Jak wykryć ukryte kamery monitorujące za pomocą telefonu

Niedawno rodzina odkryty niegrzeczna niespodzianka na ich Airbnb: ukryta kamera przebrana za czujnik dymu w salonie. Oto dwa sposoby sprawdzania aparatów – na Airbnb lub gdzie indziej – używając tylko iPhone’a lub telefonu z Androidem.

Ukryte kamery są prawdziwym niebezpieczeństwem

Zegar analogowy z kamerą ukrytą pod numerem dziesięć

Jeśli przebywasz w hotelu lub na Airbnb, ukryte kamery mogą być zmartwieniem. W przypadku Airbnb, Twój host musi podać listę wszystkich kamer mają, niezależnie od tego, czy są włączone, czy nie. Ponadto Airbnb nie zezwala gospodarzom na umieszczanie kamer w łazienkach lub miejscach do spania, nawet jeśli jest to salon z rozkładanym łóżkiem.

Ale, jak dowiedziała się ta jedna rodzina, od czasu do czasu przerażający gospodarz może nadal ukrywać aparat i nie mówić ci. Ukryte kamery na Airbnb nie są nowe. Problem nie ogranicza się również do Airbnb. Niedawna wiadomość opisała wstrząsającą historię transmisje na żywo z ukrytych kamer w hotelach w Korei Południowej. Ponad 1500 gości hotelowych zostało sfilmowanych i transmitowanych na żywo przez Internet. Ponieważ ukryte kamery stają się jeszcze tańsze, wydaje się, że pojawiają się coraz częściej.

Producenci projektują kamery przebrane za inne przedmioty codziennego użytku, np wykrywacze dymu, zegary, Koncentratory USB, parzysty ładowarki bezprzewodowe. Można ich używać z uzasadnionych powodów we własnym domu – na przykład do ukrycia kamery, której włamywacz nie może znaleźć, lub do monitorowania niani za zgodą tej osoby. Ale jak upewnić się, że ktoś nie celuje w Ciebie ukrytą kamerą? Dzięki jednej aplikacji i aparatowi telefonu możesz przeszukać ukryte kamery podczas odprawy.

Istnieją dwa sposoby wyszukiwania aparatów za pomocą telefonu. Po pierwsze, jeśli masz dostęp, możesz przeskanować sieć Wi-Fi w poszukiwaniu urządzeń, które wyglądają jak kamery. Ale to tylko znajdzie kamery podłączone do sieci. Po drugie, możesz wyszukiwać kamery noktowizyjne za pomocą aparatu w telefonie. Jeśli ukryta kamera nie jest podłączona do sieci i nie ma funkcji noktowizyjnych, żadna metoda jej nie wykryje – ale te sztuczki powinny wykryć większość kamer.

Jak skanować w poszukiwaniu kamer sieciowych

Wiele miejsc, w których przebywasz, zapewnia dostęp do sieci lokalnej. Możesz to wykorzystać na swoją korzyść dzięki aplikacji o nazwie Fing. Fing robi jedno i drugie iPhone i Android aplikacje. Co więcej, jest bezpłatny i nie zawiera reklam. Fing prosi o zalogowanie się, aby uzyskać więcej funkcji, ale nie musisz tego robić w przypadku skanowania urządzenia i portu.

Chodzi o to, aby przyjrzeć się wszystkim urządzeniom podłączonym do sieci lokalnej. Zalecamy odłączenie wszystkich urządzeń z wyjątkiem telefonu lub tabletu z Fing, aby mieć mniej rzeczy do sortowania. Podłącz telefon lub tablet do sieci, a następnie otwórz Fing.

W systemie Android dotknij przycisku „Odśwież” w prawym górnym rogu ekranu aplikacji, aby rozpocząć i wyrazić zgodę na przyznanie aplikacji uprawnień do lokalizacji. Aplikacja na iPhone’a wykonuje ten krok automatycznie.

Aplikacja Fing z ramką wokół przycisku odświeżania.

Poczekaj, aż aplikacja zakończy skanowanie, a następnie przejrzyj listę znalezionych urządzeń. Patrzysz na urządzenia w sieci, które zidentyfikowała aplikacja, będziesz chciał zwrócić uwagę na wszystko, co przedstawia producenta kamery (np. Nest, Arlo lub Wyze) lub jest wymienione jako „Kamera IP”.

Znajdź listę urządzeń sieciowych z ramką wokół kamery IP

Nawet jeśli nie zauważysz kamery na tej liście, zorientuj się, ile urządzeń widzisz na liście i co możesz znaleźć w miejscu, w którym się zatrzymujesz. Jeśli coś jest niezwykłe (być może bez rozpoznawalnych szczegółów) i nie możesz znaleźć dobrego źródła, zapisz adres IP. Następnym krokiem jest skanowanie w poszukiwaniu otwartych portów.

Jeśli znajdziesz jakieś podejrzane urządzenia w sieci, będziesz chciał przeskanować w poszukiwaniu otwartych portów używanych przez te urządzenia. Najpierw dotknij przycisku „Sieć” u dołu ekranu.

Aplikacja Fing z opcją ramki wokół sieci

Następnie kliknij „Znajdź otwarte porty”.

Aplikacja Fing z ramką wokół znajdź pole otwartych portów

Wpisz adres IP, który wcześniej zapisałeś, a następnie naciśnij niebieski przycisk „Znajdź otwarte porty”.

Znajdź otwarte okno dialogowe portów z oknem dialogowym wprowadź adres IP i znajdź otwarte okno portów

Lista pokaże, które porty są otwarte i jakich usług używają. Miej oko na RTSP i RTMP; są one typowe dla strumieniowego przesyłania wideo. Wszystko, co ma HTTP lub HTTPS jako usługę, z którą możesz spróbować połączyć się za pomocą przeglądarki, co może ujawnić strumieniowe przesyłanie wideo. Po prostu wpisz adres IP w przeglądarce, a po nim dwukropek i podany port (np. 192.168.0.15:80).

Jak rozpoznać kamery noktowizyjne

Kamera Wyze ze światłami podczerwonymi.

Nie zawsze będziesz mieć dostęp do sieci lokalnej, aby wypróbować powyższe kroki. Nawet jeśli to zrobisz, mogą nie pomóc. Ukryta kamera może znajdować się w oddzielnej sieci lub być zbyt niejasna, aby łatwo ją rozpoznać. Jeśli nie znalazłeś jeszcze żadnych kamer, możesz spróbować poszukać świateł podczerwonych. Większość kamer IP wykorzystuje podczerwień do widzenia w nocy. Chociaż promienie podczerwone są niewidoczne gołym okiem, masz już urządzenie, które może w tym pomóc – smartfon.

Niektóre smartfony mają filtry blokujące światło podczerwone w głównym aparacie, ale bardzo niewiele z nich ma filtry na przednim aparacie. Aby określić, która kamera będzie działać dla Ciebie, chwyć pilota na podczerwień, takiego jak ten, którego używasz do telewizora. Skieruj go na główny aparat smartfona i naciśnij przycisk. Jeśli zobaczysz światło na ekranie, może wykryć podczerwień. Jeśli nie, spróbuj ponownie z przednim aparatem.

Ciemny pokój z bardzo widocznymi, jasnymi fioletowymi światłami.

Po określeniu najlepszej kamery do użycia wyłącz światło w pomieszczeniu, które chcesz zamiatać. Następnie włącz aparat smartfona i zacznij szukać świecących świateł. Kamery IP nie są dostępne w żadnej standardowej konfiguracji, więc możesz zobaczyć tylko jedną, cztery, sześć lub inną kombinację świateł. Zwykle będą fioletowe, ale czasami mogą wyglądać na białe. Nie musisz koniecznie znajdować się w pobliżu ukrytej kamery. Na powyższym zdjęciu kamera znajduje się zaledwie kilka stóp dalej. Ale spójrz na inne zdjęcie z drugiej strony domu:

Przyciemniony obraz z widocznymi jasnymi światłami w oddali.

Światła w centrum obrazu to ta sama kamera, zaledwie trzy pokoje dalej (jadalnia, salon i gabinet). To wystarczająco jasne, aby zostać zauważonym i uzasadnić dokładniejsze zbadanie. Nie patrz jednak tylko na środek ścian, skieruj smartfon w stronę sufitu, otworów wentylacyjnych, a nawet gniazdek. Gdy światła są włączone, szukaj czegoś niezwykłego. Czy w pomieszczeniu jest więcej niż jeden czujnik dymu? Czy jest hub USB w miejscu, w którym nie ma innej elektroniki? Jeśli dotkniesz standardowego lustra i spojrzysz na palec pod kątem, odbity palec nie „zetknie się” z Twoim rzeczywistym palcem. Jeśli zrobisz to samo ze szkłem jednokierunkowym, twój odbity palec i prawdziwy palec zetkną się (zdają się dotykać), co może być przyczyną ukrycia aparatu. Zauważanie rzeczy nie na miejscu może pomóc w znalezieniu ukrytych kamer.

Niestety nie ma gwarantowanej metody znalezienia ukrytej kamery. Ale podjęcie tych dodatkowych kroków po przyjeździe da ci szansę na walkę i, miejmy nadzieję, spokój ducha.