Udostępnij teraz w social media:

W przeciwieństwie do Androida, użytkownicy iPhone’a mają trudniej dostęp do swoich urządzeń w systemie Linux. Chociaż prawdą jest, że w 2017 roku dystrybucje takie jak Ubuntu poprawiły obsługę smartfonów Apple, nie jest to bynajmniej idealne. Często samo podłączenie iPhone’a nie wystarcza i wymaga kilku dodatkowych czynności, aby działać poprawnie. Dlatego w tym artykule wyjaśnimy, jak uzyskać dostęp do iPhone’a w systemie Linux.

OSTRZEŻENIE SPOILERA: Przewiń w dół i obejrzyj samouczek wideo na końcu tego artykułu.

iFuse

Zdecydowanie najlepszym sposobem na dostęp do wewnętrznej pamięci iPhone’a na platformie Linux jest iFuse. Narzędzie umożliwia bardzo łatwy dostęp do plików na dowolnym urządzeniu z systemem iOS przy użyciu systemu plików fuse. To rozwiązanie nie jest w żaden sposób idealne, ale ponieważ nie ma natywnego sposobu odczytu urządzenia z systemem iOS w systemie Linux, jest to najlepsza z złej sytuacji.

Instalacja

Instalacja iFuse jest łatwa w większości systemów operacyjnych Linux. Używa biblioteki oprogramowania libmobiledevice, aby wszystko było możliwe, w wyniku czego użytkownicy nie muszą „jailbreakować” swoich urządzeń. Oto jak go zainstalować w swojej dystrybucji Linuksa.

Ubuntu

sudo apt install ifuse

Debian

sudo apt-get install ifuse

Arch Linux

sudo pacman -S ifuse

Fedora

sudo dnf install ifuse

OpenSUSE

Najłatwiejszym sposobem zainstalowania narzędzia iFuse w Open SUSE jest skorzystanie z systemu OBS. Śledź ten link i kliknij przycisk instalacji jednym kliknięciem. iFuse jest dystrybuowany dla wszystkich aktualnych wersji Open SUSE Linux.

Sprawdź -   Jak skonfigurować serwer RocketChat w systemie Linux

Kompilacja dla innych systemów Linux

Uzyskanie iFuse w systemach operacyjnych Linux innych niż główny nurt nie powinno być trudne, ponieważ narzędzie to jest jednym z jedynych sposobów, w jaki użytkownicy mogą uzyskać dostęp do systemów plików urządzeń iOS na platformie. Aby go zainstalować, sprawdź menedżera pakietów, wyszukaj „ifuse” i zainstaluj go. Jeśli z jakiegoś powodu to oprogramowanie nie znajduje się w repozytoriach oprogramowania systemu operacyjnego, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami, aby zbudować oprogramowanie i zainstalować je ręcznie.

Aby rozpocząć kompilację, upewnij się, że masz zainstalowane następujące pakiety. Pamiętaj, że nazwy pakietów mogą się różnić w zależności od systemu operacyjnego. Najlepszym rozwiązaniem jest wyszukanie tych nazw: git, usbmuxd, make, autoheader, automake, autoconf, libtool, pkg-config i gcc.

Po zainstalowaniu całego oprogramowania wymaganego do zbudowania iFuse użyj narzędzia git, aby pobrać kod źródłowy.

git clone https://github.com/libimobiledevice/ifuse.git

Następnie użyj polecenia CD, aby wejść do katalogu kodu źródłowego, aby można było rozpocząć proces kompilacji.

cd ifuse

Pierwszym krokiem w procesie kompilacji dla iFuse jest uruchomienie narzędzia autogen.

./autogen.sh

Po autogen uruchom narzędzie konfiguracyjne. Configure przeskanuje twój komputer i przygotuje wszystko do kompilacji. Będzie szukał takich rzeczy, jak wersja systemu operacyjnego, wersja jądra itp.

./configure

Gdy configure zakończy swoje zadanie, może rozpocząć się pierwsza faza procesu kompilacji.

make

Na koniec zakończ proces kompilacji, ponownie uruchamiając make z make install. Spowoduje to pobranie kodu źródłowego i zainstalowanie jego skompilowanej wersji w systemie.

sudo make install

Korzystanie z iFuse

iFuse nie jest programem. To system plików, który działa cicho w tle. Gdy narzędzie zostanie zainstalowane w systemie Linux, urządzenia iOS będą miały łatwy czas na interakcję z systemami operacyjnymi opartymi na systemie Linux. Aby uzyskać dostęp do plików, wykonaj następujące kroki.

Sprawdź -   Jak zaimportować zakładki z pliku tekstowego do przeglądarki

Krok 1: Otwórz menedżera plików.

Krok 2: Podłącz urządzenie iPhone, iPad lub iPod touch do komputera z systemem Linux.

Po podłączeniu urządzenia odblokuj je i kliknij monit „zaufaj”, który pojawi się na ekranie. Niezwykle ważne jest, aby ufać komputerowi, że urządzenie jest podłączone do komputera, w przeciwnym razie iFuse nie będzie mieć dostępu do urządzenia, a będziesz musiał je odłączyć i zrobić to ponownie.

Krok 3: Jeśli iFuse połączy się pomyślnie, Twoje urządzenie iOS pojawi się w menedżerze plików jako zamontowane urządzenie. Kliknij go, aby przeglądać znajdujące się na nim pliki. Uważaj, że czasami może się zablokować. Jest to nieuniknione, ponieważ produkty Apple nie mają oficjalnej obsługi systemu Linux. Używaj na własne ryzyko.

Sprawdź -   Jak zainstalować Wire w systemie Linux

Shotwell

iFuse to dobry sposób na łatwy dostęp do danych na urządzeniu Apple w systemie Linux. To powiedziawszy, nie jest to prosty proces. Jeśli chcesz uzyskać dostęp do zdjęć i filmów na urządzeniu z systemem iOS w systemie Linux, ale nie chcesz zajmować się menedżerem plików, rozważ zainstalowanie menedżera zdjęć Shotwell. Może używać iFuse, a wraz z nim automatycznie importować zdjęcia i filmy.

Ubuntu

sudo apt install shotwell

Debian

sudo apt-get install shotwell

Arch Linux

sudo pacman -S shotwell

Fedora

sudo dnf install shotwell

Otwórz SUSE

sudo zypper install shotwell

Inne systemy Linux

Shotwell to popularne rozwiązanie do zarządzania zdjęciami w systemie Linux. W rezultacie jest dostępny w prawie wszystkich systemach operacyjnych Linux. Zainstaluj go, wyszukując w menedżerze pakietów „shotwell”. Alternatywnie, spójrz na oprogramowanie Gnome (lub dowolne narzędzie przeglądarki oprogramowania) i zainstaluj je w ten sposób. Nie możesz tego znaleźć? Zamiast tego pobierz go ze strony internetowej!

Korzystanie Shotwell

Podobnie jak iFuse, Shotwell tak naprawdę nie wymaga żadnej konfiguracji po zainstalowaniu. Po podłączeniu urządzenia z systemem iOS (jeśli jest zainstalowany iFuse) pojawi się wyskakujące okienko. Wyskakujące okienko zapyta, czy chcesz automatycznie importować obrazy do biblioteki. Kliknij przycisk, aby na to zezwolić. Wkrótce potem Shotwell zaimportuje wszystkie zdjęcia na twój komputer.