Udostępnij teraz w social media:

Czy chcesz zmienić domyślne programy na pulpicie XFCE w systemie Linux? Nie wiesz, jak to zrobić? Możemy pomóc! Postępuj zgodnie z instrukcjami, jak ustawić domyślne ustawienia programu w XFCE!

Ustaw „Preferowane aplikacje” w XFCE

Podobnie jak wiele innych środowisk graficznych, XFCE ma w ustawieniach obszar „Preferowane aplikacje”, który pozwala użytkownikom wybrać domyślne programy, których będzie używać środowisko graficzne. Aby uzyskać dostęp do obszaru „Preferowane aplikacje” w XFCE, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami krok po kroku.

Krok 1: Otwórz wyszukiwarkę aplikacji XFCE, naciskając Alt + F2 na klawiaturze.

Krok 2: W oknie Wyszukiwarki aplikacji wpisz „xfce4-settings-manager” w polu tekstowym i kliknij przycisk „Uruchom”, aby natychmiast uzyskać dostęp do obszaru ustawień XFCE. Alternatywnie wyszukaj ustawienia XFCE w menu aplikacji.

xfce4-settings-manager

Krok 3: W obszarze ustawień XFCE znajdź sekcję „Osobiste”. Następnie kliknij skrót „Preferowane aplikacje”.

Po kliknięciu skrótu „Preferowana aplikacja” w oknie obszaru ustawień XFCE, zobaczysz okno „Preferowana aplikacja”. Postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami, aby dowiedzieć się, jak zmienić domyślne aplikacje w systemie.

Przeglądarka internetowa

Domyślną przeglądarką internetową w 99% środowisk graficznych Linux opartych na XFCE jest Firefox lub Firefox ESR (wersja rozszerzona). Powodem, dla którego Firefox jest często domyślny, jest to, że jest open source, nowoczesny i szybki.

Sprawdź -   Jak zmienić kolor paska tytułu w systemie Windows 10

Jeśli nie jesteś zadowolony z używania Firefoksa na pulpicie XFCE Linux, możesz to zmienić, klikając kartę „Internet”, a następnie przełączając menu rozwijane pod „Przeglądarką internetową” z „Firefox” na inne przeglądarka.

Czytnik poczty

Thunderbird to klient poczty e-mail wybierany na większości komputerów stacjonarnych XFCE, ponieważ jest niezawodny, lekki i spełnia swoje zadanie. To powiedziawszy, Thunderbird nie jest jedynym klientem poczty e-mail dostępnym w systemie Linux i nie każdy lubi go używać.

Jeśli jesteś jedną z tych osób, które z jakiegoś powodu nie znoszą Thunderbirda, z przyjemnością dowiesz się, że można go zmienić jako domyślnego klienta poczty e-mail w XFCE. Najpierw kliknij zakładkę „Internet” w obszarze „Preferowane aplikacje”. Następnie znajdź rozwijane menu pod „Mail Reader” i zmień je z Thunderbird na preferowanego klienta poczty e-mail.

Menedżer plików

Thunar jest domyślnym menedżerem plików w XFCE i jest cholernie dobry. Jest niesamowicie lekki, ale udaje mu się spakować niesamowite funkcje. To powiedziawszy, nie każdy chce używać Thunara na XFCE i to jest w porządku.

Aby zmienić domyślnego menedżera plików w XFCE firmy Thunar, wykonaj następujące czynności. Najpierw znajdź kartę „Narzędzia” i kliknij ją myszą. Następnie znajdź „Menedżer plików” i zmień go z „Thunar” na menedżera plików, którego chcesz użyć.

Sprawdź -   Jak korzystać z Siri, aby zapamiętać, gdzie zaparkowałeś na iOS

Emulator terminala

Domyślny emulator terminala XFCE jest dość standardowy, jeśli chodzi o aplikacje terminalowe. Obsługuje zakładki i wiele niezbędnych funkcji, których można oczekiwać w programie terminala Linux. Jednak nie jest najlepszy na świecie.

Jeśli nie jesteś zainteresowany używaniem domyślnej aplikacji terminalowej w XFCE, oto jak to zmienić. Najpierw znajdź sekcję „Narzędzia” w „Preferowanych aplikacjach”. Następnie znajdź „Emulator terminala” i kliknij menu rozwijane poniżej, aby przełączyć się na inną aplikację terminala.

Domyślne ustawienia plików w XFCE z menedżerem plików

Chociaż XFCE nie ma tak solidnych opcji „Preferowanej aplikacji” jak Mate, użytkownicy nadal mogą zmieniać domyślne aplikacje dla wielu programów za pośrednictwem menedżera plików Thunar. Oto jak to zrobić.

Krok 1: Otwórz menedżera plików Thunar na pulpicie XFCE.

Krok 2: Znajdź plik w menedżerze plików Thunar, dla którego chcesz zmienić ustawienia domyślne, i kliknij go prawym przyciskiem myszy. Na przykład, jeśli masz plik MP4 otwierający się w Totemie, ale chcesz go zmienić, aby wideo otwierało się w VLC, zlokalizuj go i kliknij prawym przyciskiem myszy.

Krok 3: W menu prawym przyciskiem myszy w menedżerze plików Thunar znajdź „Właściwości” i wybierz je, aby uzyskać dostęp do ustawień dla pojedynczego pliku.

Sprawdź -   Jak wyłączyć iMessages na komputerze Mac

Krok 4: Przejrzyj okno „Właściwości” pod kątem „Otwórz za pomocą”. Po znalezieniu kliknij menu rozwijane, aby zmienić domyślny program dla pliku.

Powtórz ten proces dla każdego pliku, dla którego chcesz zmienić domyślne skojarzenie programu w XFCE.

Ustawienia domyślne programu – Edytor typów Mime

Chociaż można zmienić domyślne programy używane przez pliki w menedżerze plików Thunar, można to również zrobić za pomocą Edytora typu Mime. Postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku poniżej, aby dowiedzieć się, jak go używać do zmiany domyślnych skojarzeń plików w XFCE.

Krok 1: Naciśnij Alt + F2, aby otworzyć okno Wyszukiwarka programów. Następnie wpisz poniższe polecenie, aby uzyskać dostęp do Edytora typów Mime XFCE.

xfce4-mime-settings

Krok 2: Znajdź pole „filtr” i wpisz nazwę pliku, dla którego chcesz zmienić skojarzenia programów.

Krok 3: znajdź kolumnę „Domyślna aplikacja” i wybierz „Wybierz aplikację”.

Krok 4: Wybierz nowy domyślny program dla pliku.

Powtórz ten proces dla wszystkich plików, dla których chcesz zmienić domyślne skojarzenie programów na pulpicie XFCE.