Udostępnij teraz w social media:

Wykres radarowy porównuje wartości trzech lub więcej zmiennych względem punktu centralnego. Jest to przydatne, gdy nie można bezpośrednio porównać zmiennych i jest szczególnie przydatne do wizualizacji analizy wydajności lub danych ankietowych.

Oto przykładowy wykres radarowy, więc możesz zobaczyć, o czym mówimy. Prawdopodobnie spotkałeś ich już wcześniej, nawet jeśli nie wiedziałeś, że to one.

Ukończony wykres radarowy

Tworzenie wykresów radarowych w programie Excel jest proste. W tym artykule pokażemy, jak utworzyć dwa typy wykresów radarowych: zwykły wykres (taki jak ten powyżej) i wypełniony wykres (taki jak poniższy, który wypełnia obszary zamiast tylko pokazywać kontury).

Wykres radarowy z jedną serią danych

Przykładowe dane

Najpierw spójrzmy na przykładowe dane, których użyjemy w naszych przykładach.

Dane analizy wydajności dla naszego wykresu radarowego

Mamy trzech trenerów: Grahama, Barbarę i Keitha. Oceniliśmy je w pięciu różnych kategoriach (wiedza, dostawa itd.), A nasza tabela programu Excel zawiera te oceny.

Utwórz wykres radarowy w programie Excel

W tym pierwszym przykładzie utworzymy wykres radarowy, który przedstawia ocenę wszystkich trzech trenerów.

Zaznacz wszystkie komórki, w tym wiersz zawierający nazwy i kolumnę z tytułami ocen. Przejdź do zakładki „Wstaw”, a następnie kliknij przycisk „Wykres kaskadowy”.

Sprawdź -   Jak trwale wyciszyć aplikację w systemie Windows 10

Do wyboru masz trzy wykresy radarowe. W tym przykładzie wybierz pierwszą opcję wykresu radarowego. (Druga opcja po prostu dodaje znaczniki do wartości w liniach; trzecia opcja wypełnia wykres, a my przyjrzymy się temu nieco później).

Utwórz wykres radarowy

Po wstawieniu wykresu do arkusza możesz zacząć wprowadzać do niego pewne ulepszenia.

Pierwszy przykład wykresu radarowego

Wprowadź tytuł wykresu

Wybierz tytuł wykresu, a następnie wpisz nowy tytuł. Podczas wpisywania tekst pojawi się na pasku formuły.

Wprowadzenie tytułu wykresu

Po naciśnięciu klawisza Enter wykres będzie miał nowy tytuł.

Wykres radarowy z tytułem wykresu

Przenieś legendę

Dla innej zmiany moglibyśmy przenieść legendę znad wykresu w prawo.

Po wybraniu wykresu zobaczysz cztery przyciski unoszące się w prawym górnym rogu. Kliknij przycisk „Elementy wykresu” u góry, a następnie umieść kursor myszy nad opcją „Legenda”. Zobaczysz strzałkę po prawej stronie. Kliknij to, a następnie kliknij opcję „Prawo” w menu, które się pojawi.

Zmodyfikuj oś wykresu radarowego

Aby nasz wykres radarowy miał większy wpływ i większą przejrzystość danych, zmodyfikujemy oś tak, aby zaczynała się od trzech zamiast od zera.

Sprawdź -   Jak wyostrzyć obraz w MS Word

Kliknij ponownie przycisk „Elementy wykresu”, najedź kursorem na opcję „Osie”, kliknij strzałkę, która pojawi się obok niej, a następnie wybierz „Więcej opcji”.

Dostęp do opcji osi

Okienko Formatowanie osi pojawi się po prawej stronie. Chcemy edytować ustawienie „Minimum” w sekcji „Granice”, więc kliknij to pole i wpisz tam „3”.

Ustawienie minimalnego ograniczenia dla osi

Wykres radarowy aktualizuje się natychmiast, a teraz, gdy zwiększyliśmy minimalną wartość granic, możesz wyraźniej zobaczyć różnice w ocenach trzech trenerów.

Ukończony wykres radarowy

Ten przykład daje nam ładny widok na to, którzy trenerzy są najlepsi w poszczególnych cechach, a także w jakim stopniu ich zestawy umiejętności są wszechstronne.

Utwórz wypełniony wykres radarowy

W drugim przykładzie utworzymy wypełniony wykres radarowy tylko dla jednego z trenerów. W tym przykładzie użyjemy Keitha.

Najpierw wybierz zakres potrzebnych komórek. W naszym przykładzie chcemy mieć zakres A1: A6 i zakres D1: D6, jak pokazano poniżej. Aby to zrobić, przytrzymaj klawisz Ctrl podczas zaznaczania każdej dodatkowej komórki, którą chcesz dodać do zaznaczenia.

Wybieranie zakresów dla wypełnionego wykresu radarowego

Teraz przejdź do Wstaw> Wykres wodospadu> Wypełniony radar.

Sprawdź -   Błąd 0x80004005 (ROZWIĄZANY) - Jak naprawić kod błędu 0x80004005

Utwórz wypełniony wykres radarowy

Podczas tworzenia wykresu radarowego przy użyciu tylko jednej serii danych oś nie zaczyna się od zera, tak jak w poprzednim przykładzie. Zamiast tego minimalna granica będzie najniższą liczbą w wybranym zakresie komórek. W naszym przypadku minimalna granica wynosi 4,4 – jeden tik poniżej minimalnego wyniku Keitha.

Wykres radarowy z jedną serią danych

Ten wykres pomaga wizualizować, jak silny jest Keith w każdej z ocenianych cech.

Zwróć uwagę, że gdybyśmy tworzyli więcej niż jeden wykres radarowy (np. Chcieliśmy pokazać osobny wykres dla każdego z naszych trenerów), chcielibyśmy upewnić się, że zakresy osi są spójne, aby prezentacja danych nie wprowadzała w błąd. Na przykład ustalilibyśmy, że minimalna granica będzie nieco poniżej najniższego rankingu dowolnego trenera, a maksymalna granica będzie nieco wyższa niż najwyższa pozycja dowolnego trenera. Możesz nawet usunąć samą oś, aby zmniejszyć bałagan na wykresie.

Tworzenie wykresów radarowych w programie Excel jest proste, ale pełne ich wykorzystanie może wymagać dodatkowej uwagi. W przyszłości mogą być przydatnym dodatkiem do raportów programu Excel.