Nie ma nic lepszego niż posiadanie wydrukowanego zdjęcia. Żaden cyfrowy wygaszacz ekranu ani ramka na zdjęcia nie zastąpi wartościowego zdjęcia przyczepionego do lodówki czy oprawionego na kominku. Nawet jeśli nie planujesz tworzyć kolażu nad łóżkiem, kilka starannie wybranych wydruków stanowi doskonały prezent.
Niestety, mimo że większość z nas ma w kieszeni aparat wysokiej jakości, niewiele osób dysponuje w domu drukarką zdolną do tworzenia doskonałych odbitek. Najlepsze możliwości druku często znajdziemy w lokalnej aptece lub innym punkcie usługowym. Oto kilka wskazówek, jak uzyskać najlepsze rezultaty.
Problemy z wydrukami w aptekach
Większość drukarek w aptekach oferuje przyzwoitą jakość druku. Z pewnością przewyższają one tanie drukarki atramentowe. Choć jakość może się różnić w zależności od stanu technicznego drukarki, zazwyczaj są one porównywalne z usługami druku online, a czas oczekiwania jest znacznie krótszy, co pozwala na szybkie wprowadzenie ewentualnych poprawek.
Jednak, jak to mawiają w programowaniu: „śmieci wchodzą, śmieci wychodzą”. To samo dotyczy druku zdjęć. Jeśli wydrukujesz nieostry zrzut ekranu o niskiej rozdzielczości, nie ma znaczenia, jak dobra jest drukarka – rezultat będzie kiepski. W rzeczywistości może wyglądać gorzej niż na ekranie telefonu. Drukowanie nie jest magicznym rozwiązaniem, które poprawia jakość obrazu; raczej ujawnia jego wady.
Dodatkowo, różne czynniki związane z procesem drukowania mogą wpływać na jakość finalnych odbitek, nawet jeśli zaczynasz od dobrego pliku. Na przykład ekrany są podświetlane, co sprawia, że zdjęcia wydają się jaśniejsze niż w rzeczywistości; dlatego wiele wydruków z telefonów wygląda szaro i matowo. Ponadto, jeśli proporcje zdjęcia na telefonie nie pasują do rozmiaru wydruku, drukarka obetnie krawędzie, co może spowodować utratę istotnych detali.
Choć te problemy nie są nie do rozwiązania, warto mieć świadomość ich istnienia.
Wybór pliku o najwyższej jakości
Najlepszym plikiem do druku jest zazwyczaj oryginalny obraz z aparatu – to plik o najwyższej rozdzielczości.
Problem polega na tym, że platformy społecznościowe i aplikacje do czatu, z których korzystamy do dzielenia się zdjęciami, często kompresują, optymalizują i w inny sposób modyfikują oryginalne pliki w celu przyspieszenia przesyłania i ułatwienia ich obsługi. Dlatego nie można oczekiwać najlepszych rezultatów z zdjęć zapisanych na Instagramie czy WhatsAppie, które często są wykorzystywane do późniejszego druku.
Przesłałem to zdjęcie na Facebooka. Początkowo miało ono 2,7 MB i wymiary 5166 x 3444 pikseli. Po zapisaniu z mojej osi czasu, jego rozmiar wyniósł zaledwie 74 KB i 960 × 640 pikseli.
Jeżeli to Ty jesteś autorem zdjęcia, zamiast pobierać wersję opublikowaną na Facebooku lub Twitterze, wróć do aplikacji zdjęć i znajdź oryginalny plik. Jeśli zdjęcie zrobił znajomy, skontaktuj się z nim i poproś o przesłanie. Upewnij się, że przestrzegają naszych wskazówek dotyczących przesyłania obrazów w wysokiej rozdzielczości.
Jeśli nie uda Ci się znaleźć oryginalnego pliku, Twoje opcje druku będą znacznie ograniczone. Jeśli przesłałeś wysokiej jakości plik na Facebooka, może być przydatny do małych odbitek, ale w przeciwnym razie musisz zaakceptować utratę jakości. Jeśli coś wygląda lekko rozmyte na ekranie telefonu, po wydruku będzie wyglądać tak samo.
Dobierz odpowiedni rozmiar wydruku
Wysokiej jakości pliki nie tylko poprawiają wygląd wydruków, ale także określają maksymalny rozmiar odbitki. Standardowe opcje to 4 x 6 cali, 5 x 7 cali oraz 8 x 10 cali. Możesz wydrukować zdjęcia w orientacji pionowej lub poziomej, co oznacza, że 4 x 6 może mieć wymiary 4 cale na 6 cali lub 6 cali na 4 cale. Większość aptek oferuje również kwadratowe odbitki w rozmiarze od 4 do 8 cali.
Zdjęcia są zazwyczaj drukowane z rozdzielczością 300 punktów na cal (DPI). Oznacza to, że dla odbitki o wymiarach 6 x 4 cale potrzebujesz obrazu o rozdzielczości 1800 na 1200 pikseli. To znacznie mniej niż obraz o rozdzielczości 4032 na 3024 pikseli, który można uzyskać z iPhone’a 11 czy innego smartfona z aparatem 12 megapikseli, ale wciąż więcej niż 1080 na 1350 pikseli to maksymalny rozmiar zdjęcia, które możesz przesłać na Instagramie.
Posiadając oryginalny plik, możesz drukować w dowolnym standardowym rozmiarze. Zdjęcie o rozdzielczości 12 megapikseli w pełnej rozdzielczości przy 300 dpi miałoby wymiary 13,44 cala na 10,08 cala – co jest nieco większe niż 8 x 10. (Pamiętaj, że możesz wydrukować większe zdjęcia jako plakaty lub na płótnie, ale to zupełnie inny proces).
Warto zwrócić uwagę na proporcje. Proporcja 4:3, która jest domyślna w większości smartfonów, nie pasuje do żadnego standardowego rozmiaru odbitki. Oto zdjęcie, które zrobiłem moim iPhonem w jego natywnym współczynniku proporcji.
Oto, co zostaje przycięte przy wydruku 6 x 4.
A to przy wydruku 5 x 7.
I jeszcze 8 x 10.
Jak widać, niezależnie od wybranego rozmiaru, zawsze stracisz coś na krawędziach. Dla przykładu, w przypadku zdjęcia grupowego może być kuszące wybrać jak największy rozmiar wydruku – 8 x 10 – ale często oznacza to, że osoby stojące na obrzeżach wyjdą z kadru. W rzeczywistości lepsze efekty uzyskasz przy wydruku 5 x 7, który obetnie sufit i podłogę.
Przygotuj zdjęcie do druku
Podstawowe narzędzia edycyjne, które oferują kioski drukujące, są zazwyczaj mało intuicyjne. O wiele lepiej jest skorzystać z telefonu komórkowego lub komputera. Możesz przeprowadzić pełną edycję zdjęć, jeśli chcesz (co zalecamy), ale zaleca się wprowadzenie kilku prostych poprawek do każdego zdjęcia, które zamierzasz wydrukować:
Nieco je rozjaśnij, zwiększając jasność lub ekspozycję w wybranej aplikacji do edycji. Na ekranie zdjęcia zawsze wyglądają jaśniej.
Przytnij obraz do odpowiedniego formatu. Daje to kontrolę nad tym, co zostanie obcięte, zamiast polegać na automatycznym centrowaniu przez drukarkę.
Jeśli korzystasz z iPhone’a, przekształć plik HEIC na JPG.
Na początku nie ma potrzeby wprowadzania dramatycznych zmian w kolorze, nasyceniu czy ostrości. Zarówno konwersja JPEG, jak i sama drukarka powinny wystarczyć, aby nadano zdjęciom odpowiednią jakość.
Oceń wyniki
Drukowanie to proces, który nie zawsze przynosi idealne efekty, a przy braku skalibrowanej konfiguracji zauważysz różnice między wyglądem zdjęcia na ekranie a jego wydrukowaną wersją.
Po odebraniu odbitek, porównaj je z oryginalnymi zdjęciami. Jeśli jesteś zadowolony z efektów, świetnie. Jeśli jednak zauważysz różnice, które Ci nie odpowiadają, możesz wrócić do oryginalnych plików i wprowadzić poprawki. Na przykład, jeśli wydrukowane zdjęcia wydają się zbyt żółte, dostosuj balans bieli. Jeśli są za ciemne, zwiększ jasność.
Dobrą wiadomością jest to, że większość różnic w druku jest dość powtarzalna, przynajmniej gdy używasz tego samego modelu smartfona i drukarki. Gdy już poznasz poprawki, które musisz wprowadzić, możesz je stosować za każdym razem, uzyskując doskonałe rezultaty.
Mimo że jestem zwolennikiem drukarek w aptekach, warto rozważyć wizytę w lokalnym sklepie fotograficznym. Prawdopodobnie korzystają z podobnych urządzeń, ale mają nieco więcej doświadczenia w drukowaniu wysokiej jakości prac – personel z pewnością pomoże, jeśli coś pójdzie nie tak.
newsblog.pl
Maciej – redaktor, pasjonat technologii i samozwańczy pogromca błędów w systemie Windows. Zna Linuxa lepiej niż własną lodówkę, a kawa to jego główne źródło zasilania. Pisze, testuje, naprawia – i czasem nawet wyłącza i włącza ponownie. W wolnych chwilach udaje, że odpoczywa, ale i tak kończy z laptopem na kolanach.