Jak zabić uzależnienie od Facebooka na swoim iPhonie

Kiedyś byłem wielkim fanem Facebooka. To tam wszyscy moi znajomi udostępnili ciekawe linki i zamieścili zdjęcia. Niestety, to teraz pustkowie, pełne starszych krewnych i tego dziwnego gościa, którego poznałem w 2011 roku. Wszyscy przenieśli się na Instagram.

Problem polegał na tym, że moje domyślne zachowanie zwlekania nie uległo zmianie. Gdybym czekał na pociąg lub miał trzy minuty na zabicie, ledwo świadomie przechodziłbym do Facebooka i zaczynałbym bezmyślnie przewijać wpisy, które mnie nie interesowały. To było wysysanie energii, ale trudno było go zerwać. Jeśli jesteś w tej samej sytuacji, oto jak zerwać z uzależnieniem od Facebooka na iPhonie.

Odinstaluj aplikację

Pierwszym krokiem (i to samo w sobie jest długą drogą) jest usunięcie oficjalnej aplikacji Facebook z telefonu. Jeśli chcesz uzyskać dostęp do Facebooka, możesz skorzystać z witryny mobilnej. To sprawia, że ​​otwieranie Facebooka i automatyczne przewijanie jest trochę trudniejsze.

Dla wielu ludzi to wszystko, co jest potrzebne. Ten jeden mały dodatkowy krok jest wystarczającą przeszkodą, że korzystają z Facebooka tylko wtedy, gdy chcą. Strona internetowa jest również nieco wolniejsza niż aplikacja, co sprawia, że ​​korzystanie z niej jest jeszcze mniej satysfakcjonujące. Jeśli tak jak ja to nie wystarczy, czytaj dalej.

Ustaw limit czasu przed ekranem

W iOS 12 Apple dodał Czas przed ekranem: funkcję, która śledzi, ile czasu spędzasz na używaniu różnych aplikacji. Możesz go również użyć do określenia limitów czasu, jaki możesz spędzić w mediach społecznościowych jako całości lub po prostu korzystając z Facebooka.

Jeśli chcesz spędzić trochę mniej czasu na Facebooku – i działa to zarówno z aplikacją, jak i witryną – możesz ustawić limit czasu przed ekranem. Czas przed ekranem ostrzeże Cię, gdy zbliżysz się do limitu, a gdy go osiągniesz, uniemożliwi otwieranie aplikacji lub odwiedzanie witryny internetowej – chociaż możesz to obejść, dotykając Ignoruj ​​limit. Może więc nie zerwać z nałogiem, ale przynajmniej sprawi, że będziesz bardziej świadomy tego, ile czasu na to spędzasz.

Zabij kanał informacyjny

Ostatnim krokiem, jeśli naprawdę chcesz powstrzymać się przed bezmyślnym przewijaniem swojego kanału aktualności, jest jego całkowite usunięcie. Bezpłatna aplikacja Feedless wykorzystuje funkcje blokowania treści systemu iOS, aby całkowicie ukryć kanał informacyjny przed witryną Facebooka. Nadal możesz publikować statusy, sprawdzać powiadomienia i robić wszystko inne: po prostu nie możesz bezmyślnie przewijać. (Uwaga: Feedless może również blokować Twoje kanały na Instagramie i Twitterze w Safari za 0,99 USD / miesiąc).

Aby to skonfigurować, pobierz Feedless z App Store. Idź do Ustawienia> Safari> Blokowanie treści i włącz Feedless.

Teraz, kiedy odwiedzasz Facebooka w Safari, nie zobaczysz żadnych postów w kanale aktualności. Jeśli chcesz, możesz to wyłączyć, ale oznacza to poddanie się.

Zerwanie z jakimkolwiek uzależnieniem jest trudne, a Facebook nie jest wyjątkiem. Używając kombinacji strony internetowej, Screen Time i Feedless, udało mi się zerwać z nałogiem. Ty również możesz.