Jak uzyskać dostęp do lokalizacji sieciowej w wierszu polecenia w systemie Windows 10

Udostępnij teraz w social media:

Wiersz polecenia to jedna z dwóch standardowych aplikacji terminalowych, które można znaleźć w systemie Windows 10. Druga to PowerShell, a między nimi jest kilka różnic. Wiersz polecenia istnieje już znacznie dłużej niż PowerShell i jest oczywiste, że korzysta z niego więcej osób. Za pomocą wiersza polecenia możesz przejść do dowolnego katalogu w systemie i uruchamiać w nim polecenia. Możesz napotkać niewielki problem, jeśli próbujesz przenieść się do folderu ze spacją w nazwie, ale jest to prosta sztuczka.

Jeśli próbujesz uzyskać dostęp do lokalizacji sieciowej w wierszu polecenia, polecenie cd nie wykona zadania. W rzeczywistości wyświetlany komunikat o błędzie może prowadzić do przekonania, że ​​nie można uzyskać dostępu do lokalizacji sieciowej w wierszu polecenia i uruchamiać w nim polecenia. To nie jest prawda. Musisz tylko użyć innego polecenia dla zadania.

Lokalizacja sieci w wierszu polecenia

Gdy użyjesz polecenia cd i podążysz za nim z lokalizacją sieci, wiersz polecenia powie ci, że „CMD nie obsługuje ścieżek UNC jako bieżących katalogów”. Szybkie wyszukiwanie powie ci, że ścieżka UNC to ścieżka z podwójnymi ukośnikami lub ukośnikami odwrotnymi, którą ma ścieżka sieciowa.

  Jak przywrócić aplikacje i gry na iPhone'a lub iPada

Aby przenieść wiersz polecenia do katalogu sieciowego, musisz użyć polecenia pushd. Najpierw uzyskaj pełną ścieżkę do lokalizacji sieci, do której chcesz uzyskać dostęp. Na poniższym zrzucie ekranu pełna ścieżka do folderu otwartego w Eksploratorze plików to;

\MACBOOKAIR-5B8AMacUsersfatimawahabPictures

Ścieżka nie jest po prostu Z: , którą otrzymujesz, jeśli spróbujesz skopiować ją z paska lokalizacji.

Po uzyskaniu ścieżki uruchom następujące polecenie. Umieść ścieżkę w cudzysłowie, jeśli na ścieżce jest spacja.

Składnia

pushd network-path

Przykład

pushd \MACBOOKAIR-5B8AMacUsersfatimawahabPictures

Zauważysz, że wiersz polecenia przydziela inną literę dysku do lokalizacji sieciowej niż ta widoczna w Eksploratorze plików. Nie ma się czym martwić.

  Jak dostosować pulpit Budgie

Jeśli zastanawiasz się, jak to działa w PowerShell, nie musisz. PowerShell pozwala przełączyć się do lokalizacji sieciowej za pomocą polecenia cd.

Składnia

cd "path-to-network-location'

Przykład

cd \MACBOOKAIR-5B8AMacUsersfatimawahabPictures

W przeciwieństwie do wiersza polecenia, PowerShell nie ma problemów ze ścieżkami UNC. Jeśli chcesz, możesz po prostu użyć programu PowerShell zamiast wiersza polecenia. Różni się od wiersza polecenia, ale nie jest mniej wydajny. W rzeczywistości przekonasz się, że w wielu przypadkach powyższy przypadek jest dobrym przykładem, z PowerShell jest łatwiejsza praca.

x