Jak wykonać zdalną kopię zapasową dysku twardego w systemie Linux

Udostępnij teraz w social media:

Dyski twarde nie są wieczne. Po chwili giną i wymagają wymiany. Często wymiana umierającego dysku twardego komputera lub serwera jest tak prosta, jak wyłączenie go, odłączenie dysku, zdalne jego sklonowanie i przywrócenie kopii zapasowej na innym komputerze. Dla osób pracujących ze zdalnymi komputerami lub serwerami nie jest to takie proste, ponieważ nie ma cię tam fizycznie. Na szczęście nadal istnieją sposoby na wykonanie zdalnej kopii zapasowej dysku twardego i zapisanie danych na umierającym dysku twardym.

W tym artykule omówimy dwa proste sposoby, w jakie każdy może wykonać szybką, zdalną kopię zapasową dysku twardego komputera z systemem Linux.

Pierwszym rozwiązaniem, którego użyjemy, jest rozwiązanie o nazwie Rsync. Drugie rozwiązanie to DD over SSH.

Zdalna kopia zapasowa dysku twardego – Rsync

Rsync jest idealny do tworzenia zdalnej kopii zapasowej dysku twardego, ponieważ protokół Rsync działa bardzo szybko w sieci LAN i Internecie. Co najlepsze, nie wymaga żadnych specjalnych programów, a zatem nie wymaga wiele konfiguracji. Oprócz tego wszystkiego, jeśli nie jesteś fanem wiersza poleceń, Rsync ma nawet dostępne zgrabne narzędzie graficzne, które również szczegółowo wyjaśnimy.

  Jak zamontować systemy plików jako tylko do odczytu w systemie Linux

Rsync może być używany do tworzenia kopii zapasowych wszystkich krytycznych danych na dysku twardym, gdy nie chcesz wykonać dokładnego lustrzanego odbicia dysku twardego. Narzędzie zachowa uprawnienia do plików itp. Odwrotnie, użycie czegoś takiego jak podstawowe archiwum kopii zapasowej Tar Gzip może się nie powieść, jeśli próbujesz skopiować uszkodzone pliki itp.

Instalacja

Aby rozpocząć, upewnij się, że masz zainstalowane narzędzie Rsync zarówno na zdalnym, jak i lokalnym komputerze:

Ubuntu

sudo apt install rsync

Debian

sudo apt-get install rsync

Arch Linux

sudo pacman -S rsync

Fedora

sudo dnf install rsync

OpenSUSE

sudo zypper install rsync

Inne systemy Linux

Narzędzie Rsync jest łatwe do znalezienia, nawet w najbardziej nieznanych dystrybucjach Linuksa. W rzeczywistości możesz już mieć to w swoim systemie. Aby go zainstalować, otwórz narzędzie do zarządzania pakietami, wyszukaj „rsync” i zainstaluj je.

Najpierw określ adres IP komputera zdalnego (jeśli jeszcze go nie znasz, używając polecenia Ping).

Uwaga: do tworzenia kopii zapasowych wszystkich plików systemowych użyj roota przez SSH.

Instrukcje dotyczące sieci LAN

Jeśli twój komputer zdalny ma dostęp do Internetu, ale możesz także połączyć się z nim bezpośrednio przez sieć LAN, będziesz w stanie określić adres IP, wysyłając polecenie ping do nazwy hosta.

  Jak korzystać z RealVNC w systemie Linux

Pamiętaj, że jeśli jesteś w sieci LAN, prawdopodobnie będziesz potrzebować tylko adresu IP. Zrób to tylko wtedy, gdy użycie nazwy hosta nie działa. Na przykład:

ping ubuntu-server -c1

WYJŚCIE: PING ubuntu-server (192.168.1.126) 56 (84) bajtów danych.

teraz wiemy, że adres IP serwera Ubuntu w sieci LAN to: 192.168.1.126

Instrukcje internetowe

Podobnie jak w instrukcjach dotyczących sieci LAN, spróbuj użyć polecenia Ping do określenia adresu IP. Przykład:

ping google.com -c1

WYJŚCIE: PING google.com (172.217.11.142) 56 (84) bajtów danych.

Kiedy ustalisz prawidłowy adres IP, otwórz terminal i wprowadź to polecenie na komputerze lokalnym, który będzie przechowywać dane kopii zapasowej.

rsync -avP --numeric-ids --exclude="/dev" --exclude="/proc" --exclude="/sys" [email protected]:/remote/file/location /local/backup/destination/

Rsynowanie całego dysku twardego przez Internet, a nawet LAN, zajmie dużo czasu z powodu wielu czynników. Pozostaw oba komputery włączone i pozwól na zakończenie transferu.

Zdalna kopia zapasowa dysku twardego – DD przez SSH

Jeśli potrzebujesz zrobić szybki obraz dysku twardego serwera lub zdalnego komputera z systemem Linux przez Internet, DD jest prostym rozwiązaniem. Działa, wykorzystując potoki wiersza poleceń, aby połączyć polecenie DD z jednej maszyny na drugą. Może działać, wykorzystując lokalny komputer do wysyłania obrazu dysku do zdalnego hosta lub również w przeciwnym kierunku.

Aby wykonać to zadanie, upewnij się, że zdalny komputer może akceptować połączenia SSH na porcie 22 (lub na dowolnym porcie niestandardowym). Upewnij się również, że na obu komputerach działa SSH. Nie wiesz, jak skonfigurować połączenie SSH? Przeczytaj nasz artykuł tutaj.

  Jak eksportować i importować systemy Linux w systemie Windows 10

Uwaga: w tym przykładzie dysk twardy to / dev / sda, a partycja / dev / sda1. Twój może się różnić. Użyj lsblk na komputerze zdalnym, aby określić nazwę litery dysku.

Zdalne do lokalnego dla całego dysku twardego

ssh [email protected] "dd if=/dev/sda1 | gzip -1 -" | dd of=image.gz

Zdalny do lokalnego dla oddzielnej partycji

ssh [email protected] "dd if=/dev/sda1 | gzip -1 -" | dd of=image.gz

Lokalnie zdalnie dla całego dysku twardego

dd if=/dev/sda | gzip -1 - | ssh [email protected] dd of=image.gz

Lokalny do zdalnego dla oddzielnej partycji

dd if=/dev/sda1 | gzip -1 - | ssh [email protected] dd of=image.gz

Gdy narzędzie DD zakończy tworzenie kopii zapasowej obrazu, będziesz mógł ją przywrócić. Istnieje wiele różnych sposobów wykonania tego zadania w systemie Linux, ale dla ułatwienia użytkowania zalecamy użycie narzędzia Gnome Disk Utility. Aby przywrócić kopię zapasową na nowy dysk twardy, znajdź urządzenie po lewej stronie aplikacji i kliknij je. W tym miejscu kliknij menu w prawym górnym rogu i kliknij przycisk „Przywróć obraz dysku”.

Uwaga: przywracanie kopii zapasowych dysków zajmie trochę czasu. Proszę być cierpliwym.

Pojawi się okno dialogowe z prośbą o wyszukanie obrazu dysku. Wybierz „wszystkie pliki”, a następnie wybierz „image.gz”, aby go przywrócić.

Narzędzie Gnome Disk Utility może również przywracać obrazy partycji kopii zapasowych DD w ten sam sposób. Wystarczy kliknąć dysk twardy po lewej stronie, kliknąć ikonę koła zębatego, a następnie wybrać przycisk „Przywróć obraz partycji”.

x