Jak uzyskać dostęp do opcji zasilania Panelu sterowania na pulpicie systemu Windows 10

Windows 10, podobnie jak jego poprzednicy, ma różne plany zasilania. Te plany zasilania pozwalają preferować wydajność lub żywotność baterii. Jest to funkcja, która jest ogólnie uważana za bardziej korzystną, jeśli masz laptopa z systemem Windows 10. Oczywiście, systemy stacjonarne nadal istnieją i wielu używa systemu Windows 10. Plany zasilania są równie korzystne na komputerach stacjonarnych, ponieważ kontrolują wiele różnych ustawień .

Na laptopie możesz kliknąć prawym przyciskiem myszy ikonę baterii na pasku zadań i wybrać Opcje zasilania. Jednak na pulpicie w zasobniku systemowym nie ma ikony baterii. Oto jak uzyskać dostęp do opcji zasilania Panelu sterowania na pulpicie systemu Windows 10.

Opcje zasilania na pulpicie systemu Windows 10

Opcje zasilania znajdują się w Panelu sterowania. Aby je otworzyć, otwórz Panel sterowania i przejdź do System and Security. Zobaczysz tam Opcje zasilania. Kliknij i dostosuj swój plan zasilania. Jeśli często uzyskujesz dostęp do Opcji zasilania na pulpicie i chcesz szybciej to zrobić, możesz przypiąć to ustawienie do menu Start.

Alternatywną metodą uzyskania dostępu do Opcji zasilania na pulpicie systemu Windows 10 jest otwarcie Eksploratora plików i wprowadzenie następującej ścieżki na pasku lokalizacji. Naciśnij Enter, a przejdziesz do panelu Opcje zasilania.

Control PanelSystem and SecurityPower Options

Opcje zasilania wyświetlają plany zasilania i inne opcje, takie jak działanie przycisku zasilania i trybu uśpienia. Jeśli musisz tylko zmienić podstawowe ustawienia, np. Gdy komputer lub monitor przejdzie w tryb uśpienia, naprawdę nie musisz iść do Panelu sterowania, aby wykonać zadanie.

Zamiast tego możesz po prostu otworzyć aplikację Ustawienia i wybrać grupę ustawień systemu. Znajdziesz tutaj kartę Zasilanie i uśpienie, w której możesz zmienić, kiedy system i wyświetlacz przejdą w tryb uśpienia. Istnieje również opcja dostępu do opcji Panelu sterowania na tej karcie, ale dostęp do niej nie jest tak wygodny, jak kafelek w menu Start.

Plany zasilania służą do kontrolowania zużycia energii, ale jeśli faktycznie przejrzysz różne ustawienia i konfiguracje, przekonasz się, że opcje zasilania umożliwiają także włączanie i wyłączanie timerów budzenia, gdy dysk twardy się wyłącza, i więcej.

W rzadkich przypadkach błąd lub dwa w systemie Windows 10 można naprawić, zmieniając lub dostosowując opcje zasilania. Co ważniejsze, jest to także miejsce, w którym możesz przełączać się między planami zasilania w razie potrzeby.

x