Jak wycieki DNS mogą zniszczyć anonimowość podczas korzystania z VPN i jak je zatrzymać

Jeśli chcesz zachować anonimowość w Internecie, najprostszym rozwiązaniem jest VPN. Jednym lub dwoma kliknięciami Twój adres IP, usługodawca i lokalizacja zostaną zamaskowane przed każdą odwiedzaną witryną i wszystkimi osobami próbującymi szpiegować Twoje połączenie.

Jednak wyciek DNS może całkowicie podważyć cel VPN, narażając Twoją prywatność na ryzyko. Oto, jak temu zapobiec.

Co to jest wyciek DNS?

System nazw domen (DNS) to system łączenia adresów URL i adresów IP. Kiedy używasz przeglądarki do odwiedzenia strony internetowej, wysyła ona żądanie do serwera DNS z wprowadzonym adresem URL i wskazuje prawidłowy adres IP.

Zwykle serwery DNS są przydzielane przez dostawcę usług internetowych (ISP), co oznacza, że ​​może on monitorować i rejestrować Twoją aktywność online za każdym razem, gdy wysyłasz żądanie do serwera. Gdy korzystasz z wirtualnej sieci prywatnej (VPN), żądanie DNS powinno być kierowane do anonimowego serwera DNS za pośrednictwem Twojej sieci VPN, a nie bezpośrednio z przeglądarki; dzięki temu Twój dostawca usług internetowych nie będzie monitorował Twojego połączenia.

Niestety, czasami Twoja przeglądarka po prostu zignoruje fakt, że masz skonfigurowaną sieć VPN i wyśle ​​żądanie DNS bezpośrednio do Twojego dostawcy usług internetowych. Nazywa się to wyciekiem DNS. Może to prowadzić do myślenia, że ​​pozostajesz anonimowy i że jesteś bezpieczny przed inwigilacją w Internecie, ale nie będziesz chroniony.

Wyciek DNS stanowi zagrożenie dla prywatności tylko wtedy, gdy obawiasz się, że Twój dostawca usług internetowych będzie monitorował Twoje przeglądanie. Nie ma to nic wspólnego z inwigilacją NSA ani innymi formami cyfrowego szpiegowania.

Oczywiście jest to dalekie od ideału. Przyjrzyjmy się więc diagnozowaniu i zatrzymywaniu tego.

Jak zdiagnozować wyciek DNS

Jeśli Twój komputer korzysta z ustawień domyślnych i nie kieruje żądań DNS przez serwer DNS VPN, nie będzie to oczywiste; będziesz musiał zastosować test szczelności. Na szczęście jest jeden łatwy do zapamiętania: www.dnsleaktest.com.

Wystarczy wejść na stronę i kliknąć przycisk Test standardowy. Jeśli naprawdę martwisz się inwigilacją, możesz kliknąć opcję Test rozszerzony — jest nieco bardziej kompleksowy, ale trwa nieco dłużej.

Jeśli na stronie wyników zobaczysz swój kraj i dostawcę usług internetowych, będziesz wiedział, że Twój dostawca usług internetowych może monitorować Twoje połączenie. To nie jest dobrze.

Jak zatrzymać wyciek DNS

Jest kilka kroków, które możesz podjąć, aby zatrzymać wyciek DNS i zapobiec podobnym zdarzeniom w przyszłości.

1. Zmień serwery DNS

Jeśli domyślnym serwerem DNS jest ten, który został przydzielony przez dostawcę usług internetowych, jednym z najprostszych sposobów, aby uniemożliwić mu zobaczenie, co robisz online, jest zmiana serwera DNS. Nawet jeśli nie martwisz się wyciekami DNS, zmiana domyślnego serwera DNS może być dobrym pomysłem, ponieważ może to skutkować szybszym łączem internetowym.

Następujące serwery DNS są dobrze utrzymane i zapewniają wysoką wydajność i bezpieczeństwo:

  • Otwórz DNS (preferowany: 208.67.222.222, alternatywny: 208.67.222.220)
  • Comodo Secure DNS (preferowany: 8.26.56.26, alternatywny: 8.20.247.20)
  • Google Public DNS (preferowany: 8.8.8.8, alternatywny: 8.8.4.4)

Jeśli chcesz zmienić serwer, zapoznaj się z naszym przewodnikiem dotyczącym zmiany ustawień DNS w systemie Windows 11.

2. Korzystaj z VPN z ochroną przed wyciekiem DNS

Niektóre sieci VPN są wyposażone w funkcję, która będzie monitorować Twoje żądania DNS, aby upewnić się, że przechodzą one przez VPN, a nie bezpośrednio do Twojego dostawcy usług internetowych (tzn. korzystasz z serwerów DNS VPN zamiast dostawców usług internetowych).

Aby sprawdzić, czy Twoja sieć VPN ma tę ochronę, otwórz ustawienia; powinieneś zobaczyć opcję, która sprawdzi i zapobiegnie wyciekom DNS.

Następujący dostawcy VPN oferują ochronę przed wyciekiem DNS i/lub testy szczelności:

  • NordVPN.
  • Ekspresowy VPN.
  • SurfShark.
  • Czysty VPN.
  • Astrill VPN.
  • IPVanish.

Jeśli korzystasz z jednej z tych sieci VPN, upewnij się, że ustawienia są prawidłowe. Jeśli tak nie jest i obawiasz się nadzoru dostawcy usług internetowych, możesz rozważyć zmianę.

3. Korzystanie z oprogramowania monitorującego VPN

Niektóre oprogramowanie monitorujące VPN obsługuje również naprawianie wycieków DNS. Zrobi to za Ciebie profesjonalna wersja VPNCheck, podobnie jak OpenVPN Watchdog (jeśli używasz OpenVPN).

Ponieważ opcje naprawienia wycieku w ten sposób są dostępne tylko w przypadku oprogramowania premium, dla wielu osób prawdopodobnie nie będzie to najlepsza strategia, chyba że korzystasz już z oprogramowania monitorującego VPN, aby upewnić się, że Twoje połączenie VPN jest całkowicie bezpieczne.

4. Wyłącz tunelowanie Teredo

Teredo to technologia oparta na systemie Windows, która zasadniczo umożliwia komunikację za pośrednictwem dwóch protokołów IP: IPv4 i IPv6. Obydwa są obecne w Internecie i w niektórych przypadkach będziesz musiał użyć czegoś takiego jak Teredo, aby umożliwić im komunikację. Jednak protokół Teredo może czasami powodować wycieki DNS, dlatego warto je wyłączyć.

Aby wyłączyć Teredo, otwórz wiersz poleceń i wpisz następujące polecenie:

 netsh interface teredo set state disabled 

Jeśli w pewnym momencie zajdzie potrzeba ponownego włączenia Teredo, możesz użyć tego polecenia:

 netsh interface teredo set state type=default 

Po wyłączeniu protokołu Teredo ryzyko wycieku DNS na Twoim urządzeniu będzie znacznie niższe.

5. Korzystaj z przeglądarki internetowej zorientowanej na prywatność

Chociaż wielu z nas korzysta z przeglądarki Chrome, Firefox lub Safari podczas surfowania po Internecie, istnieją pewne przeglądarki, które zostały zaprojektowane, aby zapewnić Ci anonimowość, takie jak Tor. Tor wykorzystuje routing cebulowy do maskowania Twojego adresu IP i aktywności online. Obejmuje to maskowanie żądań DNS, co zmniejsza ryzyko wycieków DNS.

Pamiętaj, że przeglądarki zapewniające prywatność, takie jak Tor, nie są całkowicie odporne na wycieki DNS. Przeciwnie, zmniejszają ich prawdopodobieństwo. Aby drastycznie zmniejszyć ryzyko wycieków DNS, rozważ jednoczesne użycie przeglądarki prywatności i VPN.

Zatkaj te wycieki

Jeśli korzystasz z VPN, wyciek DNS może ujawnić więcej informacji, niż jesteś tego świadomy. Wykonaj więc powyższe kroki, aby upewnić się, że nie dochodzi do wycieku informacji, a jeśli tak się stanie, zablokuj wyciek, aby zachować poufność poufnych informacji i aktywności.