem poczty e-mail dostępnym w systemie Linux i nie wszyscy lubią go używać.

Jeśli jesteś jedną z osób, które nienawidzą korzystania z Thunderbirda, z jakiegokolwiek powodu, z przyjemnością dowiesz się, że można go zmienić jako domyślnego klienta poczty e-mail w XFCE. Najpierw kliknij kartę „Internet” w obszarze „Preferowane aplikacje”. Następnie znajdź menu rozwijane w „Mail Reader” i zmień go z Thunderbirda na preferowanego klienta e-mail.

Menedżer plików

Thunar jest domyślnym menedżerem plików w XFCE i jest naprawdę dobry. Jest niewiarygodnie lekki, ale udaje mu się spakować niesamowite funkcje. To powiedziawszy, nie wszyscy chcą korzystać z Thunar na XFCE, i to jest w porządku.

Aby zmienić domyślny menedżer plików w XFCE w Thunar, wykonaj następujące czynności. Najpierw znajdź kartę „Narzędzia” i kliknij ją myszą. Następnie znajdź „Menedżera plików” i zmień go z „Thunar” na menedżera plików, którego chcesz używać.

Emulator terminala

Domyślny emulator terminala XFCE jest dość standardowy, jeśli chodzi o aplikacje terminalowe. Obsługuje karty i wiele istotnych funkcji, których można oczekiwać w terminalowym programie Linux. Jednak nie jest najlepszy na świecie.

Jeśli nie chcesz używać domyślnej aplikacji terminalowej w XFCE, oto jak ją zmienić. Najpierw znajdź sekcję „Narzędzia” w „Preferowanych aplikacjach”. Następnie zlokalizuj „Emulator terminala” i kliknij menu rozwijane pod nim, aby zamienić na inną aplikację terminalową.

Domyślne ustawienia plików w XFCE z menedżerem plików

Chociaż XFCE nie ma prawie tak solidnych opcji „Preferowanej aplikacji” jak Mate, użytkownicy nadal mogą zmieniać domyślne aplikacje dla wielu programów za pomocą menedżera plików Thunar. Oto jak to zrobić.

Krok 1: Otwórz menedżera plików Thunar na pulpicie XFCE.

Krok 2: Znajdź plik w menedżerze plików Thunar, dla którego chcesz zmienić ustawienia domyślne, i kliknij go prawym przyciskiem myszy. Na przykład, jeśli masz plik MP4 otwierany w Totem, ale chcesz go zmienić, aby wideo otwierało się w VLC, zlokalizuj go i kliknij prawym przyciskiem myszy.

Krok 3: W menu prawym przyciskiem myszy w menedżerze plików Thunar znajdź „Właściwości” i wybierz go, aby uzyskać dostęp do ustawień dla pojedynczego pliku.

Krok 4: Spójrz w oknie „Właściwości” na „Otwórz za pomocą”. Po znalezieniu kliknij menu rozwijane, aby zmienić domyślny program dla pliku.

Powtórz ten proces dla każdego pliku, dla którego chcesz zmienić domyślne powiązanie programu w XFCE.

Ustawienia domyślne programu – Mime Type Editor

Chociaż można zmienić domyślne programy używane przez pliki w menedżerze plików Thunar, można to również zrobić za pomocą Edytora typów Mime. Postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami krok po kroku, aby dowiedzieć się, jak używać go do zmiany domyślnych skojarzeń plików w XFCE.

Krok 1: naciśnij Alt + F2 aby otworzyć okno Wyszukiwarki programów. Następnie wpisz polecenie poniżej, aby uzyskać dostęp do edytora typów Mime XFCE.

xfce4-mime-settings

Krok 2: Znajdź pole „Filtruj” i wpisz nazwę pliku, dla którego chcesz zmienić powiązania programu.

Krok 3: Znajdź kolumnę „Domyślna aplikacja” i wybierz „Wybierz aplikację”.

Krok 4: Wybierz nowy domyślny program dla pliku.

Powtórz proces dla wszystkich plików, dla których chcesz zmienić domyślne powiązanie programu na pulpicie XFCE.