Jak wybrać odpowiedni model licencjonowania dla swojego oprogramowania [2023]

Chcesz zarabiać na swoim oprogramowaniu i przekształcić je w dochodowy biznes? Już dziś musisz wybrać odpowiedni model licencjonowania oprogramowania dla swojej aplikacji!

Licencjonowanie oprogramowania jest kluczowym czynnikiem w branży tworzenia oprogramowania. Nie brakuje opcji licencjonowania — od liberalnych licencji typu open source po surowe licencje komercyjne i wszystko pomiędzy. W związku z tym wybór odpowiedniego modelu licencjonowania może okazać się przytłaczający.

Zrelaksuj się, ponieważ jestem tutaj, aby poprowadzić Cię przez zagadkę licencjonowania oprogramowania i pomóc w podjęciu właściwej decyzji. W tym artykule wyjaśnię różne rodzaje licencji na Twoje aplikacje, jak to działa i jak wybrać najlepszą! Więc czytaj dalej do końca.

Co to jest licencja na oprogramowanie?

Licencja na komputer, aplikację mobilną lub internetową to umowa prawna między programistą (licencjodawcą) a użytkownikiem (licencjobiorcą). Określa warunki, których użytkownik musi przestrzegać, aby korzystać z oprogramowania bez narażania się na jakiekolwiek kary prawne lub pozwy.

Ten właśnie dokument zapewnia prawa własności intelektualnej dewelopera lub firmy SaaS do jego aplikacji. Prawa obejmują między innymi następujące elementy:

  • Stosowanie
  • Ochrona przed kopiowaniem
  • Modyfikacja
  • Dystrybucja
  • Sprzedaż lub odsprzedaż

W przeciwieństwie do aktów własności ziemi lub innych umów finansowych, użytkownicy nie muszą podpisywać umowy licencyjnej na oprogramowanie. W większości przypadków, instalując i używając oprogramowania, wyrażasz zgodę na warunki określone przez programistów.

Tak więc, będąc użytkownikiem, musisz przeczytać cały dokument T&C. Jako programista musisz dołączyć tę klauzulę, aby chronić swoje interesy.

W dużych i korporacyjnych firmach, w których programista ujawnia wiele informacji swojemu klientowi, może on zawrzeć pisemną, poświadczoną notarialnie i podpisaną umowę, która chroni obie strony.

Licencja aplikacji komputerowej określa, jak łatwo programista może rozpowszechniać oprogramowanie publicznie. Na przykład, jeśli wybierzesz licencję open source, po prostu załadujesz oprogramowanie na swoją stronę internetową, a każdy może je pobrać i używać za darmo.

Jeśli wybierzesz ścisłą licencję komercyjną, publiczność musi najpierw kupić licencję. W ten sposób ograniczasz dystrybucję aplikacji. Jednak zwiększasz swoje dochody.

Rodzaje licencji na oprogramowanie

Znajdź poniżej najpopularniejsze opcje licencji na oprogramowanie dla dowolnej aplikacji:

# 1. Licencja zezwalająca

Zezwalająca licencja na oprogramowanie jest odmianą modelu licencji na oprogramowanie typu open source. Pozwala użytkownikom końcowym na swobodne używanie, rozwijanie kodu źródłowego i dystrybucję aplikacji z kilkoma ograniczeniami. Takie licencje nakładają na użytkowników minimalne wymagania dotyczące użytkowania i dystrybucji oprogramowania. Często użytkownicy mogą zintegrować kod źródłowy oprogramowania z innym zastrzeżonym programem.

Kilka przykładów licencji permisywnych to licencja BSD, licencja MIT i licencja Apache. Licencje te zwykle wymagają od użytkowników dołączenia kopii licencji i jej informacji o prawach autorskich podczas redystrybucji oprogramowania. Jednak licencje nie nakładają ograniczeń na sposób używania, modyfikowania lub rozpowszechniania oprogramowania lub jego pochodnych.

#2. Licencja typu copyleft

Źródło obrazu: Wikipedia

Copyleft jest również licencją typu open source. Wymaga to jednak wydania oprogramowania i kodu źródłowego na tej samej licencji, na podstawie której zakupiłeś kod open source. W ten sposób każdy może modyfikować i ponownie dystrybuować aplikację z modyfikacjami umożliwiającymi innym budowanie na oryginalnej aplikacji. W związku z tym wszystkie pochodne pierwotnego oprogramowania również stają się oprogramowaniem typu open source.

Popularną licencją typu copyleft jest Powszechna Licencja Publiczna GNU (GPL). Wiele projektów open source, w tym system operacyjny Linux, korzysta z modelu licencjonowania GPL. Inne przykłady licencji typu copyleft obejmują Mozilla Public License (MPL) i Lesser General Public License (LGPL).

#3. Licencja komercyjna

Jeśli oprogramowanie jest dostarczane z licencją komercyjną, użytkownik może korzystać z interfejsu oprogramowania tylko po uiszczeniu opłaty za kopię licencji. Nie ma dostępu do kodu źródłowego aplikacji. W związku z tym istnieje mniejsza szansa na rozwój oprogramowania oparty na społeczności.

Licencje komercyjne chronią interesy programistów w ich zasobach aplikacji. Programiści opracowują klucz licencyjny lub kod, aby użytkownicy nie mogli zainstalować i aktywować narzędzia na więcej niż jednym komputerze, jeśli klucz jest przeznaczony dla jednego użytkownika.

#4. Podwójna licencja

Podwójna licencja na oprogramowanie umożliwia dystrybucję różnych wersji tej samej aplikacji na różnych licencjach, takich jak open source i komercyjne. Przykładem takiej licencji jest system zarządzania bazą danych MySQL.

MySQL jest dostępny na licencji open-source GPL. Pozwala na bezpłatne użytkowanie i dystrybucję. Możesz także uzyskać licencję komercyjną, jeśli chcesz używać oprogramowania w produkcie zastrzeżonym. Ponadto, jeśli nie zgadzasz się z warunkami GPL, możesz uzyskać licencję komercyjną.

#5. Licencja domeny publicznej

Licencja domeny publicznej oznacza brak praw autorskich do kodu źródłowego oprogramowania. Jest również znany jako zawartość CC0. Opracowujesz i udostępniasz oprogramowanie w domenie publicznej wraz z kodem źródłowym. Ponadto nie narzucasz żadnych zasad dotyczących kopiowania, modyfikowania i ponownej dystrybucji oprogramowania.

Opowiada się za darmowymi projektami internetowymi. Istnieje jednak ryzyko zainfekowania komputerów użytkowników końcowych złośliwym oprogramowaniem, ponieważ nikt nie przeprowadza audytu kodu źródłowego ani jego pochodnych. Hakerzy mogą dołączać złośliwe kody do takiego oprogramowania.

#6. Licencja nielicencjonowana

Jest to licencja domeny publicznej, w której autor lub programista zrzeka się swoich wcześniejszych praw autorskich do aplikacji. Teraz każdy może kopiować, rozwijać, publikować, kompilować, używać, rozpowszechniać i odsprzedawać oprogramowanie na własnych warunkach.

W ten sposób inny programista może wykorzystać Twoją pracę, licencjonować swój program pochodny jako aplikację komercyjną i zarabiać. Chociaż możesz nie czerpać z tego żadnych korzyści.

Jak działa licencjonowanie oprogramowania?

Funkcjonalne wykorzystanie licencji na oprogramowanie różni się w zależności od strony docelowej. Znajdź poniżej proces roboczy dla dwóch różnych stron, a mianowicie użytkownika końcowego i programisty:

Perspektywa użytkownika końcowego

Nowy użytkownik indywidualny lub biznesowy oprogramowania akceptuje głównie umowę licencyjną użytkownika końcowego (EULA). Wyjaśnia, w jaki sposób użytkownik końcowy może używać, kopiować, rozpowszechniać lub modyfikować kod oprogramowania, jeśli ma do niego dostęp.

Jeśli oprogramowanie jest w modelu SaaS, mogą istnieć dodatkowe umowy między programistą a użytkownikiem oprócz umowy EULA. Są to:

  • Opłata miesięczna
  • Czas trwania umowy
  • Zasady anulowania lub zwrotu kosztów
  • Opłaty za zerwanie umowy

W przypadku większości licencji typu freeware i open source użytkownicy końcowi mogą nie przestrzegać ściśle zasad umowy EULA. Jednak w przypadku surowych licencji komercyjnych należy zachęcać klientów do uważnego przeczytania umowy EULA.

W przeciwnym razie mogą nie przestrzegać ustawy Digital Millennium Copyright Act (DMCA), praw własności intelektualnej (IPR) i innych aktów chroniących interesy programistów w ich aplikacjach.

Perspektywa programisty

# 1. Dystrybucja

Jako programista sam zdecydujesz o licencji oprogramowania. Następnie, zgodnie z zasadami licencjonowania, możesz wyznaczyć resellerów do dystrybucji aplikacji dla aplikacji komercyjnych lub zrobić to samodzielnie. W przypadku aplikacji typu open source możesz po prostu podać link do pobrania na swojej stronie internetowej.

#2. Umowa licencyjna

Musisz dołączyć różne klauzule, takie jak zakaz inżynierii wstecznej, zasady modyfikacji kodu, zasady kopiowania i inne, aby chronić swoje zainteresowanie aplikacją. Powinieneś także rozważyć nałożenie ograniczeń na użytkowników lub liczbę instalacji, aby móc sprzedawać więcej kopii jednej firmie.

#3. Odzyskanie Kosztu Licencji

Gdy oprogramowanie jest aplikacją komputerową lub mobilną, którą można zainstalować raz i używać przez całe życie, zwykle pobierana jest opłata wstępna. Jeśli jednak jest to aplikacja internetowa lub aplikacja SaaS, możesz obciążać użytkowników co miesiąc. Tam możesz również dodać dodatkowe punkty monetyzacji, takie jak dodatkowi użytkownicy, dodatki, szybszy dostęp, 24-godzinna umowa dotycząca poziomu usług (SLA) i więcej.

W przypadku aplikacji typu open source lub freeware w większości przypadków nie ma żadnych płatności. Mogą być darowizny na wsparcie przedsięwzięcia dewelopera.

#4. Egzekwowanie

Twórca oprogramowania lub sprzedawca może egzekwować warunki umowy licencyjnej oprogramowania na różne sposoby. Obejmują one monitorowanie korzystania z aplikacji, przeprowadzanie nagłych audytów lub podejmowanie działań prawnych przeciwko osobom, które naruszają Regulamin.

#5. Aktualizacje i wsparcie posprzedażowe

Jako sprzedawca lub programista powinieneś wyraźnie zaznaczyć, czy będzie zapewnione wsparcie posprzedażowe. Większość programistów oferuje:

  • Regularne aktualizacje oprogramowania przez całe życie lub przez określony czas
  • Łatki bezpieczeństwa
  • Łatki ad-hock dla wszelkich luk w zabezpieczeniach
  • Wsparcie techniczne w zakresie użytkowania aplikacji

Jak wybrać model licencjonowania

Oto kilka ważnych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze metody licencjonowania oprogramowania:

# 1. Cele biznesowe

Wybrany typ licencji musi być zgodny z celami biznesowymi i modelami przychodów. Jeśli chcesz zmaksymalizować przychody lub zwiększyć udział w rynku, wybierz politykę licencjonowania komercyjnego.

Jednak licencja open source jest dobra, gdy chcesz promować otwartą współpracę. Ponownie, możesz zwiększyć współpracę, zachowując ścisłą kontrolę nad swoim oprogramowaniem, na przykład licencję GNU All-permissive.

#2. Grupa docelowa

Twoi odbiorcy docelowi będą w dużym stopniu dyktować model licencjonowania oprogramowania. Na przykład, jeśli Twoimi gośćmi i użytkownikami są osoby, które kupują ograniczone aplikacje w ciągu swojego życia, musisz wybrać licencję freeware.

Aby zarabiać na swoich odbiorcach, możesz dodawać zakupy w aplikacji, dodatki itp., które użytkownicy z łatwością kupią, gdy uznają, że aplikacja jest niezbędna w ich życiu zawodowym lub osobistym.

Alternatywnie, jeśli zajmujesz się głównie firmami, możesz skorzystać z bezpłatnej licencji próbnej, a następnie powinno zostać uruchomione płatne licencje.

#3. Funkcje i funkcjonalność

Funkcjonalności i cechy Twojej aplikacji będą miały również wpływ na sposób licencjonowania oprogramowania. Na przykład komercyjny model licencjonowania jest bardziej odpowiedni, jeśli aplikacja zawiera zastrzeżone funkcje lub zaawansowane usługi, ponieważ sprzedaż licencji jest Twoim sposobem zarabiania.

Z drugiej strony, jeśli twoje oprogramowanie wykorzystuje publicznie dostępny kod dla niektórych funkcji, możesz nie być w stanie uzyskać licencji komercyjnej. Musisz wydać oprogramowanie na licencji open source GNU, ale ograniczyć modyfikację i redystrybucję, określając zasady w umowie EULA.

Zawsze istnieją względy prawne, które mają duży wpływ na model licencjonowania aplikacji. Są to prawa własności intelektualnej dotyczące wartości biznesowej aplikacji i kodu oprogramowania lub praw autorskich do treści.

Musisz skonsultować się z ekspertami prawnymi, którzy zajmują się takimi sprawami, aby upewnić się, że Twój model licencjonowania jest zgodny z prawem i zawiera wszystkie niezbędne klauzule chroniące Twoje interesy biznesowe.

#5. Rywalizacja rynkowa

Musisz także śledzić aktualny trend rynkowy dotyczący licencjonowania oprogramowania dla aplikacji niszowych. Na przykład większość aplikacji internetowych do edycji wideo lub grafiki, aplikacji mobilnych i aplikacji komputerowych jest dostarczana z licencją typu freeware. Użytkownicy mogą instalować i używać oprogramowania za darmo, ale nie mają dostępu do zaawansowanych lub popularnych funkcji, dopóki nie otrzymają subskrypcji premium.

Teraz, jeśli wybierzesz ścisłą licencję komercyjną, możesz nie odnieść sukcesu, którego szukasz. W związku z tym należy również rozważyć, co robią konkurenci w zakresie licencjonowania oprogramowania.

#6. Przypadków użycia

W przypadku różnych przypadków użycia należy wybrać różne metody licencjonowania oprogramowania. Oto kilka pomysłów, które możesz sprawdzić:

  • Aby zwiększyć zasięg swojego oprogramowania, stwórz wersję, która zapewnia podstawowe usługi. Następnie udostępnij to oprogramowanie na licencji GNU General Public License lub GPL. Więcej osób pobierze aplikację; jeśli jest tego warta, Twoja marka otrzyma darmowy marketing.
  • Jeśli chcesz współpracować z niezależnymi programistami, możesz udostępnić podstawową wersję swojego oprogramowania na licencji open source. Umożliwi to utalentowanym niezależnym programistom z całego świata import kodu źródłowego oprogramowania z GitHub i budowanie nowych funkcjonalności lub usług na istniejącym kodzie.
  • Jeśli jednak tworzysz aplikacje biznesowe, których organizacje zawsze używają do prowadzenia swoich przedsięwzięć, możesz uzyskać ścisłą licencję komercyjną. Możesz także ograniczyć liczbę zastosowań licencji w celu aktywacji aplikacji.

Podsumowanie

Jako programista lub właściciel firmy SaaS znasz już kilka typów licencjonowania oprogramowania i wiesz, jak działa system licencjonowania. Odkryłeś również, jak wybrać najlepszy model licencjonowania w oparciu o aplikację, jej docelowych odbiorców, przypadek użycia i model przychodów biznesowych. Wybierz więc taki, który odpowiada Twoim potrzebom. Aktywnie zwiększaj liczbę odbiorców oprogramowania, co ostatecznie zwiększa Twoje marże zysku.

Możesz także polubić najlepsze oprogramowanie typu open source dla systemu Windows.