Udostępnij teraz w social media:

Obraz Chrome

Google Chrome jest wyposażony w akcelerację sprzętową, funkcję wykorzystującą procesor graficzny komputera do przyspieszenia procesów i zwolnienia niezbędnego czasu procesora. Jednak czasami niezgodności sterowników mogą powodować nieprawidłowe działanie tej funkcji, a wyłączenie jej może zaoszczędzić kilku problemów.

Co to jest przyspieszenie sprzętowe?

Akceleracja sprzętowa odnosi się do sytuacji, gdy program wykorzystuje sprzęt komputerowy do wykonywania niektórych funkcji wydajniej niż jest to możliwe w oprogramowaniu. Sprzęt został zaprojektowany do wykonywania niektórych funkcji szybciej niż oprogramowanie działające na samym CPU.

W przeglądarce Chrome akceleracja sprzętowa wykorzystuje procesor graficzny (GPU) komputera do wykonywania zadań wymagających dużej mocy graficznej, takich jak odtwarzanie filmów, gry lub wszystko, co wymaga szybszych obliczeń matematycznych. Przekazywanie określonych zadań daje procesorowi szansę na niestrudzoną pracę nad wszystkim innym, podczas gdy GPU obsługuje procesy, do których został zaprojektowany.

Sprawdź -   Oto, co uczyniło to wyjątkowym

Chociaż w większości przypadków brzmi to świetnie, czasami akceleracja sprzętowa może spowodować opóźnienie, zawieszenie lub awarię Chrome – może nawet spowodować znacznie szybsze rozładowanie baterii laptopa. Ponieważ każdy komputer jest nieco inny, problem może leżeć w GPU lub sterowniku z nim związanym. Jeśli podejrzewasz, że winowajcą jest akceleracja sprzętowa, najlepiej ją wyłączyć i sprawdzić, czy to rozwiąże problem.

Jak włączyć lub wyłączyć przyspieszenie sprzętowe

Domyślnie akceleracja sprzętowa jest włączona w Chrome, więc najpierw spójrzmy na jej wyłączenie.

Uruchom Chrome, kliknij ikonę menu, a następnie kliknij „Ustawienia”. Możesz też wpisać chrome: // settings / w omniboksie, aby przejść bezpośrednio tam.

Sprawdź -   Jak dodawać zdjęcia i GIF-y do retweetów na Twitterze

Kliknij przycisk menu, a następnie kliknij opcję Ustawienia

Na karcie Ustawienia przewiń w dół, a następnie kliknij „Zaawansowane”.

W sekcji Ustawienia kliknij zaawansowane, znajdujące się u dołu strony

Przewiń w dół do sekcji System i znajdź ustawienie „Użyj przyspieszenia sprzętowego, gdy jest dostępne”. Ustaw przełącznik w pozycji „Wył.”, A następnie kliknij „Uruchom ponownie”, aby zastosować zmiany.

Ostrzeżenie: upewnij się, że zapisujesz wszystko, nad czym pracujesz. Chrome ponownie otwiera karty otwarte przed ponownym uruchomieniem, ale nie zapisuje żadnych zawartych w nich danych.

Przełącz opcję Użyj przyspieszenia sprzętowego, gdy jest dostępna, w pozycji Wyłącz, a następnie kliknij Uruchom ponownie, aby zastosować zmianę

Jeśli wolisz poczekać z ponownym uruchomieniem Chrome i dokończyć wszystko, nad czym pracujesz, po prostu zamknij kartę. Chrome zastosuje zmianę przy następnym zamknięciu i ponownym otwarciu.

Aby potwierdzić, że został całkowicie wyłączony, wpisz chrome: // gpu / w omniboksie i naciśnij Enter. Gdy akceleracja sprzętowa została wyłączona, większość pozycji w sekcji „Stan funkcji grafiki” będzie miała tekst „Tylko oprogramowanie, przyspieszenie sprzętowe wyłączone”.

Sprawdź -   Jak naprawić „błąd internetowy” w aplikacjach mobilnych PUBG

Lista funkcji korzystających z akceleracji sprzętowej. Zauważ, że większość z nich określa, że ​​akceleracja sprzętowa jest wyłączona

Jeśli chcesz włączyć lub ponownie włączyć akcelerację sprzętową, wróć do chrome: // settings i przełącz ustawienie „Użyj przyspieszenia sprzętowego, gdy jest dostępne” do pozycji „Włączone”. Następnie kliknij „Uruchom ponownie”, aby zastosować zmianę.

Aby ponownie włączyć, przełącz opcję Użyj przyspieszenia sprzętowego, gdy jest dostępna, w pozycji Włączone, a następnie kliknij Uruchom ponownie