System macOS oferuje jedne z najlepszych aplikacji giełdowych, jakie można znaleźć na różnych platformach. Aplikacja Zdjęcia wyróżnia się na tle innych, a najnowsze modele komputerów Mac, działające na aktualnych wersjach systemu macOS, są standardowo wyposażone w pakiet iWork. W skład tego pakietu wchodzą programy takie jak iMovie oraz GarageBand. macOS dostarcza znakomite narzędzia do edycji wideo oraz zarządzania obszernymi bibliotekami zdjęć, a także oferuje prosty edytor tekstu, który pozwala na tworzenie plików tekstowych.
Głównym narzędziem do edycji tekstu w macOS jest TextEdit. Po zapisaniu dokumentu utworzonego w tej aplikacji, użytkownicy mogą zauważyć, że format TXT nie jest dostępny jako opcja zapisu. Zamiast tego, oferowane jest wyłącznie formatowanie DOC, co może wprowadzać w błąd i sugerować, że aplikacja nie potrafi stworzyć zwykłego pliku tekstowego. W rzeczywistości jest to nieprawda; wystarczy dostosować jedno proste ustawienie, aby umożliwić zapis plików tekstowych w TextEdit.
Tworzenie pliku tekstowego w TextEdit
Po uruchomieniu TextEdit w systemie macOS, aplikacja domyślnie otwiera się jako edytor RTF, co oznacza, że można stosować różne style formatowania tekstu. Pliki TXT nie zawierają żadnych stylów, co sprawia, że dokumenty stworzone w TextEdit nie spełniają wymagań prostych plików tekstowych, przez co format TXT nie jest dostępny w opcji zapisu.
Aby rozpocząć korzystanie z TextEdit jako prostego edytora tekstu, należy zmienić ustawienia w preferencjach aplikacji. W oknie preferencji znajdują się dwie zakładki, z których nas interesuje zakładka „Nowy dokument”. W pierwszej sekcji tej zakładki znajduje się opcja „Format”, gdzie dostępne są dwie możliwości: „Tekst sformatowany” oraz „Zwykły tekst”. Wybierz „Zwykły tekst”, a następnie otwórz nowy dokument w TextEdit. Tym razem edytor wyświetli się w formie prostego okna do edycji tekstu.
Tekst, który wprowadzisz i zapiszesz, będzie zapisany jako prosty plik TXT. Możesz zmieniać czcionkę, ale te ustawienia są specyficzne dla systemu. Nie ma możliwości nadania kolorów, podkreślenia, pogrubienia ani przekreślenia tekstu. Wszystkie te podstawowe style formatowania nie będą już działać.
Choć nie możesz stosować stylów formatowania w tekstach, TextEdit pozwala na tworzenie różnorodnych innych plików, takich jak pliki SRT (np. pliki z napisami) czy skrypty. Możesz tworzyć wszelkiego rodzaju pliki tekstowe, które jedynie różnią się rozszerzeniem.
newsblog.pl
Maciej – redaktor, pasjonat technologii i samozwańczy pogromca błędów w systemie Windows. Zna Linuxa lepiej niż własną lodówkę, a kawa to jego główne źródło zasilania. Pisze, testuje, naprawia – i czasem nawet wyłącza i włącza ponownie. W wolnych chwilach udaje, że odpoczywa, ale i tak kończy z laptopem na kolanach.