Co to jest przyspieszenie sprzętowe i czy należy z niego korzystać?

Udostępnij teraz w social media:

Akceleracja sprzętowa to powszechny termin, który większość ludzi słyszała. Najczęściej występuje jako ustawienie, które można włączyć dla niektórych aplikacji w systemie. Jedną z popularnych aplikacji korzystających z akceleracji sprzętowej jest Chrome i możesz ją włączyć lub wyłączyć, ale co to jest? Czy warto z niego korzystać i jakie daje korzyści.

Przyspieszenie sprzętowe

Akceleracja sprzętowa to proces, w którym aplikacja będzie używać innych składników sprzętowych w systemie do wykonywania określonych zadań w celu wydajniejszej pracy. Ściśle mówiąc, twój procesor ma obsłużyć masowe obciążenie wszystkiego, ale zarówno aplikacje, jak i sprzęt przeszły długą drogę, a ich wymagania nieco się zmieniły. Składniki sprzętowe, które są zwykle używane do odciążania niektórych zadań, to karta dźwiękowa i GPU.

  Jak przywrócić tryb hibernacji w systemie Ubuntu

Aplikacje, które wykonują zadania wymagające dużej ilości grafiki, takie jak wyświetlanie wideo HD lub przeglądanie treści 3D, przekażą to zadanie do GPU. Podobnie aplikacje, które wykonują ciężkie zadania audio, przenoszą większość obciążenia na kartę dźwiękową, zamiast zajmować się tym procesorem. Ogólnie rzecz biorąc, akceleracja sprzętowa zwykle przenosi zadania na procesor graficzny, a karta dźwiękowa rzadko ponosi ciężar.

Sprzęt a oprogramowanie

Warto zapytać, czy aplikacje mają obsługiwać przyspieszanie sprzętowe, czy też system musi spełniać określone wymagania, zanim aplikacja będzie mogła z niego korzystać. Twój system musi mieć sprzęt obsługujący akcelerację sprzętową, aby aplikacja mogła z niego korzystać. Jeśli możliwości Twojego systemu go nie obsługują, aplikacje nie mogą go wymusić. Większość nowoczesnych systemów obsługuje akcelerację sprzętową i możesz to sprawdzić, przeglądając panel sterowania dla odpowiedniego GPU.

Na przykład, jeśli otworzysz panel sterowania NVIDIA i przejdziesz do zakładki Ustaw konfigurację PhysX, zobaczysz krótki opis, który opisuje, co kontroluje ten panel, w tym „ przyspieszenie GPU ”. Jest to termin używany zamiast akceleracji sprzętowej.

  Z łatwością twórz linki symboliczne z GUI zamiast z wiersza poleceń

Bardziej żmudną metodą sprawdzania, czy twój system obsługuje przyspieszanie sprzętowe, jest odwiedzanie któregokolwiek z pokazów w tej witrynie przez Mozillę. Przeprowadź dwa testy; włącz przyspieszenie sprzętowe w przeglądarce w pierwszym teście i wyłącz je w drugim. Poszukaj następujących dwóch różnic między każdym przebiegiem;

Czy obciążenie procesora wzrasta?
Czy animacja staje się mniej płynna lub bardzo przerywana?

Jeśli zauważysz powyższe dwa po wyłączeniu akceleracji sprzętowej, oznacza to, że Twój system ją obsługuje i pomaga aplikacjom działać lepiej. Możesz również zauważyć, że wentylatory systemowe włączają się, gdy przyspieszenie sprzętowe jest wyłączone, ale mogą to zrobić, nawet jeśli jest włączone.

  Jak utworzyć spotkanie zespołu w programie Outlook

Czy powinieneś tego używać?

Prostą odpowiedzią jest tak. Powinieneś. Pomoże to Twojemu systemowi działać lepiej, a aplikacje wymagające dedykowanego sprzętu będą działać wydajniej. Twój system będzie zużywał więcej energii, ale w szerszej perspektywie nie jest to dużo energii. Nie będzie to dramatyczny wzrost zużycia energii i nie otrzymasz za to ogromnego rachunku.

x