Jak wykonać kopię zapasową biblioteki Audible w systemie Linux za pomocą OpenAudible

Audiobooki stają się coraz bardziej popularne dzięki usłudze Audible firmy Amazon. Niestety dla użytkowników Linuksa Audible to platforma o zamkniętym kodzie źródłowym, która nie ułatwia korzystania z zakupionych książek audio w systemie operacyjnym typu open source.

Aby temu zaradzić, możemy użyć OpenAudible. Jest to prosty program Java dla systemów Linux i Windows, który po zainstalowaniu może wykonać kopię zapasową biblioteki Audible. Może podłączyć się do zakupów Audible i konwertować książki do formatu Mp3, który nie jest otwartym kodekiem, ale znacznie ułatwia korzystanie z systemów operacyjnych typu open source, takich jak Linux.

Uwaga: Open Audible służy do tworzenia kopii zapasowych legalnych zakupów. Nie używaj tego programu do nielegalnej dystrybucji książek online. Tego narzędzia należy używać wyłącznie do tworzenia kopii zapasowych audiobooków.

Zainstaluj OpenAudible

OpenAudible ma kilka wydań pakietów dla użytkowników Linuksa. W szczególności programiści udostępnili aplikację w postaci DEB, RPM i wykonywalnego skryptu Shell. Aby aplikacja działała na komputerze z systemem Linux, otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami wiersza polecenia, które odpowiadają używanemu systemowi Linux.

Ubuntu

W Ubuntu uzyskanie OpenAudible powinno być bardzo łatwe. Aby rozpocząć, zainstaluj środowisko Java Runtime Environment na komputerze z systemem Linux.

Gdy środowisko Java Runtime działa na komputerze z systemem Ubuntu, użyj narzędzia wget, aby pobrać najnowszy pakiet DEB OpenAudible.

wget https://github.com/openaudible/openaudible/releases/download/v1.5.0/OpenAudible_deb_1.5.0.deb

Zainstaluj pakiet za pomocą narzędzia dpkg.

sudo dpkg -i OpenAudible_deb_1.5.0.deb

Debian

Aby aplikacja OpenAudible działała w systemie Debian Linux, musisz najpierw zainstalować środowisko Java Runtime Environment. Aby to zrobić, przejdź do naszego szczegółowego przewodnika, jak zainstalować Javę.

Po uruchomieniu środowiska JRE na komputerze z Debianem użyj wget, aby pobrać najnowszą wersję pakietu OA.

wget https://github.com/openaudible/openaudible/releases/download/v1.5.0/OpenAudible_deb_1.5.0.deb

Na koniec zainstaluj aplikację za pomocą dpkg.

sudo dpkg -i OpenAudible_deb_1.5.0.deb

Arch Linux / Fedora / OpenSUSE

W Arch Linux, Fedorze i OpenSUSE nie będziesz mieć łatwego czasu na instalację Open Audible. Tak, to prawda, dla OpenSUSE i Fedory dostępny jest RPM. Jednak ten plik RPM nie działa zbyt dobrze. Jeśli chodzi o Arch, nie ma pakietu AUR.

Ze względu na brak obsługi AUR i zepsuty pakiet RPM, najlepszy sposób na korzystanie z Open Audible w Arch, OpenSUSE i Fedorze, musisz przekonwertować pakiet DEB za pomocą Alien.

Aby zainstalować Alien, otwórz okno terminala i wprowadź następujące polecenia.

Arch Linux

sudo pacman -S base-devel git

git clone https://aur.archlinux.org/trizen.git

cd trizen

makepkg -sri

trizen -S alien_package_converter

Fedora

sudo dnf install alien -y

OpenSUSE

Istnieje wiele wydań konwertera pakietów Alien dla OpenSUSE. Aby to działało w Twojej dystrybucji, kliknij łącze tutaj.

Gdy Alien działa, musisz zainstalować Rsync i Javę. Aby pobrać Javę, kliknij łącze tutaj. W przypadku Rsync wykonaj:

Arch Linux

sudo pacman -S rsync

Fedora

sudo dnf install rsync -y

OpenSUSE

sudo zypper install rsync

Na koniec zainstaluj Open Audible na komputerze Fedora, Arch lub OpenSUSE za pomocą następujących poleceń.

mkdir -p ~/Downloads/oa

cd ~/Downloads/oa

wget https://github.com/openaudible/openaudible/releases/download/v1.5.0/OpenAudible_deb_1.5.0.deb

sudo alien -tv OpenAudible_deb_1.5.0.deb

tar xvf openaudible-1.5.0.tgz

sudo rsync -a opt/ /opt

Uruchom aplikację z:

sh /opt/OpenAudible/OpenAudible

Utwórz kopię zapasową biblioteki Audible

Aby wyeksportować i utworzyć kopię zapasową książek Audible na komputerze z systemem Linux, kliknij przycisk „Sterowanie” w menu. Następnie znajdź przycisk „Połącz z Audible” i wybierz go, aby wyświetlić menu logowania Amazon.

Korzystając z menu logowania Amazon, zaloguj się na swoje konto Audible, aby uzyskać dostęp do swojej biblioteki. Po podłączeniu musisz kliknąć opcję „Pełna synchronizacja biblioteki”, aby zsynchronizować bibliotekę książek z Open Audible.

Pozwól Open Audible pobrać listę książek do aplikacji. Zajmie to kilka minut, w zależności od tego, ile książek masz w swojej bibliotece. Po zakończeniu operacji zobaczysz zieloną ikonę obok każdej z książek.

Wszystkie przekonwertowane audiobooki będą przechowywane w ~ / OpenAudible / mp3 / na twoim komputerze z systemem Linux.

Uzyskaj dostęp do audiobooków

Teraz, gdy wszystkie Twoje książki zostały pomyślnie pobrane i przekonwertowane z zastrzeżonego formatu audio firmy Amazon, czas umieścić je w bezpiecznym miejscu. Aby to zrobić, możesz użyć terminala lub menedżera plików Linux.

Metoda terminalowa

Jak wspomniano wcześniej, wszystkie audiobooki są przechowywane w folderze ~ / OpenAudible na komputerze z systemem Linux. Tak więc, aby uzyskać dostęp do kopii zapasowych plików MP3, musisz najpierw przejść do folderu za pomocą polecenia CD.

cd ~/OpenAudible/mp3

Stąd utwórz nowy folder audiobook w swoim katalogu domowym.

mkdir -p ~/Audiobooks

Na koniec przenieś wszystkie pliki do nowego folderu za pomocą polecenia mv.

mv *.mp3 ~/Audiobooks

Metoda menedżera plików

Aby uzyskać dostęp do kopii zapasowych książek audio w menedżerze plików systemu Linux, wykonaj następujące czynności. Najpierw kliknij „Strona główna”. Następnie kliknij prawym przyciskiem myszy i utwórz nowy folder o nazwie „Książki audio”.

Po utworzeniu nowego folderu Audiobooks kliknij „OpenAudible”, a następnie „mp3”. Powinieneś wtedy zobaczyć wszystkie swoje książki.

Naciśnij Ctrl + A, aby zaznaczyć każdy plik Mp3 w folderze. Następnie kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz „Wytnij”. Kliknij „Strona główna” na pasku bocznym menedżera plików. Następnie wybierz „Książki audio”, aby przejść do nowego katalogu książek audio. Kliknij prawym przyciskiem myszy na otwartej przestrzeni i wybierz „wklej”, aby natychmiast umieścić wszystkie kopie zapasowe książek w folderze Audiobook.