Sklep Google Play, podobnie jak Apple App Store, boryka się z problemem fałszywych aplikacji. Deweloperzy często tworzą klony popularnych programów, dodając reklamy, aby czekać, aż niczego niepodejrzewający użytkownicy je pobiorą. To jednak nie jest najgorszy scenariusz; niektórzy programiści mogą wstrzykiwać złośliwe skrypty do aplikacji, a następnie przesyłać je do Sklepu Google Play. Przeciętnemu użytkownikowi trudno jest ocenić, czy dana aplikacja jest złośliwa. Te sytuacje przyczyniają się do postrzegania Androida jako mniej bezpiecznego systemu. W odpowiedzi na te zagrożenia, Google wprowadził Google Play Protect, które skanuje aplikacje na Twoim urządzeniu w celu zapewnienia ich bezpieczeństwa.
Google Play Protect jest dostępne dla wszystkich użytkowników systemu Android. Może ono skanować zarówno aplikacje pobrane z Google Play, jak i te, które zostały załadowane z innych źródeł.
Jak włączyć Google Play Protect
Aby aktywować Google Play Protect, otwórz aplikację Ustawienia i przejdź do sekcji Bezpieczeństwo i lokalizacja, a następnie wybierz Google Play Protect. Stuknij w tę opcję i włącz „Skanuj urządzenia pod kątem zagrożeń”. Domyślnie, bez aktywowanej tej opcji, Google Play Protect skanuje jedynie aplikacje zainstalowane z Google Play. Po włączeniu funkcji „Skanuj urządzenia pod kątem zagrożeń bezpieczeństwa”, skanowane będą również aplikacje zainstalowane z zewnętrznych źródeł.
Dostępna jest także opcja „Popraw wykrywanie szkodliwych aplikacji”. Włączenie jej pozwala na udostępnienie danych Google, co z czasem może poprawić zdolności wykrywania zagrożeń, lecz nie zapewni dodatkowych zabezpieczeń dla Twojego urządzenia.
Należy pamiętać, że Google Play Protect nie usunie automatycznie złośliwych aplikacji, które znajdzie. W przypadku wykrycia czegoś podejrzanego, otrzymasz ostrzeżenie, a decyzja o usunięciu aplikacji będzie należeć do Ciebie.
Ograniczenia w skanowaniu plików
Google Play Protect jest skoncentrowane wyłącznie na aplikacjach, a nie na plikach przechowywanych na urządzeniu. Urządzenia z systemem Android mogą przechowywać różnorodne pliki, które można pobierać lub kopiować z komputerów. Jeśli pobierzesz złośliwy plik, Google Play Protect nie zdoła go wykryć ani usunąć, ponieważ nie działa jak tradycyjny program antywirusowy. Jego głównym celem jest ochrona przed złośliwymi aplikacjami. System ten przeprowadza okresowe skanowanie Twojego urządzenia oraz sprawdza linki, które otwierasz w przeglądarce Chrome. Jeśli zamierzasz odwiedzić potencjalnie niebezpieczną stronę, otrzymasz ostrzeżenie informujące o jej braku bezpieczeństwa.
To pozytywny krok ze strony Google, jednak firma nadal musi stawić czoła problemowi fałszywych oraz niskiej jakości aplikacji w Sklepie Google Play.
newsblog.pl
Maciej – redaktor, pasjonat technologii i samozwańczy pogromca błędów w systemie Windows. Zna Linuxa lepiej niż własną lodówkę, a kawa to jego główne źródło zasilania. Pisze, testuje, naprawia – i czasem nawet wyłącza i włącza ponownie. W wolnych chwilach udaje, że odpoczywa, ale i tak kończy z laptopem na kolanach.