Jak usunąć aplikacje na Chromebooku (metody 6)

W porównaniu z systemami Windows i Mac aplikacje i programy są lekkie w systemie operacyjnym Chrome. Ale jeśli masz Chromebooka z niższej półki, mogą z łatwością pochłonąć Twoje kluczowe zasoby. Ponadto, jeśli używasz aplikacji na Androida, rozszerzeń do Chrome i aplikacji na Linuksa na swoim Chromebooku, mogą one z czasem spowalniać urządzenie. Aby uniknąć takiego scenariusza, możesz usunąć aplikacje na swoim Chromebooku. Zwolni pamięć, zasoby procesora i, co najważniejsze, pamięć. Jeśli więc chcesz odinstalować aplikacje na Chromebooku, w tym aplikacje internetowe, aplikacje na Androida, rozszerzenia Chrome i aplikacje na Linuksa, postępuj zgodnie z naszym szczegółowym przewodnikiem poniżej.

Usuń aplikacje na Chromebooku (2023)

W tym samouczku wyjaśniliśmy wiele sposobów usuwania aplikacji na Chromebooku. Od aplikacji na Androida i aplikacje internetowe po rozszerzenia Chrome i aplikacje dla systemu Linux — dodaliśmy wszystkie metody pracy. Skorzystaj z poniższej tabeli, aby przejść do typu aplikacji, którą chcesz usunąć na urządzeniu z systemem operacyjnym Chrome:

Usuń aplikacje internetowe i aplikacje na Androida na Chromebooku z poziomu aplikacji

Ponieważ Google już zabił aplikacje Chrome, aplikacje internetowe i aplikacje na Androida natywnie działają na Chromebooku. Wewnętrzny adres URL przeglądarki Chrome chrome://apps, który wyświetlał wszystkie zainstalowane aplikacje Chrome, już nie działa. Aby dowiedzieć się, jak usunąć aplikacje internetowe i aplikacje na Androida z Chromebooka, wykonaj poniższe czynności.

1. Aby usunąć aplikacje internetowe i aplikacje na Androida na Chromebooku, otwórz program uruchamiający aplikacje w lewym dolnym rogu.

2. Teraz kliknij prawym przyciskiem myszy aplikację, którą chcesz usunąć, i kliknij „Odinstaluj”.

3. Następnie na ekranie pojawi się monit z prośbą o usunięcie danych przeglądania i użytkownika aplikacji. Jeśli chcesz usunąć dane powiązane z aplikacją, zaznacz pole wyboru i kliknij przycisk „Odinstaluj”. To wszystko. Aplikacja zostanie natychmiast usunięta z Twojego Chromebooka.

Odinstaluj aplikacje internetowe i aplikacje na Androida na Chromebooku w Ustawieniach

Oprócz tego programu uruchamiającego aplikacje możesz także odinstalować aplikacje internetowe i aplikacje na Androida z Chromebooka na stronie Ustawienia. Wyświetla pełną listę aplikacji zainstalowanych na Twoim Chromebooku i możesz je szybko usunąć kilkoma kliknięciami. Oto jak usunąć aplikacje za pomocą aplikacji Ustawienia.

1. Najpierw otwórz panel Szybkie ustawienia w prawym dolnym rogu i kliknij ikonę koła zębatego, aby otworzyć stronę Ustawienia.

2. Tutaj przejdź do „Aplikacje” z lewego paska bocznego, a następnie kliknij „Zarządzaj aplikacjami” w prawym okienku.

3. Następnie znajdziesz pełną listę aplikacji, w tym aplikacji internetowych i aplikacji na Androida, zainstalowanych na Twoim Chromebooku. Kliknij aplikację, którą chcesz usunąć.

4. Teraz kliknij „Odinstaluj” w prawym rogu strony informacji o aplikacji i gotowe. Korzystając z tej metody, możesz szybko odinstalować aplikacje na swoim Chromebooku bez konieczności przewijania Menu z aplikacjami.

Usuń aplikacje na Androida z Chromebooka za pomocą kontenera Androida

Możesz także usunąć aplikacje na Androida ze swojego Chromebooka za pomocą kontenera Androida ukrytego w aplikacji Ustawienia. Oto jak uzyskać do niego dostęp i odinstalować aplikacje na Androida.

1. Otwórz stronę Ustawienia i przejdź do „Aplikacje” na lewym pasku bocznym. Następnie wybierz „Sklep Google Play” w prawym okienku.

2. Następnie kliknij „Zarządzaj preferencjami Androida” na następnej stronie.

3. Aplikacja ustawień Androida powinna się teraz otworzyć. Podobnie jak w przypadku telefonu z Androidem, musisz tutaj otworzyć ustawienia „Aplikacje i powiadomienia”.

4. Następnie kliknij „Zobacz wszystkie aplikacje”.

5. Następnie wybierz aplikację na Androida, którą chcesz usunąć z Chromebooka.

6. Na koniec kliknij „Odinstaluj” na stronie informacji o aplikacji i gotowe.

Odinstaluj aplikacje na Androida na swoim Chromebooku, korzystając ze Sklepu Google Play

Możesz też grupowo odinstalować aplikacje na Androida ze swojego Chromebooka, korzystając z aplikacji Sklep Google Play. Oto jak to działa:

1. Po prostu otwórz aplikację „Sklep Play” w menu z aplikacjami w lewym dolnym rogu.

2. Następnie kliknij ikonę swojego profilu w prawym górnym rogu i otwórz „Zarządzaj aplikacjami i urządzeniami”.

3. Przejdź do zakładki „Zarządzaj” i wybierz aplikacje na Androida, które chcesz usunąć. Na koniec kliknij przycisk „Usuń” w prawym górnym rogu. Wszystkie wybrane aplikacje na Androida zostaną natychmiast usunięte.

Odinstaluj rozszerzenia ze swojego Chromebooka

Oprócz aplikacji internetowych i aplikacji na Androida rozszerzenia Chrome działają również jak aplikacje i zużywają zasoby pamięci i procesora na Chromebooku. Nawiasem mówiąc, wskaźniki wydajności aplikacji i rozszerzeń można znaleźć w Menedżerze zadań Chromebooka. Jeśli więc chcesz usunąć rozszerzenia z Chromebooka i zwolnić kluczowe zasoby, oto kroki, które musisz wykonać.

1. Otwórz przeglądarkę Chrome na Chromebooku i kliknij ikonę „Rozszerzenia” obok paska adresu. Następnie kliknij „Zarządzaj rozszerzeniami”.

2. Tutaj możesz znaleźć wszystkie zainstalowane rozszerzenia Chrome na swoim Chromebooku. Następnie kliknij „Usuń” na poszczególnych rozszerzeniach, a rozszerzenie zostanie natychmiast odinstalowane.

Usuń aplikacje systemu Linux na Chromebooku

Jeśli chcesz usunąć aplikacje dla systemu Linux, aby zwolnić miejsce na Chromebooku, możesz to zrobić zarówno za pomocą GUI, jak i terminala. Niektóre aplikacje dla systemu Linux umożliwiają bezproblemowe odinstalowanie ich z programu uruchamiającego aplikacje, ale w przypadku innych aplikacji konieczne jest użycie terminala. Po prostu wykonaj poniższe czynności i odinstaluj aplikacje dla systemu Linux na swoim Chromebooku w mgnieniu oka.

Korzystanie z programu uruchamiającego aplikacje

1. Otwórz program uruchamiający aplikacje w lewym dolnym rogu i przewiń w dół, aby znaleźć folder „Aplikacje dla systemu Linux”. Kliknij, aby go otworzyć.

2. W folderze kliknij prawym przyciskiem myszy aplikację Linux, którą chcesz usunąć z Chromebooka, i wybierz „Odinstaluj”.

Uwaga: pamiętaj, że nie wszystkie aplikacje dla systemu Linux oferują przycisk „Odinstaluj” w interfejsie GUI. Aby usunąć takie aplikacje, przejdź bezpośrednio do sekcji Terminal poniżej.

3. Otrzymasz powiadomienie o postępie procesu dezinstalacji. W przeciwieństwie do aplikacji internetowych i aplikacji na Androida, całkowite usunięcie aplikacji dla systemu Linux z Chromebooka zajmuje trochę czasu.

Korzystanie z Terminala

1. Otwórz aplikację Terminal z folderu „Aplikacje dla systemu Linux” w programie uruchamiającym aplikacje.

2. W terminalu kliknij „pingwin” pod nagłówkiem „Linux”, aby otworzyć interfejs wiersza poleceń.

3. Tutaj uruchom poniższe polecenie, aby wyszukać aplikację, którą chcesz odinstalować. Pamiętaj, aby zastąpić nazwę aplikacji nazwą aplikacji. Spowoduje to wyświetlenie nazwy pakietu, której można użyć do odinstalowania programu. Musisz zanotować część zaznaczoną poniżej w czerwonej linii, przed /.

sudo apt list --installed | grep appname

4. Teraz śmiało uruchom poniższe polecenie. Pamiętaj, aby zastąpić nazwę pakietu tą, którą zanotowałeś powyżej i naciśnij „y”, aby potwierdzić usunięcie. Spowoduje to usunięcie aplikacji Linux i powiązanych z nią plików konfiguracyjnych z Chromebooka.

sudo apt purge packagename

5. Możesz także uruchomić poniższe polecenie, aby usunąć aplikacje Linux na swoim Chromebooku. Jednak to tylko usuwa aplikację i nie dotyka powiązanych plików konfiguracyjnych. Jeśli chcesz ponownie użyć aplikacji, zamiast tego użyj poniższego polecenia.

sudo apt remove packagename

6. Na koniec uruchom polecenie autorove, aby usunąć wszystkie zależności używane przez odinstalowane aplikacje. Spowoduje to zwolnienie znacznej ilości miejsca na dysku Chromebooka.

sudo apt autoremove

Usuń nieużywane aplikacje na Chromebooki i zwolnij miejsce

Oto sześć sposobów usuwania wszelkiego rodzaju aplikacji na Chromebooka, niezależnie od tego, czy są to aplikacje internetowe, aplikacje na Androida, rozszerzenia, a nawet aplikacje na Linuksa. Okresowo usuwaj aplikacje, aby Chromebook był szybki i wydajny. To powiedziawszy, przejdź do naszej wyselekcjonowanej listy, jeśli chcesz kupić nowego Chromebooka zorientowanego na gry, który oferuje dobrą wydajność. Aby znaleźć najlepsze aplikacje dla systemu operacyjnego Chrome, przygotowaliśmy dla Ciebie listę. Na koniec, jeśli masz jakieś pytania, daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej.

x