Udostępnij teraz w social media:

Masz na komputerze stacjonarnym lub laptopie z systemem Linux kilka ważnych plików, które chcesz zarchiwizować? Nie masz pendrive’a ani zewnętrznego dysku twardego, ale masz telefon z Androidem? Jak się okazuje, możliwe jest użycie urządzenia z Androidem do tworzenia kopii zapasowych plików Linuksa. Oto jak to działa!

Metoda 1 – Deja Dup

Niezwykle prostym sposobem na utworzenie kopii zapasowej dowolnego pliku lub folderu z komputera stacjonarnego lub laptopa z systemem Linux na telefon z systemem Android jest użycie Deja Dup, narzędzia do tworzenia kopii zapasowych dla Ubuntu (a także wielu innych znanych dystrybucji).

Aby rozpocząć proces tworzenia kopii zapasowej, podłącz urządzenie z systemem Android przez USB do komputera z systemem Linux. Następnie musisz przełączyć go w tryb aparatu. Przejdź do centrum powiadomień na swoim urządzeniu, poszukaj powiadomienia z informacją, że Android jest podłączony przez USB i dotknij go, aby wyświetlić opcje. Następnie wybierz opcję „Kamera”.

Uwaga: jeśli nie możesz przełączyć urządzenia z Androidem w tryb aparatu, rozważ zamiast tego użycie metody 2, ponieważ Deja Dup będzie działać tylko z tym typem połączenia.

Po podłączeniu urządzenia z Androidem przez USB w trybie aparatu postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku poniżej, aby dowiedzieć się, jak wykonać kopię zapasową danych.

Krok 1: Otwórz menedżera plików Linuksa i poszukaj z boku swojego urządzenia z Androidem. Kliknij go dwukrotnie, aby zamontować go w systemie.

Sprawdź -   Jak otrzymywać powiadomienia tylko o wiadomościach e-mail, na których Ci zależy, w programie Microsoft Outlook

Krok 2: Następnie użyj menedżera plików systemu Linux, aby utworzyć folder w swoim katalogu domowym o nazwie „Pliki kopii zapasowej”. Ten folder jest niezbędny, ponieważ pamięć urządzenia z systemem Android jest niewielka w porównaniu z dyskiem twardym USB. Pomoże Ci to kontrolować rozmiar danych, których kopia zapasowa jest tworzona.

Krok 3: Korzystając z menedżera plików w systemie Linux, skopiuj wszystkie dane, których kopię zapasową chcesz utworzyć, na urządzenie z systemem Android do folderu „Backup files”. Pamiętaj, że dane w tym katalogu muszą być mniejsze niż rozmiar urządzenia, w przeciwnym razie kopia zapasowa się nie powiedzie. Aby uzyskać najlepsze wyniki, spróbuj utworzyć kopię zapasową o rozmiarze około 2–5 GB.

Krok 4: Zamknij wszystkie otwarte okna menedżera plików systemu Linux, ale nie odłączaj urządzenia z systemem Android.

Krok 5: Otwórz aplikację Deja Dup na komputerze z systemem Linux, naciskając klawisz Win na klawiaturze, wpisując „Deja Dup” i uruchamiając aplikację „Kopie zapasowe”.

Nie masz aplikacji w swoim systemie? Zainstaluj aplikację Deja Dup na komputerze z systemem Linux, postępując zgodnie z tym przewodnikiem.

Krok 6: W aplikacji Deja Dup znajdź opcję „Foldery do zapisania” na pasku bocznym po lewej stronie i kliknij ją myszą. Następnie kliknij znak plus, aby wywołać przeglądarkę z otwartym plikiem.

W przeglądarce otwartego pliku znajdź folder „Backup files”, który utworzyłeś w celu przechowywania danych do wykonania kopii zapasowej na urządzeniu z systemem Android i kliknij przycisk „Dodaj”, aby poinformować Deja Dup, aby go użył.

Sprawdź -   Jak rozmawiać z lekarzem online

Krok 7: Znajdź przycisk „Miejsce przechowywania” na pasku bocznym po lewej stronie i kliknij go myszą. Następnie znajdź menu rozwijane „Miejsce przechowywania” i zmień je z opcji domyślnej na „Folder lokalny”. Następnie kliknij „Wybierz folder…”, aby uruchomić przeglądarkę z otwartym plikiem.

W przeglądarce z otwartym plikiem poszukaj ikony aparatu na pasku bocznym. Kliknij go myszą, aby uzyskać dostęp do systemu plików urządzenia z Androidem w trybie aparatu.

Krok 8: Podczas przeglądania systemu plików urządzenia z systemem Android w trybie aparatu, znajdź folder „DCIM” i kliknij go myszą.

Krok 9: W katalogu „DCIM” kliknij przycisk „nowy folder” w prawym górnym rogu, aby utworzyć nowy folder. Nazwij go „linux-backups”.

Krok 10: Wybierz nowo utworzony katalog „linux-backups” w przeglądarce otwartych plików i kliknij przycisk „OK”, aby użyć go do przechowywania kopii zapasowych w Deja Dup.

Krok 11: Znajdź sekcję „Przegląd” na pasku bocznym w Deja Dup i kliknij ją. Następnie wybierz przycisk „Utwórz kopię zapasową teraz”, aby rozpocząć proces tworzenia kopii zapasowej.

Po zakończeniu tworzenia kopii zapasowej na ekranie zostanie wyświetlony komunikat.

Przywracanie kopii zapasowej

Podłącz urządzenie z Androidem przez USB do komputera z systemem Linux, przełącz je w tryb aparatu. Następnie otwórz Deja Dup i kliknij przycisk „Przywróć”, aby przywrócić kopię zapasową.

Jeśli przywracanie nie zadziała, może być konieczne ponowne dodanie urządzenia z systemem Android jako lokalizacji przechowywania. Aby to zrobić, wykonaj kroki 7–10 w powyższym przewodniku tworzenia kopii zapasowych Deja Dup.

Sprawdź -   Zawsze parz idealną filiżankę herbaty z timerem, aby to zrobić dobrze

Metoda 2 – menedżer plików Linuksa

Metoda Deja Dup jest całkiem przydatna; Jednak nie działa to dla wszystkich, zwłaszcza jeśli urządzenie z Androidem nie może przejść do „trybu aparatu”. Z tego powodu pokażemy, jak tworzyć kopie zapasowe plików za pomocą samego menedżera plików systemu Linux.

Aby rozpocząć proces tworzenia kopii zapasowej, podłącz urządzenie z Androidem przez USB. Następnie uzyskaj dostęp do urządzenia i dotknij powiadomienia „Połączenie USB”, aby uzyskać dostęp do opcji USB. Ustaw urządzenie w tryb MTP. Następnie wykonaj poniższe instrukcje krok po kroku.

Krok 1: Otwórz menedżera plików Linuksa i zamontuj urządzenie z Androidem, klikając je dwukrotnie pod urządzeniami.

Krok 2: Kiedy menedżer plików Linuksa zamontuje twoje urządzenie z Androidem, poszukaj „Pamięć wewnętrzna” i kliknij ją dwukrotnie.

Uwaga: jeśli wolisz przechowywać pliki na karcie SD, kliknij „Karta SD”.

Krok 3: Wewnątrz „Pamięci wewnętrznej” zobaczysz zawartość swojego urządzenia z Androidem. W tym miejscu kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz „utwórz nowy folder”. Nazwij ten folder „linux-backups”.

Krok 4: Kliknij dwukrotnie folder „linux-backups” myszą, aby uzyskać do niego dostęp w menedżerze plików. Następnie przeciągnij wszystkie pliki z komputera z systemem Linux do folderu „linux-backups”, aby utworzyć kopię zapasową danych.

Po zakończeniu tworzenia kopii zapasowej plików na komputerze z systemem Linux odłącz urządzenie z systemem Android.