Jak włączyć i wyłączyć komputer Mac

Może nie być oczywiste, jak włączyć lub wyłączyć komputer Mac, jeśli jesteś pierwszym użytkownikiem. Poza tym co robisz, jeśli maszyna jest zamrożona? Oto, jak włączać i wyłączać komputer Mac bez względu na posiadany model.

Jak włączyć komputer Mac

Aby włączyć komputer Mac, wystarczy nacisnąć przycisk „Zasilanie”. Umiejscowienie przycisku zasilania zależy od posiadanego komputera. Kroki dla prawie każdego modelu Maca można znaleźć poniżej.

Jeśli urządzenie śpi, zwykle można je obudzić, naciskając dowolny klawisz, podnosząc pokrywę MacBooka lub naciskając gładzik.

MacBooki z czujnikiem Touch ID

Jeśli masz MacBooka Pro (2016 lub nowszy) lub nowego MacBooka Air (2018 i nowsze), zauważysz, że na laptopie nie ma fizycznego przycisku zasilania. Zamiast tego przycisk zasilania jest osadzony w przycisku Touch ID, tuż obok paska Touch Bar.

Przycisk zasilania w modelu MacBook Pro z paskiem dotykowym

Naciśnięcie przycisku w prawym górnym rogu włączy MacBooka.

MacBooki z klawiszami funkcyjnymi

Jeśli masz starszego MacBooka, MacBooka Pro lub MacBooka Air, zobaczysz fizyczny rząd klawiszy funkcyjnych (od F1 do F12) wzdłuż górnej części klawiatury. Na prawym końcu klawiatury znajduje się fizyczny przycisk zasilania. Przytrzymanie tego przycisku spowoduje włączenie MacBooka.

Przycisk zasilania w MacBooku Pro bez paska dotykowego

Alternatywnie, jeśli używasz MacBooka Pro 2018 lub MacBooka Air 2018, naciśnięcie dowolnego klawisza na klawiaturze lub kliknięcie gładzika włączy komputer.

Mac mini

W komputerze Mac mini przycisk zasilania to okrągły przycisk z tyłu komputera. Znajduje się po lewej stronie portów komputera.

Przycisk zasilania na Macu mini

iMac i iMac Pro

Przycisk zasilania na iMacu

Komputery iMac i iMac Pro mają podobny okrągły przycisk zasilania z tyłu monitora. Znajduje się w prawym dolnym rogu komputera, gdy patrzysz na Maca od tyłu.

Mac Pro

Przycisk zasilania na Macu Pro

W Macu Pro z 2013 r. „Kosz na śmieci” przycisk zasilania znajduje się z tyłu obudowy. Znajduje się tuż nad portem zasilania.

Jak wyłączyć komputer Mac

Istnieje kilka sposobów wyłączenia komputera Mac w zależności od stanu, w jakim się znajduje. Jeśli Twój Mac działa dobrze i chcesz go wyłączyć, kliknij logo Apple na górnym pasku menu, a następnie wybierz „Zamknij”.

Kliknij opcję Zamknij w menu Apple, aby wyłączyć komputer Mac

Zobaczysz wyskakujące okienko z pytaniem, czy chcesz ponownie otworzyć wszystkie bieżące okna przy następnym uruchomieniu komputera Mac. Potwierdź swój wybór i ponownie kliknij „Zamknij”.

Rozpocznie się proces zamykania, a wszystkie aplikacje na ekranie będą zamykane jedna po drugiej. Ostatnim krokiem będzie wygaszenie ekranu komputera Mac. Twój Mac jest teraz wyłączony.

Jak dowiedziałeś się powyżej, możesz ponownie włączyć komputer Mac, naciskając przycisk zasilania. Jeśli Twój Mac nie chce się uruchomić, skorzystaj z naszego przewodnika rozwiązywania problemów.

Jak wymusić wyłączenie

Jeśli Twój Mac jest zamrożony w miejscu, w którym nie reaguje na żadne naciśnięcia klawiatury ani gładzik, musisz użyć niezabezpieczonej metody wymuszonego wyłączania. Aby to zrobić, naciśnij i przytrzymaj fizyczny przycisk zasilania przez kilka sekund.

Ponownie, powinna to być ostatnia opcja, jeśli nic innego nie działa. Chociaż wymuszone wyłączenie komputera nie powinno uszkodzić komputera Mac, istnieje szansa, że ​​coś może się zepsuć.