Aktualizacje są istotne, ale nie wszyscy użytkownicy decydują się na ich instalację od razu po ich udostępnieniu. Niektórzy wolą je odraczać, podczas gdy inni preferują automatyczne pobieranie i instalowanie, z minimalnym lub zerowym zaangażowaniem z ich strony. Zarządzanie tym procesem może być trudne, dlatego w iOS 12 wprowadzono opcję włączenia lub wyłączenia automatycznych aktualizacji systemu iOS.
W poprzednich wersjach iOS, gdy urządzenie miało wystarczający poziom naładowania oraz było połączone z siecią Wi-Fi, nowa wersja była automatycznie pobierana. Automatyczna instalacja nigdy się nie odbywała, lecz użytkownicy otrzymywali powiadomienia o konieczności jej zainstalowania lub mogli zaplanować czas instalacji. Dzięki iOS 12, istnieje możliwość zablokowania pobierania aktualizacji.
Automatyczne aktualizacje iOS
Aby zarządzać automatycznymi aktualizacjami, otwórz aplikację Ustawienia, a następnie przejdź do sekcji Ogólne. Stuknij w Aktualizację oprogramowania, aby zobaczyć opcję Aktualizacje automatyczne. Możesz ją włączyć lub wyłączyć według własnych preferencji.
Włączenie tej opcji zablokuje pobieranie nowej wersji iOS na Twoje urządzenie, co znacząco zmniejszy ryzyko przypadkowej aktualizacji. Warto zauważyć, że nowsze wersje systemu mogą spowalniać starsze urządzenia, co czyni tę funkcję przydatną, choć szkoda, że aby z niej skorzystać, użytkownicy muszą najpierw zaktualizować system.
Zalety i wady
Możliwość ta może być korzystna, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że nowe wersje iOS często zawierają błędy. Każda aktualizacja może wprowadzać nowe problemy, a chociaż Apple stara się je rozwiązać w kolejnych wydaniach, użytkownicy mogą chcieć poczekać na stabilniejszą wersję, zanim zdecydują się na aktualizację.
Jednakże, wiąże się to z pewnymi konsekwencjami, ponieważ aktualizacje zabezpieczeń również mogą zostać opóźnione. Apple nie oddziela aktualizacji zabezpieczeń od tych wprowadzających nowe funkcje, w przeciwieństwie do podejścia Microsoftu w systemie Windows 10. Dlatego, wyłączając automatyczne aktualizacje iOS, można również nie zainstalować istotnych aktualizacji zabezpieczeń, które są kluczowe dla ochrony urządzenia.
Pomimo tego, ta opcja prawdopodobnie nie wpłynie na chęć użytkowników do aktualizacji do najnowszej wersji iOS. Statystyki pokazują, że około 90% użytkowników aktualizuje swoje urządzenia w ciągu pierwszego miesiąca od wydania nowej głównej wersji. W przeciwieństwie do użytkowników Windows 10, którzy często starają się unikać aktualizacji funkcji, użytkownicy iOS z niecierpliwością czekają na nowe wersje i chętnie je instalują.
Apple, wprowadzając te zmiany, z pewnością daje użytkownikom większą kontrolę nad swoimi urządzeniami. Po wprowadzeniu iOS 11, użytkownicy mogli wyłączyć ograniczenia przepustowości na urządzeniach z wyczerpującymi się bateriami, a teraz mają jeszcze większą swobodę w zarządzaniu aktualizacjami.
newsblog.pl