Jak wyświetlić czcionki użyte w pliku programu Photoshop

Photoshop nie jest przeznaczony do projektowania dokumentów drukowanych. Jeśli chcesz stworzyć coś, co zawiera dużo tekstu, Adobe ma do tego program InDesign, a przydatne funkcje, które ma InDesign, są nieobecne w Photoshopie z oczywistych powodów. Chociaż Adobe może preferować przenoszenie ciężkich projektów tekstowych do programu InDesign, naprawdę nie może nikogo do tego zmusić, a wiele osób po prostu współpracuje z Photohshop. Jeśli chcesz udostępnić komuś plik programu Photoshop lub masz własny i chcesz wyświetlić czcionki użyte w pliku programu Photoshop bez przechodzenia do każdego pola tekstowego, możesz użyć małej sztuczki z plikami PDF i Acrobat Reader.

Czcionki w pliku programu Photoshop

Ta metoda ma ograniczenia, które szczegółowo wyjaśniłem, więc koniecznie przejrzyj także sekcję Ograniczenia.

Otwórz plik programu Photoshop, dla którego chcesz wyświetlić wszystkie czcionki. Po otwarciu pliku i prawidłowym załadowaniu wszystkich jego warstw przejdź do Plik> Zapisz jako i zapisz kopię pliku w formacie PDF. Aby to zrobić, otwórz listę rozwijaną Zapisz jako typ i wybierz PDF z listy obsługiwanych typów plików.

Zobaczysz kilka okien z różnymi opcjami, których nie musisz zmieniać. Zaakceptuj ustawienia bez zmian i wyeksportuj plik do formatu PDF.

Następnie pobierz Adobe Reader. Jest to bezpłatna aplikacja firmy Adobe do otwierania plików PDF. Jeśli zastanawiasz się, czy inne czytniki PDF będą działać w jego miejsce, trudno powiedzieć. Inne czytniki PDF mogą, ale nie muszą, wyświetlać informacje o czcionce pliku, ponieważ nie jest to bardzo istotne, jeśli chcesz tylko przeczytać dokument.

Otwórz właśnie utworzony plik PDF w programie Adobe Reader i przejdź do Plik> Właściwości.

W oknie Właściwości wybierz kartę Czcionki, a otrzymasz listę wszystkich czcionek, które zostały użyte w pliku PDF.

Ograniczenia

Ta metoda zadziała tylko wtedy, gdy nadal masz zainstalowaną czcionkę w systemie po zapisaniu pliku PSD jako PDF. Jeśli nie masz już zainstalowanej czcionki w systemie, program Photoshop nie będzie mógł jej znaleźć, a następnie nie będzie mógł dodać jej nazwy do pliku PDF.

Jeśli otrzymałeś plik PSD i zawiera on kilka „brakujących” czcionek, nie będziesz mógł skorzystać z tej metody w celu uzyskania listy czcionek w pliku.

Listy czcionek nie można eksportować ani kopiować. Będziesz musiał ręcznie usunąć nazwy, a następnie je wyszukać. Zakładka Czcionki nie informuje, gdzie jest używana każda czcionka. Jeśli uda Ci się znaleźć wszystkie czcionki i zainstalować je w systemie, nie będziesz mieć żadnych problemów z pracą z plikiem.