Jak uzyskać ostrzeżenia o temperaturze procesora w systemie Windows 10

Jeśli masz laptopa lub komputer stacjonarny przeznaczony do intensywnego użytkowania, np. Gier lub animacji, prawdopodobnie działa on gorąco podczas wykonywania któregokolwiek z tych zadań lub jeśli masz otwartą tylko jedną kartę Chrome. Sprzęt nie uszkadza się łatwo, jeśli stanie się trochę gorący, ale jeśli stanie się zbyt gorący, system może się zamknąć, a ostatecznie sprzęt może zostać uszkodzony. Rzecz w tym, aby mieć oko na temperaturę systemu. Nie brakuje aplikacji, które mogą mierzyć temperaturę systemu, jednak niewiele z nich ostrzega Cię, gdy procesor jest zbyt gorący. RealTemp jest wyjątkiem. Może wyświetlać ostrzeżenia o temperaturze procesora, gdy system się nagrzewa.

Alerty temperatury procesora

Pobierz RealTemp i zainstaluj. Uruchom aplikację i zapoznaj się z podstawowymi ustawieniami temperatury, które zawiera aplikacja. Ma ustawione domyślnie minimalne i maksymalne temperatury i nie można ich zmienić, jednak można je przetestować z benchmarkiem, klikając XS Bench.

Kliknij przycisk Ustawienia u dołu, aby włączyć alert o temperaturze procesora. W oknie Ustawienia włącz opcję Alarm iw Temperatura procesora wprowadź temperaturę, która po przekroczeniu wyzwoli alarm. Kliknij Zastosuj i zminimalizuj aplikację do paska zadań.

Gdy twój procesor przekroczy ustawiony limit temperatury, usłyszysz syrenę. Dźwiękowi nie będzie towarzyszyć żaden rodzaj ostrzeżenia wizualnego, np. Powiadomienie o toastach, jednak alarm będzie nadal emitowany w regularnych odstępach czasu, aby poinformować Cię, że system nagrzewa się bardziej niż wolisz.

Powinniśmy Cię ostrzec, że zanim użyjesz RealTemp do monitorowania temperatury swojego systemu, powinieneś porównać temperaturę, którą zgłasza, z innymi aplikacjami, które są zbudowane do monitorowania systemu. Ta aplikacja może zgłaszać prawidłową temperaturę lub nie i mogą występować pewne odchylenia. Jeśli niewielka różnica Ci nie przeszkadza, możesz pozostawić ustawienia alarmu takie, jakie są. Jeśli różnica jest ogromna lub potrzebujesz bardziej precyzyjnego alarmu, powinieneś zmienić wartość wyzwalającą alarm, aby nadrobić rozbieżność.

Jeśli zastanawiasz się, jak gorąco jest za gorąco, to naprawdę wszystko zależy od twojego systemu. Nie powinno konsekwentnie działać pod kątem 100 stopni, ale w wielu przypadkach 70 jest w porządku, gdy uruchamiasz grę lub renderujesz animację. Upewnij się, że chłodzenie systemu działa i że znajduje się w dobrze wentylowanej pozycji, np. NIE należy umieszczać go na poduszce lub dywanie, gdzie wentylatory będą zablokowane.

x