Chociaż może się wydawać inaczej, system Linux oferuje wiele znakomitych narzędzi do edycji dźwięku, które są profesjonalne i wszechstronne. Od prostych programów do edycji, które umożliwiają wycinanie i wklejanie, po zaawansowane cyfrowe stacje robocze audio oraz oprogramowanie do komponowania muzyki – Linux ma do zaoferowania naprawdę wiele.
W tym artykule przyjrzymy się niektórym z najlepszych narzędzi audio dostępnych na Linuxa, omówimy ich funkcje oraz podpowiemy, jak je wykorzystać. Oto nasze propozycje najlepszych narzędzi audio dla systemu Linux.
1. Ardour
Ardour to darmowa, otwartoźródłowa stacja robocza audio, dostępna dla systemów Mac, Linux oraz Windows. Umożliwia użytkownikom miksowanie różnych ścieżek audio, nagrywanie z wielu źródeł oraz edytowanie dźwięku. Ardour ma na celu dostarczenie pełnego pakietu do profesjonalnej obróbki dźwięku. Wśród jego funkcji znajdują się: nieograniczona liczba ścieżek audio, nieliniowe i nieniszczące podejście do edycji, możliwość importu dźwięku z wideo oraz szeroki wybór wtyczek audio.
Model finansowania Ardour różni się od większości oprogramowania open source w ekosystemie Linux. Choć kod źródłowy jest dostępny do bezpłatnej instalacji, użytkownicy chcący korzystać z oprogramowania w swoich ulubionych dystrybucjach będą musieli skompilować je samodzielnie, ponieważ twórcy oferują pakiety binarne (Deb, RPM itp.) tylko dla płacących subskrybentów.
Jeżeli poszukujesz narzędzia do edycji dźwięku, które dorównuje Adobe Audition, Logic czy Avid Pro Tools, Ardour to program, którego potrzebujesz.
2. Audacity
Jeśli potrzebujesz prostego, darmowego edytora i rejestratora audio, Audacity będzie idealnym wyborem. To bardzo popularne narzędzie do edycji i nagrywania dźwięku na różnych platformach. Umożliwia łatwe przekształcanie kaset i nagrań do formatu cyfrowego, nagrywanie dźwięku do podcastów, a także komponowanie muzyki.
Choć Audacity nie obsługuje nagrywania wielościeżkowego i pozwala na nagrywanie tylko jednego źródła na raz, nadrabia to intuicyjnym interfejsem oraz dużą bazą wtyczek VST. Można śmiało powiedzieć, że w kontekście podstawowej edycji dźwięku Audacity należy do czołówki. Więcej informacji tutaj.
3. Frinika
Frinika to darmowa stacja robocza do komponowania muzyki, licencjonowana na zasadach Powszechnej Licencji Publicznej GNU. Umożliwia sekwencjonowanie MIDI, programowanie syntezatorów, nagrywanie dźwięku z różnych źródeł oraz wiele innych działań.
Frinika jest jednym z lepiej zintegrowanych narzędzi do produkcji muzyki na systemie Linux. Interfejs jest przejrzysty, co sprawia, że muzycy szybko się uczą. Warto jednak zauważyć, że to narzędzie jest bardziej skupione na produkcji muzycznej, dlatego użytkownicy powinni rozważyć wybór edytora z tej listy, aby współpracować z Friniką. Dodatkowo, program wymaga do działania zainstalowanego języka Java.
4. Ocenaudio
Jeśli szukasz prostego narzędzia do edycji dźwięku, Ocenaudio może okazać się świetnym wyborem. Jest to całkowicie otwarte i darmowe oprogramowanie, które oferuje wiele przydatnych funkcji. Wśród nich znajdziesz wsparcie dla wtyczek VST, zaawansowany spektrogram, obsługę wielu ścieżek oraz możliwość wielokrotnego wyboru. Program można zainstalować na wszystkich głównych systemach operacyjnych, co zapewnia spójność pracy.
Podobnie jak Audacity, Ocenaudio koncentruje się na prostocie i łatwości obsługi podczas edycji audio. Wspiera go „Ocen Framework”, potężna biblioteka stworzona w celu uproszczenia i standaryzacji tworzenia aplikacji do manipulacji dźwiękiem na różnych platformach.
Choć Ocenaudio ma dość podstawowy zestaw funkcji, co może być zniechęcające dla osób przyzwyczajonych do bardziej zaawansowanych narzędzi, takich jak Audition, dla tych, którzy potrzebują jedynie podstawowych funkcji, takich jak cięcie, nagrywanie i stosowanie prostych efektów VST, program ten sprawdzi się doskonale. Oprogramowanie jest dostępne dla wszystkich głównych dystrybucji Linuksa.
5. Harrison Mixbus
Jeżeli poszukujesz komercyjnej cyfrowej stacji roboczej audio dla systemu Linux, Harrison Mixbus jest doskonałym wyborem. Ten DAW oferuje wszystkie funkcje Ardoru, wzbogacone o dodatkowe zastrzeżone narzędzia, takie jak przetwarzanie sygnału cyfrowego o zamkniętym źródle. Oprogramowanie stara się również odwzorować przepływ pracy typowy dla konsol audio marki Harrison.
Warto zaznaczyć, że Harrison Mixbus nie jest nowym oprogramowaniem. Wykorzystuje bazę kodową Ardoru, ale dodaje do niej nowe elementy, które z pewnością docenią profesjonalni dźwiękowcy. Pobierz go już teraz!
Podsumowanie
Edycja dźwięku w systemie Linux jest na wysokim poziomie. Choć platforma nie oferuje narzędzi takich jak Adobe Audition, programy z tej listy z powodzeniem wypełniają tę lukę. Co więcej, niektórzy entuzjaści Linuksa wolą dostępne na tej platformie narzędzia audio od tych, które są ograniczone do komputerów Mac i Windows.
newsblog.pl