5G E nie jest prawdziwe 5G. Oto, co musisz wiedzieć

AT&T zamierza oznaczyć znaczną część swojej istniejącej sieci komórkowej marką „5G Evolution” lub „5G E.” Logo „4G” Twojego telefonu może zmienić się w logo „5G E” po aktualizacji, ale tak naprawdę nic się nie zmieniło.

Aktualizacja: Kiedy uruchomi się prawdziwe 5G, AT&T nazwie to „5G +„. To naprawdę absurdalne.

Oto wyniki: 5G E AT&T jest złe

Od czasu publikacji tego artykułu pod koniec grudnia 2018 r. AT&T poszło do przodu i uruchomiło swoją zmienioną markę. Tak jak przewidywaliśmy, 5G E nie jest dobre. Badanie wg OpenSignal opublikowany 22 marca 2019 roku wykazał, że 5G E AT&T było w rzeczywistości wolniejsze niż usługa 4G LTE firmy Verizon i T-Mobile, chociaż jest dość blisko.

Twitter jest teraz pełen tweetów pokazujących, że 5G E działa z mniejszą prędkością niż konkurencyjne sieci 4G LTE w prawdziwym świecie. To dlatego, że to nie jest prawdziwe 5G. W najlepszym przypadku jest to ten sam 4G LTE, który oferują inni operatorzy.

Drogi AT&T: Aktualizowanie pasków statusu ludzi, aby powiedzieć „5GE” jest złe i wiesz, że jest złe.

To nie tylko zwykłe LTE… ale długoterminowe wyniki takie jak ten zmniejszą to, czym tak naprawdę jest 5G dla zwykłych ludzi. pic.twitter.com/eumqzUZaxK

– Marques Brownlee (@MKBHD) 2 kwietnia 2019 r

Czym właściwie jest ewolucja 5G?

AT&T pierwotnie ogłosiło „Ewolucja 5G”Jeszcze w 2017 roku. To nie jest standard techniczny i to nic nie znaczy. To tylko budowanie marki na potrzeby marketingu istniejącej sieci 4G AT&T.

W szczególności AT&T twierdzi, że jego sieć 5G E obejmuje takie funkcje, jak „agregacja nośnych, 4 × 4 MIMO, [and] 256 QAM. ” Według AT&T te techniczne ulepszenia zapewniają szybsze przesyłanie danych. To wszystko prawda, ale to tylko dodatkowe funkcje oprócz 4G LTE. Inni operatorzy komórkowi również je oferują, ale nadal określają swoje sieci jako „4G LTE”.

Innymi słowy, ruch AT&T jest zwodniczy. AT&T dodał kilka funkcji, które sprawiają, że jego sieć jest szybsza niż zwykły stary 4G LTE, ale nie jest blisko 5G. AT&T twierdzi, że toruje to drogę do „ewolucji w kierunku 5G”, stąd nazwa.

AT&T ma zamiar zrobić kolejny krok i wdrożyć aktualizacje oprogramowania dla niektórych swoich telefonów z Androidem, jak potwierdzono FierceBezprzewodowe 21 grudnia 2018 r. Wiele telefonów z Androidem w sieci AT&T nagle ogłosi, że są połączone z siecią „5G E”, a nie z siecią „LTE”. The Verge nazywa to „fałszywym logo 5G”.

To tylko marketing. „5G E” nie oznacza, że ​​sieć AT&T jest szybsza niż sieć LTE innego operatora, która może oferować te same funkcje. To tylko branding sprawia, że ​​AT&T wygląda tak, jakby wyprzedziła innych przewoźników.

Czym 5G E różni się od prawdziwego 5G

5G E wcale nie jest 5G – to 4G LTE. Jasne, to 4G LTE z kilkoma dodatkowymi funkcjami, które sprawiają, że jest szybszy, ale wielu operatorów wprowadziło te funkcje i nadal nazywa swoje sieci zwykłymi sieciami 4G LTE. „5G E” jest bez znaczenia.

Prawdziwe 5G to rzeczywisty bezprzewodowy standard piątej generacji, nad którym przemysł pracuje obecnie. Wymaga nowych radiotelefonów obsługujących 5G i nie będzie działać z istniejącymi telefonami. Nie ma szans, aby Twój obecny telefon uzyskał aktualizację oprogramowania obsługującą 5G.

Podczas gdy AT&T twierdzi, że 5G E jest nawet dwukrotnie szybsze niż jego stara technologia 4G LTE, 5G obiecuje teoretyczne prędkości nawet sto razy szybsze. Obiecuje również ogromną redukcję opóźnień, zmniejszając maksymalne opóźnienie z 20 ms obecnie w 4G LTE do 4 ms w 5G. 5G wykorzystuje zupełnie nowe pasmo widma radiowego, a firmy eksperymentują z wprowadzaniem domowego Internetu za pośrednictwem 5G. 5G jest ekscytujące i wygląda na ogromny skok.

Nic z tego nie jest prawdą w przypadku 5G E. To tylko nieznacznie ulepszone 4G LTE i tylko AT&T ma czelność nazwać to czymś innym niż „4G LTE”.

Przewoźnicy też zabłocili wody 4G

To nie pierwszy raz, kiedy ten problem występuje. Kiedy 4G było nowością, operatorzy komórkowi nazywali wszystkie rodzaje sieci „4G”, mimo że były to tylko 3G.

W 2012 roku, zanim pojawiło się prawdziwe 4G LTE, AT&T miało sieć 3G. AT&T wprowadziło technologię zwaną HSPA +, która poprawiła prędkości 3G, a AT&T nadała tej szybszej sieci 3G „4G”. AT&T ma wszystkich – w tym jabłko—Nazywać swoją sieć 3G HSPA + „4G”.

Jeśli korzystałeś wtedy z iPhone’a i korzystałeś z sieci AT&T, widziałeś, jak logo „3G” zmienia się w „4G” w ciągu nocy. Ale nic się nie zmieniło poza warunkami marketingowymi AT&T. Dzieje się to ponownie wraz z przejściem z „4G” na „5G E.”

Inni przewoźnicy też nie byli wtedy niewinni. T Mobile nazwała swoją sieć 3G HSPA + „4G” w 2010 r. oraz Sprint nazwał swoją starą sieć WiMax 4G przed przejściem na 4G LTE.

Obecnie wszyscy używają terminu „4G LTE” w odniesieniu do prawdziwych sieci 4G, które nie są tylko tymi starymi sieciami 3G o zmienionej nazwie.

Dlaczego AT&T czyni to tak zagmatwanym

Operatorzy komórkowi, tacy jak AT&T, chcą to zagmatwać. Istnieje wiele uzasadnionych szumów wokół 5G, więc AT&T chce poprawić wygląd swojej sieci, umieszczając na niej logo „5G E” – nawet jeśli nie jest to prawdziwe 5G.

Każdy chce jako pierwszy powiedzieć, że ma sieć 5G. Najłatwiej jest zdefiniować na nowo, czym jest 5G.

Podobnie jak w przypadku 4G, sytuacja szybko znów się pogarsza. Grupy norm branżowych definiują konkretne technologie, które są uważane za „5G” lub „4G”, ale operatorzy komórkowi używają dowolnych terminów do promowania swoich sieci. AT&T ukrywa się za wymówką, że mówi „5G E”, a nie „5G”.

Oczywiście AT&T powie, że się mylimy. AT&T powiedziałoby, że ulepszyło swoją sieć 4G LTE i chce podkreślić, o ile szybsza jest teraz sieć. AT&T powiedziałoby również, że wprowadzenie tych technologii jest w pewnym sensie częścią „ewolucji” jej sieci do 5G, stąd nazwa. Ale my tego nie kupujemy.

Na szczęście żaden inny operator komórkowy nie kopiuje wprowadzającego w błąd marketingu AT&T wokół 5G – na razie.

Źródło zdjęcia: AT&T via FierceBezprzewodowe, Hadriana/Shutterstock.com, Jonathan Weiss/Shutterstock.com.