Jak uzyskać dostęp do ustawień personalizacji w Panelu sterowania w systemie Windows 10

Firma Microsoft ostatecznie usunie aplikację Panel sterowania z systemu Windows 10. Jest już przeniesiona sporo ustawień do nowej aplikacji Ustawienia. Niestety, w trakcie tego procesu usunięto również wiele opcji dostosowywania. Panel sterowania w systemie Windows 7 zapewnia użytkownikom większą kontrolę nad ustawieniami systemu niż aplikacja Ustawienia w systemie Windows 10. Weźmy na przykład możliwość ustawiania różnych tapet dla wielu monitorów. Nie istnieje w aplikacji Ustawienia w systemie Windows 10. Dobrą wiadomością jest to, że chociaż Microsoft przenosi ustawienia systemowe z Panelu sterowania, nie usunął ich jeszcze wszystkich. Wiele ustawień jest po prostu ukrytych i nie można uzyskać do nich dostępu z interfejsu Panelu sterowania. Oto, jak uzyskać dostęp do ustawień personalizacji w Panelu sterowania w systemie Windows 10.

Sprawdź numer kompilacji

Zanim uzyskasz dostęp do ustawień personalizacji w Panelu sterowania w systemie Windows 10, musisz najpierw określić, z której kompilacji korzystasz. Jest to ważne, ponieważ wpływa na sposób uzyskiwania dostępu do ustawień personalizacji w Panelu sterowania. Jeśli używasz kompilacji 15063, korzystasz z Aktualizacji twórców. Wszystko starsze, na przykład kompilacja 14393, jest aktualizacją rocznicową.

Aktualizacja rocznicowa lub starsza

Otwórz okno uruchamiania za pomocą skrótu klawiaturowego Win + R. Wpisz następujące polecenie w polu uruchamiania i naciśnij klawisz Enter.

control /name Microsoft.Personalization /page pageWallpaper

Aktualizacja twórców

Otwórz okno uruchamiania za pomocą skrótu klawiaturowego Win + R i wprowadź następujące dane.

shell:::{ED834ED6-4B5A-4bfe-8F11-A626DCB6A921} -Microsoft.PersonalizationpageWallpaper

Stuknij Enter.

Wiele brakujących opcji

Aplikacja Ustawienia jest aktualizowana po wszystkich głównych aktualizacjach systemu Windows 10. Przy każdej aktualizacji firma Microsoft zwykle dodaje do niej więcej ustawień systemowych, a także zmienia sposób organizacji rzeczy. Począwszy od Aktualizacji rocznicowej do Aktualizacji twórców, aplikacja Ustawienia zyskała nową grupę ustawień o nazwie „Aplikacje”. Ta grupa została przeniesiona z grupy ustawień System, gdzie pierwotnie istniała jako karta. W aktualizacji Fall Creators pojawi się nowa grupa ustawień dla Cortany. Chodzi o to, że aplikacja Ustawienia jest nadal w pewnym sensie budowana. Dodanie do niego nowych ustawień ma sens, ale tasowanie ustawień nie jest zachęcające, podobnie jak brakujące opcje.

W procesie przenoszenia ustawień z jednej aplikacji do drugiej Microsoft ogranicza kontrolę użytkowników nad swoim systemem. Dla użytkowników systemu Windows, którzy spodziewają się, że będą mogli modyfikować prawie wszystko w systemie operacyjnym, jest to więcej niż niewygodne. Dobra wiadomość jest taka, że ​​Microsoft przynajmniej słucha opinii otrzymywanych od użytkowników i ostatecznie naprawia swoje błędy. Być może za kilka lat aplikacja Ustawienia będzie działać tak samo jak Panel sterowania.