Jak wyeksportować hasła z Chrome na iOS

Przeglądarki często zawierają funkcje, które jeszcze kilka lat temu zostałyby uznane za przesadne. Obecnie przeglądarki to wszystko, od przeglądarek plików po magazyny haseł. Chrome nie jest obcy w zarządzaniu hasłami. Zarówno wersja komputerowa, jak i mobilna mają menedżera haseł, który synchronizuje hasła z kontem Google, jeśli jesteś na nim zalogowany. Chrome na iOS właśnie otrzymał aktualizację, która umożliwia eksportowanie haseł z Chrome w postaci pliku CSV.

Eksportuj hasła z Chrome

Zaktualizuj Chrome na swoim iPhonie lub iPadzie. Otwórz przeglądarkę i dotknij przycisku więcej (trzy kropki) w prawym górnym rogu. Z otwartego menu wybierz Ustawienia. Na ekranie ustawień dotknij Hasła.

Na ekranie Hasła zobaczysz listę wszystkich witryn internetowych, dla których zapisałeś hasła, a także listę witryn, które umieściłeś na czarnej liście przed zapisywaniem haseł w Chrome. Przewiń na sam dół tego ekranu i dotknij opcji Eksportuj hasło.

Otworzy się menu z tylko jedną opcją „Eksportuj hasło”. Dotknij go i uwierzytelnij za pomocą swojego kodu dostępu lub Touch ID. Następnie wybierz, gdzie chcesz zapisać plik. Hasła są eksportowane jako plik CSV. Możesz zapisać plik na dysku w chmurze, wysłać go e-mailem do siebie lub wysłać przez aplikację czatu.

Niezaszyfrowany plik

Podczas eksportowania haseł menu, które pojawia się po kliknięciu opcji Eksportuj hasło na ekranie ustawień Chrome, wyświetla ostrzeżenie „Twoje hasła będą widoczne dla każdego, kto może zobaczyć wyeksportowany plik”. Zasadniczo oznacza to, że sam plik nie jest chroniony hasłem i nie jest zaszyfrowany.

Jest to dosłownie arkusz kalkulacyjny w formacie CSV z czterema kolumnami; nazwa (strony internetowej), adres URL, nazwa użytkownika i hasło. Jeśli prześlesz ten plik, aby powiedzieć, że jest to udostępniony dysk sieciowy lub udostępniony dysk w chmurze, każdy, kto ma dostęp do tych dysków, będzie mógł go otworzyć.

Nie ma to na celu odstraszenia przed eksportowaniem haseł, ale przed wyeksportowaniem należy wiedzieć, jak bezpiecznie dane są zapisywane. Dobrym pomysłem jest wysłanie pliku e-mailem do siebie i wysłanie go na swój osobisty adres e-mail, a nie na służbowy adres e-mail. W ten sposób ktoś, kto chce uzyskać dostęp do Twoich haseł, będzie musiał najpierw dostać się do Twojego e-maila.

Alternatywnie możesz przesłać plik na osobisty dysk w chmurze, pobrać go na komputer i dodać do spakowanego archiwum, które można zabezpieczyć hasłem. Zachowaj tylko spakowany plik i usuń niezabezpieczony oryginalny plik CSV.