Udostępnij teraz w social media:

Cairo Dock to w pełni funkcjonalny system dokowania dla systemu Linux. Ma o wiele więcej funkcji niż Plank i jest doskonałym wyborem dla tych, którzy szukają eleganckiej, fantazyjnej stacji dokującej podobnej do Maca na pulpicie Linux. W tym przewodniku omówimy, jak zainstalować i skonfigurować Cairo Dock w systemie Linux. Dowiemy się również, które środowiska graficzne najlepiej sprawdzają się w Kairze. Zacznijmy!

Którego pulpitu użyć?

Ogólnie większość środowisk graficznych Linux będzie dobrze współpracować z Cairo Dock. Jeśli jednak planujesz używać go codziennie, powinieneś poważnie rozważyć odejście od tego, z czego obecnie korzystasz, na komputer stacjonarny Mate lub XFCE4. Dlaczego? Oba te środowiska pozwalają użytkownikowi dostosowywać panele, usuwać je i przenosić.

Możliwość przenoszenia, usuwania i dostosowywania paneli ma kluczowe znaczenie dla stacji dokującej w Kairze, ponieważ zajmuje dużo miejsca, a elastyczność paneli jest koniecznością.

Zainstaluj dok Cairo w systemie Linux

Zanim przejdziemy do konfiguracji Cairo Dock na komputerze z systemem Linux, musimy zademonstrować, jak zainstalować oprogramowanie. Otwórz okno terminala i postępuj zgodnie z instrukcjami instalacji, które pasują do używanego systemu operacyjnego Linux.

Ubuntu

W systemie Ubuntu Linux użytkownicy, którzy chcą zainstalować Cairo Dock, muszą najpierw włączyć repozytorium oprogramowania „Universe”. Aby to zrobić, otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T.na klawiaturze. Następnie użyj poniższego polecenia add-apt-repository.

sudo add-apt-repository universe

Po włączeniu repozytorium „Universe” na komputerze z systemem Ubuntu Linux użyj polecenia aktualizacji, aby odświeżyć źródła oprogramowania. W przeciwnym razie Ubuntu nie będzie mógł uzyskać dostępu do Universe.

sudo apt update

Po skonfigurowaniu repozytorium oprogramowania „Universe” w systemie użyj menedżera pakietów Apt, aby zainstalować dok Cairo.

sudo apt install cairo-dock

Debian

Stacja Cairo Dock jest dostępna dla użytkowników Debiana 10, 9 i 8 poprzez „Główne” repozytorium oprogramowania. Aby zainstalować go w systemie, użyj następującego polecenia Apt-get.

sudo apt-get install cairo-dock

Arch Linux

W Arch Linux, Cairo Dock można zainstalować za pośrednictwem repozytorium oprogramowania „Społeczność”. Jeśli nie masz włączonej opcji „Społeczność”, otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T.na klawiaturze. Następnie otwórz plik konfiguracyjny Pacmana za pomocą poniższego polecenia.

sudo nano -w /etc/pacman.conf

Używając klawisza strzałki w dół na klawiaturze, znajdź „Społeczność” i usuń znajdujący się przed nim symbol #. Pamiętaj, aby usunąć symbol # z linii bezpośrednio pod nim.

Sprawdź -   Jak wykonać kopię zapasową ustawień poczty Evolution w systemie Linux

Zapisz zmiany w pliku konfiguracyjnym Pacmana, naciskając Ctrl + O i wyjdź z Nano za pomocą Ctrl + X. Następnie, po włączeniu opcji „Społeczność” w pliku konfiguracyjnym Pacmana, ponownie zsynchronizuj repozytoria oprogramowania Arch Linux za pomocą następującego polecenia.

sudo pacman -Syy

Na koniec zainstaluj dok Cairo na Arch za pomocą:

sudo pacman -S cairo-dock

Fedora

Cairo Dock jest dostępny dla wszystkich użytkowników Fedory Linux w głównych źródłach oprogramowania. Aby zainstalować go w systemie, użyj następującego polecenia Dnf w oknie terminala.

sudo dnf install cairo-dock

OpenSUSE

OpenSUSE Linux jest jedyną popularną dystrybucją Linuksa, która nie zawiera stacji Cairo Dock w swoich źródłach oprogramowania. Tak więc, jeśli planujesz używać tej stacji dokującej w systemie SUSE, musisz polegać na repozytoriach oprogramowania społeczności.

Sprawdź -   6 najlepszych motywów ikon dla systemu Linux

Aby zainstalować Cairo za pośrednictwem repozytorium społeczności, otwórz terminal, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T.na klawiaturze. Następnie wprowadź poniższe polecenia.

Tumbleweed

wget https://download.opensuse.org/repositories/home:/Herbster0815/openSUSE_Tumbleweed/x86_64/cairo-dock-3.4.1-1.80.x86_64.rpm
sudo zypper install cairo-dock-3.4.1-1.80.x86_64.rpm

Skok 15.1

wget https://download.opensuse.org/repositories/home:/Herbster0815/openSUSE_Leap_15.1/x86_64/cairo-dock-3.4.1-lp151.1.5.x86_64.rpm

sudo zypper install cairo-dock-3.4.1-1.80.x86_64.rpm

Skok 15.0

wget https://download.opensuse.org/repositories/home:/deltafox/openSUSE_Leap_15.0/x86_64/cairo-dock-3.4.1-lp150.2.1.x86_64.rpm
sudo zypper install cairo-dock-3.4.1-1.80.x86_64.rpm

Skonfiguruj automatyczne uruchamianie w Cairo Dock

Stacja Cairo Dock musi być skonfigurowana do automatycznego uruchamiania podczas rozruchu, w przeciwnym razie nie uzyskasz najlepszych wrażeń z dokowania. Aby skonfigurować automatyczne uruchamianie, otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T.na klawiaturze. Następnie użyj komendy mkdir, aby utworzyć nowy katalog „autostart”.

mkdir -p ~/.config/autostart/

Po utworzeniu nowego katalogu „autostart” użyj polecenia CP, aby przenieść do niego plik skrótu Cairo Dock.

cp /usr/share/applications/cairo-dock.desktop

Gdy plik skrótu znajdzie się w katalogu „autostart”, musisz zaktualizować jego uprawnienia, aby działał jako program. Używając chmod polecenie, zmień uprawnienia do pliku.

sudo chmod +x cairo-dock.desktop

Po skonfigurowaniu stacji Cairo Dock do automatycznego uruchamiania będzie się ona uruchamiać za każdym razem, gdy zalogujesz się do komputera z systemem Linux!

Konfiguracja Cairo Dock

Domyślne ustawienia Cairo Dock są całkiem świetne. Ma program uruchamiający aplikacje, przełącznik przestrzeni roboczej i wiele innych apletów, które ułatwiają życie. Jeśli podoba Ci się wszystkie domyślne ustawienia, możesz zacząć korzystać ze stacji dokującej, ponieważ nie ma nic do skonfigurowania. W przeciwnym razie postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami, aby dostosować stację dokującą, aby była bardziej użyteczna.

Sprawdź -   Jak połączyć się z serwerami w systemie Linux za pomocą menedżera plików KDE

Usuń program uruchamiający aplikacje

Program uruchamiający aplikacje to miły akcent. Jednak wielu użytkowników uważa to za denerwujące, jeśli planują używać programu uruchamiającego aplikacje wbudowanego w środowisko graficzne, z którego obecnie korzystają.

Jeśli chcesz pozbyć się programu uruchamiającego aplikacje, kliknij prawym przyciskiem myszy aplet menu aplikacji za pomocą myszy. Następnie wybierz „menu aplikacji” w menu prawym przyciskiem myszy, aby wyświetlić ustawienia.

W ustawieniach menu aplikacji kliknij przycisk „usuń”, aby usunąć ją ze stacji dokującej.

Usuń przełącznik przestrzeni roboczej

Cairo Dock ma przełącznik przestrzeni roboczej, ale nie jest świetny. Jeśli wolisz używać tego wbudowanego w środowisko pulpitu, musisz usunąć wersję z Kairu. Aby to zrobić, znajdź przełącznik przestrzeni roboczej Cairo Dock i kliknij go prawym przyciskiem myszy.

W menu wyświetlanym po kliknięciu prawym przyciskiem myszy znajdź „Switcher” i wybierz go, aby wyświetlić opcje. Następnie wybierz przycisk „usuń”, aby się go pozbyć.

Zmień inne ustawienia

Cairo Dock ma dziesiątki ustawień. Tak wielu, że nie możemy omówić ich wszystkich w tym artykule. Jeśli jednak chcesz zmienić ustawienia domyślne, wykonaj następujące czynności.

Najpierw kliknij prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu stacji dokującej i wybierz „Cairo” z menu prawego przycisku myszy. Następnie w menu prawym przyciskiem myszy wybierz przycisk „konfiguruj”, aby uzyskać dostęp do ustawień stacji dokującej.

W ustawieniach Cairo Dock będziesz w stanie w pełni dostosować wszystko, co dotyczy stacji dokującej, od jej wyglądu po aplety w stacji dokującej, gdzie jest ona umieszczona na pulpicie i dziesiątki innych ustawień.