Udostępnij teraz w social media:

Apple zmienił sposób, w jaki iPhone i iPad łączą się z sieciami Wi-Fi, począwszy od aktualizacji iOS 14 i iPadOS 14. Jeśli powoduje to problemy z siecią Wi-Fi, możesz ją wyłączyć dla tej sieci. Oto jak.

Jak działają prywatne adresy Wi-Fi

Gdy iPhone, iPad lub inne urządzenie obsługujące Wi-Fi łączy się z siecią Wi-Fi, wysyła unikalny adres kontroli dostępu do multimediów (MAC). To identyfikuje urządzenie w sieci.

Tradycyjnie adres MAC był ustawiany na poziomie sprzętowym i był taki sam przez cały okres eksploatacji urządzenia. Każda sieć, z którą się łączysz, otrzymała ten sam adres MAC z Twojego urządzenia. Możesz ręcznie zmienić adres MAC na niektórych urządzeniach, ale niewiele osób to zrobiło.

Łatwo jest zobaczyć, jak ta funkcja może prowadzić do śledzenia: jeśli poruszasz się po mieście, łącząc się z różnymi publicznymi punktami dostępu Wi-Fi w kawiarniach, na lotniskach i w bibliotekach, Twoje urządzenie użyje tego samego adresu MAC do połączenia się z każdym z nich, umożliwiając organizacja obsługująca hotspoty Wi-Fi w celu śledzenia ruchów lokalizacji i aktywności sieci w czasie.

Sprawdź -   Just Another Batch File Renamer z łatwością zmieni nazwę wielu plików

Dzięki prywatnym adresom Wi-Fi iPhone, iPad i Apple Watch będą teraz zapewniać inny adres MAC dla każdej sieci Wi-Fi, z którą się łączą. Każda sieć Wi-Fi, z którą się łączysz, otrzymuje inny adres MAC z Twojego urządzenia. Twoje sesje Wi-Fi z różnych sieci Wi-Fi nie mogą być już tak łatwo ze sobą połączone.

Jak prywatne Wi-Fi może powodować problemy

W większości przypadków nie zauważysz problemu z prywatnymi adresami Wi-Fi. Ta opcja jest domyślnie włączona i będzie „po prostu działać”. W niektórych przypadkach spowoduje to problemy w niektórych sieciach.

Na przykład ktoś mógł skonfigurować sieć Wi-Fi do filtrowania adresów MAC, zezwalając na łączenie się tylko niektórym urządzeniom. Twoja organizacja może poprosić Cię o wyłączenie prywatnych adresów Wi-Fi w takiej sytuacji. W domu możesz skonfigurować kontrolę rodzicielską dla każdego urządzenia w sieci Wi-Fi – funkcję, która wykorzystuje adresy MAC do identyfikowania i nakładania ograniczeń na urządzenia.

Sprawdź -   Jak tworzyć niestandardowe szybkie części w programie MS Word

Jeśli kiedykolwiek będziesz mieć problemy z połączeniem się lub uzyskaniem dostępu do Internetu w sieci Wi-Fi, wyłączenie tej opcji jest dobrym krokiem do rozwiązania problemu, który w niektórych sytuacjach rozwiąże Twój problem.

Jak wyłączyć adresy prywatne w sieci Wi-Fi

Opcja „Adres prywatny” jest kontrolowana oddzielnie dla każdej sieci Wi-Fi. Nie zalecamy wyłączania go dla sieci, chyba że musisz to zrobić (lub rozwiązujesz problem).

Aby znaleźć tę opcję, przejdź do Ustawienia> Wi-Fi na iPhonie lub iPadzie. Znajdź sieć Wi-Fi, dla której chcesz zmienić tę opcję – będzie ona znajdować się u góry ekranu, jeśli jesteś z nią obecnie połączony. Dotknij ikony „i” po prawej stronie nazwy sieci Wi-Fi.

Sprawdź -   Jak uzyskać najnowszą wersję jądra Linuksa w Ubuntu

Wyłącz opcję „Adres prywatny”, dotykając przełącznika po jego prawej stronie.

Opcja „Adres Wi-Fi” pokazuje tutaj prywatny adres MAC używany w tej konkretnej sieci, na wszelki wypadek, gdyby był potrzebny – na przykład do skonfigurowania czegoś na routerze.

Stuknij w

Zostaniesz poproszony o ponowne dołączenie do sieci, jeśli masz już połączenie. Kliknij „Dołącz ponownie”, a Twój iPhone lub iPad połączy się ponownie z normalnym adresem MAC.

Kran

Na zegarku Apple Watch proces jest taki sam – wybierz Ustawienia> Wi-Fi, stuknij nazwę sieci, do której się przyłączyłeś (lub przesuń palcem w lewo po sieci i stuknij przycisk „…”, jeśli nie jesteś jeszcze połączony do niego) i wyłącz suwak „Adres prywatny”.