Udostępnij teraz w social media:

Udostępnianie plików jest coraz lepsze w systemie Linux. Dawno minęły czasy, kiedy trzeba było skonfigurować lokalny serwer FTP lub skonfigurować SSH do wysyłania plików z jednego komputera na drugi. Teraz możesz używać aplikacji takich jak Teleport do szybkiego wysyłania pliku przez sieć.

Teleport nie jest pierwszą aplikacją do udostępniania plików, którą omówiliśmy dla systemu Linux na newsblog.pl. Mimo to warto to sprawdzić, zwłaszcza jeśli nie jesteś fanem Transportera, Nitroshare lub innych. Oto jak to działa.

Zainstaluj Teleport

Zanim nauczysz się wysyłać pliki za pomocą aplikacji Teleport, musisz zainstalować ją na komputerze z systemem Linux. W tej chwili aplikację można zbudować w systemach Ubuntu, Debian i Arch Linux. Ponadto programiści mają pakiet Snap i pakiet Flatpak dostępne do zainstalowania przez użytkowników.

Aby rozpocząć instalację Teleport w systemie Linux, naciśnij Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T na klawiaturze, aby otworzyć okno terminala. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami wiersza polecenia, które odpowiadają aktualnie używanemu systemowi Linux.

Ubuntu / Debian

Budowanie Teleportu na Ubuntu (lub Debianie) wymaga wielu zależności. Aby te zależności działały w systemie, użyj poniższego polecenia apt.

Sprawdź -   Jak przekierować port przez zaporę ogniową w systemie Ubuntu

Uwaga: użytkownicy Debiana mogą potrzebować zmienić apt na apt-get.

sudo apt install pkg-config libsoup2.4-dev libavahi-client3 libavahi-client-dev libgtk-3-dev meson

Po zainstalowaniu zależności użyj polecenia git clone, aby pobrać kod źródłowy do systemu Ubuntu / Debian.

git clone https://github.com/frac-tion/teleport.git

Przenieś sesję terminala do katalogu „teleport” za pomocą polecenia CD. Następnie uruchom polecenie „konfiguruj”.

cd teleport
./configure

Skompiluj kod za pomocą make i zainstaluj Teleport za pomocą polecenia make install.

make -j$(nproc)
sudo make install

Arch Linux

Twórca Teleport wymienia, jak ręcznie skompilować aplikację na GitHub. Aby rozpocząć proces kompilacji, konieczne jest zainstalowanie zależności. Za pomocą polecenia Pacman zainstaluj je.

sudo pacman -S git base-devel  libsoup avahi gtk3 meson

Po uwzględnieniu zależności, użyj git clone, aby pobrać kod Teleport.

git clone https://github.com/frac-tion/teleport.git

Wprowadź katalog kodu za pomocą CD i użyj polecenia configure.

cd teleport
./configure

Zakładając, że skrypt konfiguracyjny działa pomyślnie, użyj make i make install, aby zainstalować program w systemie.

make -j$(nproc)

sudo make install

Kłapnięcie

Teleport jest w sklepie Snap. Aby go zainstalować, upewnij się, że Twój komputer z systemem Linux ma włączone środowisko wykonawcze Snap. Po włączeniu środowiska uruchomieniowego przejdź do okna terminala i użyj następującego polecenia snap install, aby skonfigurować Teleport.

sudo snap install --edge teleport

Flatpak

Czy jesteś fanem Flatpak i chcesz zdobyć aplikację Teleport? Jeśli tak, upewnij się, że na komputerze z systemem Linux działa najnowsze środowisko wykonawcze Flatpak. Następnie wprowadź dwa poniższe polecenia w oknie terminala, aby zainstalować najnowszą wersję Teleport

flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo

flatpak install flathub com.frac_tion.teleport

Wysyłaj pliki za pomocą Teleport

Po skonfigurowaniu aplikacji Teleport na komputerze z systemem Linux przeprowadź ponownie proces instalacji na komputerze, któremu planujesz udostępniać pliki. Pamiętaj, że nie ma znaczenia, jaką wersję aplikacji zainstalujesz, ponieważ wszystkie wersje działają tak samo.

Sprawdź -   Jak rzucić przynętę na Pokèstop w Pokèmon Go

Po skonfigurowaniu aplikacji na obu komputerach uruchom ją i pozostaw ją otwartą na obu komputerach. Następnie wróć do komputera wysyłającego plik i spójrz na aplikację Teleport. Powinien automatycznie wykryć inny komputer w interfejsie użytkownika.

Krok 1: Otwórz menedżera plików na komputerze z systemem Linux, z którego zamierzasz wysyłać pliki. Pamiętaj, że pliki i foldery wysyłane przez Teleport muszą być plikami lokalnymi, więc jeśli planujesz używać dysku sieciowego, skopiuj wszystko na komputer z systemem Linux.

Krok 2: Pozwól Teleportowi przeskanować komputer po stronie odbierającej. Jeśli aplikacja Teleport pomyślnie przeskanuje sieć w poszukiwaniu innego komputera z systemem Linux, pojawi się ona na liście urządzeń poniżej.

Sprawdź -   Jak zainstalować korektor dźwięku PulseEffects w systemie Linux

Krok 3: Na zdalnym komputerze kliknij przycisk menu w prawej górnej części aplikacji i ustaw domyślną lokalizację pobierania dla transferów. Aby uzyskać najlepsze wyniki, ustaw katalog transferu na „Pobrane”.

Krok 4: Wróć do menedżera plików na komputerze, wysyłając plik / folder przez Teleport i przeciągnij rzeczy, które chcesz wysłać z menedżera plików na zdalny komputer na liście. Alternatywnie, kliknij przycisk „Wyślij plik”.

Krok 5: Pozwól, aby transfer się zakończył. Po zakończeniu transferu będzie on umieszczony w katalogu „Pobrane” na zdalnym komputerze.

Powtarzaj ten proces tyle razy, ile potrzeba, aby wysłać pliki przez sieć za pośrednictwem Teleportu!