Jak uzyskać powiadomienia o podłączeniu / odłączeniu kabla zasilania w systemie Windows 10

System Windows 10 ma niski próg naładowania baterii, który można ustawić, po którym system przechodzi w tryb uśpienia. Ma to na celu zapobieganie utracie danych w przypadku wyczerpania baterii i niezapisanej pracy. Niestety taki zakres alertów związanych z baterią i zasilaniem zapewnia system Windows 10. Jeśli chcesz otrzymywać pełne powiadomienia o stanie baterii, musisz użyć skryptu lub aplikacji do tego zadania. To samo odnosi się do alarmów podłączania / odłączania kabla zasilającego.

Ostrzeżenia o podłączeniu / odłączeniu zasilania

Możesz otrzymywać powiadomienia o podłączeniu / odłączeniu zasilania za pomocą skryptu AutoHotKey. Jest jeden autorstwa Davida Deleya, którego możesz użyć. Skrypt jest również dostępny jako skompresowany plik EXE, którego można użyć. Pobierz toi uruchom skrypt lub plik EXE. W przypadku skryptu musisz mieć zainstalowany program AutoHotKey, ale plik EXE będzie działał jako aplikacja przenośna.

Gdy dojdzie do zaniku zasilania lub odłączysz kabel zasilający od laptopa, otrzymasz zarówno alert na pulpicie, jak i alert dźwiękowy.

Po ponownym podłączeniu kabla zasilającego lub ponownym włączeniu zasilania zobaczysz i usłyszysz podobny alert.

Battery Deley informuje również, gdy poziom naładowania baterii osiągnie określone etapy, np. 90%, 80%, 70% itd. Możesz to zmienić w ustawieniach aplikacji, ale ustawienia nie są w formacie GUI. Nadal są w formacie skryptu, więc będziesz mieć skrypt AutoHotKey do edycji w Notatniku.

Jeśli nie podobają Ci się alerty dźwiękowe lub alerty na pulpicie, możesz je również zmienić, tworząc nowe, przenosząc je do folderu, w którym znajduje się plik EXE lub AHK aplikacji oraz aktualizując ścieżkę i nazwy plików w plik. To może być nieco zastraszające, jeśli nie znasz się na skryptach AHK.

Jeśli jesteś zaznajomiony ze sposobem pisania skryptów AHK, możesz edytować skrypt na tyle, aby wyświetlał ostrzeżenia tylko wtedy, gdy zasilanie jest podłączone lub odłączone. Możesz zapisać alerty, które aplikacja / skrypt wyświetla, gdy bateria osiągnie określony procent. Możesz także dostosować wartości procentowe baterii, dla których aplikacja wyświetla alerty.

Dziwne, że system Windows 10 nie oferuje lepszych opcji zarządzania baterią i energią. Starsze wersje systemu Windows były mniej więcej takie same, mimo że działały na systemach, które nie miały tak dobrej żywotności baterii. Użytkownicy mogą dostosować procent rezerwowej baterii, ale poza tym nic nie można zrobić bez aplikacji lub skryptu.

x