Jak używać ChatGPT-4 w sztuce, nauce, finansach itp [+ 8 Examples]

Nowa odsłona ChatGPT, oznaczona numerem 4, budzi spore zainteresowanie i faktycznie robi wrażenie. Ale czy na pewno jest to inwestycja, która przyniesie ci realne korzyści? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Jeśli regularnie zaglądasz na swoje profile w mediach społecznościowych, zwłaszcza na LinkedIn, z pewnością zauważyłeś, że temat sztucznej inteligencji jest na ustach wielu osób.

Dyskusje na ten temat nabrały tempa szczególnie po premierze ChatGPT. Jak to zwykle bywa, pojawiają się zarówno entuzjaści, jak i sceptycy.

Niektórzy z ekscytacją witają to narzędzie jako nową broń w swoim arsenale, podczas gdy inni głośno wyrażają obawy o utratę pracy, argumentując, że nowa fala sztucznej inteligencji może sprawić, że ich umiejętności staną się przestarzałe i nieatrakcyjne na rynku pracy.

My, zespół newsblog.pl, zdecydowanie zaliczamy się do tej pierwszej grupy. Uruchomienie ChatGPT 4 zainspirowało nas do wykorzystania tego chatbota AI na wiele innowacyjnych sposobów.

Chociaż ChatGPT 3.5 również spełniał swoją rolę, aktualizacja do wersji 4 bez wątpienia przewyższa go pod względem wydajności niemal w każdej dziedzinie.

Poniżej znajdziesz szczegółowe porównanie obu wersji ChatGPT.

Mówiąc w skrócie, ChatGPT 4 cechuje się większym realizmem. W rozmowie z nim można odnieść wrażenie, że prowadzi się konwersację z prawdziwym człowiekiem.

OpenAI, firma stojąca za tym projektem, deklaruje, że ChatGPT 4 osiągnął wyniki w gronie 10% najlepszych na egzaminie adwokackim. Ponadto badania wykazały, że ta aktualizacja ChatGPT może przewyższyć umiejętności około 80% ludzi w takich dziedzinach jak sztuka, matematyka, chemia czy fizyka.

Nie zamierzamy jednak bezkrytycznie przyjmować tych zapewnień. Sprawdźmy, czy faktycznie jest tak rewelacyjny, jak się o nim mówi.

Projektowanie stron internetowych

Kodowanie stron internetowych nie należy do najprostszych zadań. Pisanie kodu od podstaw, to żmudne zadanie, nawet dla doświadczonych programistów.

W tym aspekcie ChatGPT 4 może okazać się nieoceniony, generując podstawowy kod w zaledwie kilka sekund. Spójrz na prostą stronę główną, którą udało mi się stworzyć przy jego pomocy:

Oczywiście nie był to efekt jednej komendy.

W rzeczywistości działa bardziej jak asystent programisty. Poprosiłem go o wygenerowanie kodu HTML dla bloga o tematyce technologicznej i pobranie przykładowych artykułów z naszego serwisu newsblog.pl.com/.

Następnie otworzyłem kod w Liveweave.com, aby go przetestować. Okazało się, że brakowało stylizacji. W kolejnej komendzie poprosiłem o dodanie CSS.

Mimo to styl CSS nie był idealny i nie widziałem menu nawigacyjnego. Poprosiłem o jego poprawienie, jednak problem pozostał nierozwiązany.

Zatem, ponowiłem prośbę, tym razem kładąc nacisk na konkretny element, który wymagał korekty.

Takich iteracji było kilka, w tym prośba o dodanie wstępu. Gdy ChatGPT przestał w połowie, musiałem go poprosić o dokończenie generowania kodu HTML.

Ogólnie rzecz biorąc, doświadczenie było satysfakcjonujące i dało mi solidną podstawę do stworzenia strony internetowej. Nie jestem programistą i nie mam doświadczenia w kodowaniu.

Jednak, znajomość podstawowych aspektów technicznych jest przydatna. Dzięki temu można samodzielnie wyłapać błędy i dokonać drobnych modyfikacji bez każdorazowego angażowania ChatGPT.

Czy zauważyłeś, że początkowo użyłem do tego ChatGPT 3.5? Mimo to, dobrze wywiązał się z zadania. Możesz oczekiwać jeszcze lepszych rezultatów od ChatGPT 4, z którego korzystałem w dalszej części tego artykułu.

Tworzenie gier

Kodowanie gier jest podobne do kodowania stron internetowych, szczególnie przy użyciu narzędzia takiego jak ChatGPT 4.

Szczerze mówiąc, nie wiedziałem, od czego zacząć. A kodowanie gier wydaje mi się dość specjalistyczną dziedziną.

Zacząłem od następującej komendy:

Otrzymałem kod HTML, CSS oraz JavaScript. JavaScript wydawał się niekompletny, dlatego poprosiłem go ponownie o upewnienie się, że kod jest kompletny:

I miałem wszystkie trzy pliki niezbędne do uruchomienia gry.

Jak już mówiłem, nie jestem programistą. Zwróciłem się więc do ChatGPT z typowym pytaniem początkującego – jak uruchomić grę w przeglądarce?

Poprosiłem go również o aktualizację kodu i dodanie tekstu „newsblog.pl” na środku ekranu, w kolorze złamanej bieli.

W rezultacie, mogłem uruchomić plik HTML na swoim laptopie, a gra otworzyła się w przeglądarce.

Pisma procesowe

Sporządzanie pozwów sądowych to trudne zadanie. Większość osób nie jest w stanie zrobić tego samodzielnie, a proces ten ma duży wpływ na harmonogram dnia, zdrowie psychiczne i finanse.

Postanowiłem zatem sprawdzić, czy ChatGPT poradzi sobie z napisaniem takiego dokumentu. Muszę przyznać, że przekonanie chatbota, że robię to tylko w celach informacyjnych, było nie lada wyzwaniem.

W końcu udało mi się stworzyć komendę, która pozwoliła na wygenerowanie szablonu pozwu:

Szkic był obszerny, a proces tworzenia kilkukrotnie przerywany. Ostatecznie jednak udało się go ukończyć.

Podkreślam, że to tylko symulacja, mająca na celu pokazanie, jak można postępować w rzeczywistej sytuacji.

Generowanie obrazów z tekstu

Generowanie obrazów na podstawie tekstu jest wciąż dość trudne. Udało mi się jednak znaleźć na to dwa sposoby.

Metoda 1

Ta metoda jest bardziej innowacyjna i została zaproponowana przez dyrektora generalnego Pollinations AI, pana Thomasa Haferlacha, na subreddicie ChatGPT. Dla kontekstu, Pollinations zajmuje się m.in. dostosowywaniem istniejących modeli AI do indywidualnych potrzeb biznesowych.

Oto przykładowa komenda:

INPUT = {focus}
OUTPUT = {description} \n ![IMG](https://image.pollinations.ai/prompt/{description})
{description} = {focusDetailed},%20{adjective1},%20{adjective2},%20{visualStyle1},%20{visualStyle2},%20{visualStyle3},%20{artistReference}

INPUT = a flying dog
OUTPUT = a dog flying through the clouds, brown and white, smiling, cloudy, windy, sky

A to jest efekt:

Aby spróbować samodzielnie, wystarczy skoncentrować się na dolnej części komendy, gdzie dane wejściowe powinny odpowiadać danym wyjściowym.

Na przykład, danymi wejściowymi jest główny temat, a dane wyjściowe zawierają dwa parametry dla przymiotników i trzy dla stylu wizualnego.

Oto kolejny przykład, dla lepszego zrozumienia:

Próbowałem uzyskać obraz czarodzieja w stylu Harry’ego Pottera, ale z podpowiedzi, którą wprowadziłem, udało się uzyskać tylko coś takiego.

Najważniejsze jest to, aby dane wejściowe były zwięzłe, a z danymi wyjściowymi można eksperymentować w określonym formacie.

Metoda 2

Druga metoda wykorzystuje Visual ChatGPT, dostępny za pośrednictwem profilu Microsoftu w Hugging Space, platformie hostingowej dla aplikacji uczenia maszynowego.

Jak widać na obrazku, przed kontynuowaniem należy wprowadzić klucz API OpenAI. Można go znaleźć w sekcji konta OpenAI.

Po wklejeniu klucza API w Visual ChatGPT, możesz zacząć wprowadzać komendy.

Ponadto, można również modyfikować obrazy. Na przykład, poprosiłem o usunięcie różdżki z powyższego obrazu i ponowne wstawienie jej.

Niemniej jednak, możliwości tej metody wydają się być obecnie ograniczone, a czasem proces ulega przerwaniu w połowie.

Alternatywnie, możesz również spróbować uruchomić Visual GPT lokalnie, na swoim komputerze, aby uzyskać lepsze wrażenia.

Powiązane: Sprawdź kilka zaawansowanych komend ChatGPT, które pomogą Ci szybciej załatwić wiele zadań.

Podsumowanie i weryfikacja

To tylko podstawowe przykłady użycia ChatGPT. Można go również używać do generowania podsumowań tekstu o różnej długości.

Kliknij prawym przyciskiem myszy i otwórz obrazy w nowej karcie, aby wyświetlić je w większym rozmiarze.

Podobnie, ChatGPT świetnie sprawdza się w weryfikowaniu dokumentów pod kątem potencjalnych nieprawidłowości. Na przykład, stworzyłem przykładową umowę o pracę, wprowadzając do niej kilka niejasnych zapisów.

Następnie wkleiłem ją do ChatGPT, aby sprawdzić, czy wykryje potencjalne problemy. Chatbot zidentyfikował je wszystkie. Oto odpowiedź:

Krótko mówiąc, możesz wykorzystać ChatGPT, jako dodatkową parę oczu, aby upewnić się, że wszystko jest zgodne z oczekiwaniami.

Dobieranie par

Dlaczego firmy zajmujące się dobieraniem par miałyby nie korzystać z ChatGPT, skoro prawie każdy specjalista z różnych dziedzin próbuje wykorzystać go do usprawnienia swojej pracy?

Postanowiłem więc sprawdzić, czy ChatGPT ma potencjał w tej dziedzinie.

Najpierw poprosiłem o utworzenie dwóch profili, a następnie kazałem mu znaleźć do nich dopasowanie. Dodatkowo, poprosiłem o wygenerowanie oceny zgodności oraz stworzenie oddzielnej tabeli z wyszczególnieniem różnic.

Możesz również poprosić o podsumowanie profili w tabeli, co może ułatwić analizę. Ponadto, można porównać dwa opisy profili, używając podobnych komend.

Weryfikacja transakcji

Chociaż weryfikację transakcji najlepiej przeprowadzać bezpośrednio w bankach, ChatGPT może dostarczyć pewnych informacji, takich jak nazwa sprzedawcy czy jego lokalizacja.

Należy jednak pamiętać, że ChatGPT nie ma dostępu do internetu i może udzielać informacji wyłącznie o firmach zarejestrowanych przed wrześniem 2021 roku.

Zatem, nie jest w stanie odpowiedzieć na zapytania dotyczące transakcji dokonanych u sprzedawców, którzy powstały później, lub w przypadku zmiany adresu firmy, itp.

W związku z tym, należy zachować ostrożność, i nie polegać wyłącznie na informacjach z ChatGPT.

Sztuka

Sztuka jest często postrzegana jako dziedzina, w której niepodzielnie króluje ludzka kreatywność.

Jeśli jeszcze tego nie próbowałeś, gorąco polecam sprawdzenie poetyckich umiejętności ChatGPT. Moim zdaniem, radzi sobie z tym całkiem nieźle.

Poprosiłem go o napisanie piosenki i oto, co stworzył:

Oto pełny tekst piosenki:

(Verse 1)
In a world of magic and mystery,
A boy with dreams, just like you and me.
He longs for a wand and a flying broom,
To soar through the sky, and chase the moon.

(Chorus)
Oh, a wizard's life is what he seeks,
To cast his spells and find what he needs.
With friends by his side, they'll conquer it all,
In a world of wonder, where magic calls.

(Verse 2)
He'll visit his friends in the dead of night,
On his broomstick, they'll take to the skies.
They'll laugh and they'll learn, in this magical world,
Together they'll face the challenges unfurled.

(Chorus)
Oh, a wizard's life is what he seeks,
To cast his spells and find what he needs.
With friends by his side, they'll conquer it all,
In a world of wonder, where magic calls.

(Bridge)
Through battles and trials, they'll stand as one,
With courage and love, they'll never be undone.
In the footsteps of heroes, they'll make their stand,
With their wands in hand, they'll protect their magical land.

(Verse 3)
In the halls of Hogwarts, their home away from home,
They'll learn from the wise, the secrets they'll come to know.
Through the pages of Rowling's enchanting tale,
This boy and his friends, their dreams set sail.

(Chorus)
Oh, a wizard's life is what he seeks,
To cast his spells and find what he needs.
With friends by his side, they'll conquer it all,
In a world of wonder, where magic calls.

(Outro)
In this magical realm, where dreams come alive,
A boy and his friends, together they'll thrive.
On a flying broom and with a wand in his hand,
He'll live the life of a wizard, just as he planned.

Biorąc pod uwagę, że nie mam żadnego doświadczenia w pisaniu piosenek i poezji, oceniam ten rezultat na 3,5-4 w skali pięciostopniowej.

Następnie poprosiłem ChatGPT o skomponowanie muzyki do tej piosenki.

Używając innej komendy, poprosiłem o wygenerowanie kodu, który mógłbym wkleić do Sonic-Pi, w celu stworzenia muzyki.

Początkowo była to bardzo podstawowa melodia. Nie mam dużego doświadczenia z Sonic Pi, więc ciężko było mi ulepszyć ten utwór.

Spróbowałem dać mu jeszcze kilka wskazówek i oto efekt:

Chociaż efekt końcowy nie jest zachwycający, można to uznać za przyzwoity początek (lub za dowód moich słabych umiejętności korzystania z Sonic Pi. 😀)

To jeszcze nie wszystko!

Ludzie wykorzystują ChatGPT na wiele nowatorskich sposobów, a tylko kilka z nich zostało omówionych w tym artykule. Pełen potencjał tego narzędzia jest jeszcze nieznany, a aktualizacja do wersji ChatGPT 4, to tylko mały krok w przyszłość.

Dodatkowo, używałem ChatGPT do analizy arkuszy kalkulacyjnych, wyciągania wniosków, oraz identyfikacji nieprawidłowości. W tym zakresie również sprawdził się doskonale.

Pierwszym aspektem, który wymaga poprawy jest jego dostęp do internetu. W tym celu, polecamy wypróbować rozszerzenia ChatGPT do Chrome.