Jak wyłączyć i usunąć sterowniki Nvidia w systemie Ubuntu

Udostępnij teraz w social media:

Zastrzeżony sterownik Nvidia jest niezbędny dla użytkowników Ubuntu, którzy chcą grać w gry wideo. Jeśli jednak jesteś graczem, nie ma potrzeby instalowania tego sterownika, ponieważ ten open-source działa dobrze.

Odinstalowanie sterownika Nvidia na Ubuntu jest trudne, szczególnie dla tych, którzy są nowicjuszami w Ubuntu. Dlatego postępuj zgodnie z tym przewodnikiem, aby dowiedzieć się, jak odinstalować sterownik Nvidia.

Uwaga: w tym przewodniku zakładamy, że używasz środowiska graficznego Gnome Ubuntu. Jeśli używasz Xubuntu, Kubuntu lub innego spinu Ubuntu, nadal będziesz w stanie postępować zgodnie z instrukcjami, ale niektóre kroki mogą się zmienić.

Wyłącz interfejs graficzny sterowników Nvidia

Wyłączenie sterowników Nvidia na Ubuntu jest najłatwiejsze dzięki wbudowanemu GUI. Powód? GUI sterownika w Ubuntu jest całkiem dopracowane, ma prosty interfejs użytkownika i nawet twoja babcia może to rozgryźć. Jeśli próbujesz dowiedzieć się, jak odinstalować sterowniki Nvidii, aby móc wrócić do sterowników typu open source, postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku poniżej.

Krok 1: Naciśnij klawisz Win (klawisz Windows) na klawiaturze. Naciskając ten klawisz, otworzysz obszar wyszukiwania na pulpicie Ubuntu. W obszarze wyszukiwania na pulpicie wpisz hasło „Oprogramowanie i aktualizacje”. W miarę wpisywania powinna pojawić się w wynikach wyszukiwania.

  Jak usunąć swoje konto Skype

Krok 2: Kliknij ikonę „Oprogramowanie i aktualizacje” w wynikach wyszukiwania, aby otworzyć aplikację Oprogramowanie i aktualizacje Ubuntu.

Krok 3: W aplikacji „Oprogramowanie i aktualizacje” zobaczysz kilka różnych zakładek, które można kliknąć. Te karty to „Oprogramowanie Ubuntu”, „Inne oprogramowanie”, „Aktualizacje”, „Uwierzytelnianie”, „Dodatkowe sterowniki” i „Opcje programisty”. Wybierz zakładkę „Dodatkowe sterowniki” za pomocą myszy, aby uzyskać dostęp do zastrzeżonego panelu sterowników komputera Ubuntu.

Krok 4: Na karcie „Dodatkowe sterowniki” powinny być widoczne wszystkie urządzenia na komputerze z systemem Ubuntu, które wymagają sterowników innych firm.

Przejrzyj listę urządzeń, aby znaleźć jedno z napisem „NVIDIA Corporation”. Karta „NVIDIA Corporation” to Twoja karta graficzna.

Krok 5: Zaznacz pole obok „Korzystanie z serwera X.Org x – sterownik ekranu Noveau”. Ta opcja to sterownik Nvidia typu open source.

Wybierając tę ​​opcję, twoja karta graficzna usunie zaznaczenie opcji sterownika graficznego Nvidia i zacznie instalować / ponownie instalować sterownik open source w jego miejsce. Podczas tego procesu niezbędna jest cierpliwość. Zmiana sterowników graficznych może zająć trochę czasu. Nie wyłączaj komputera ani nie zamykaj okna Oprogramowanie i aktualizacje!

Krok 6: Po zakończeniu odinstalowywania sterownika Nvidia za pomocą oprogramowania i aktualizacji w oknie zostanie wyświetlony komunikat „Nie są używane żadne zastrzeżone sterowniki”.

Po pomyślnym usunięciu zastrzeżonego sterownika Nvidia znajdź przycisk „Zamknij” w prawej dolnej części okna i kliknij go myszą, aby zamknąć aplikację Oprogramowanie i aktualizacje.

  Jak uzyskać dostęp do witryny Microsoft Teams SharePoint dla zespołu

Krok 7: Po zamknięciu aplikacji Software & Updates zajmie się procesem usuwania sterownika Nvidia z komputera z systemem Ubuntu. Teraz musisz ponownie uruchomić komputer.

Aby uruchomić ponownie, znajdź przycisk wyłączania i wybierz go myszą. Następnie kliknij opcję „Uruchom ponownie”. Lub uruchom okno terminala i uruchom polecenie sudo reboot.

Po ponownym zalogowaniu się po ponownym uruchomieniu nie będziesz już używać sterownika Nvidia w swoim systemie!

Odinstalowywanie sterowników Nvidia z wiersza poleceń

Ci, którzy wolą korzystać z wiersza poleceń w Ubuntu, z przyjemnością dowiedzą się, że można odinstalować wszystkie sterowniki Nvidii z systemu w terminalu Linux. Aby rozpocząć proces dezinstalacji, uruchom terminal, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T.na klawiaturze. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku przedstawionymi poniżej.

Krok 1: Przed próbą odinstalowania sterownika Nvidii powinieneś potwierdzić, że rzeczywiście został on zainstalowany.

Aby ustalić, czy w systemie są zainstalowane sterowniki Nvidii, użyj polecenia dpkg -l. Wyświetli listę wszystkich zainstalowanych pakietów Nvidii w systemie Ubuntu.

dpkg -l | grep -i nvidia

Zakładając, że pakiety Nvidia pojawiają się w danych wyjściowych polecenia, masz zainstalowane sterowniki Nvidii w systemie Ubuntu i możesz kontynuować odinstalowywanie. Jeśli nie, przerwij ten przewodnik.

  Rób ruchome zdjęcia swoim iPhonem i zapisuj jako GIF

Krok 2: Pozbycie się sterowników Nvidii w Ubuntu wymaga użycia flagi czyszczenia. Ta flaga odinstaluje sterowniki Nvidii z systemu, ale również usunie wszystkie pliki konfiguracyjne.

sudo apt remove --purge '^nvidia-.*'

Krok 3: Po usunięciu sterowników Nvidia z systemu, będziesz musiał ponownie zainstalować pakiet Ubuntu-desktop, ponieważ został on odinstalowany w kroku 2.

sudo apt install ubuntu-desktop

Krok 4: Odinstalowując sterownik Nvidia z Ubuntu, możesz znaleźć sterownik open-source na czarnej liście. Aby rozwiązać ten problem, użyj następującego polecenia echo.

echo 'nouveau' | sudo tee -a /etc/modules

Krok 5: Na koniec musisz usunąć plik konfiguracyjny Xorg, ponieważ zawiera ustawienia sterownika Nvidia. Aby go usunąć, uruchom polecenie rm.

sudo rm /etc/X11/xorg.conf

Po usunięciu pliku konfiguracyjnego Xorg uruchom ponownie komputer z systemem Ubuntu. Po ponownym zalogowaniu sterownik Nvidia zostanie usunięty.

x