Jak zainstalować Clang na Ubuntu

Kompilator Clang jest alternatywą dla GCC. Może być używany do kompilowania kodu w uruchamialne programy binarne. Jeśli jesteś programistą w Ubuntu, prawdopodobnie miałeś już do czynienia z takim kompilatorem.

Podczas gdy większość programistów Ubuntu trzyma się GCC, umożliwiają one również rozpoczęcie pracy z kompilatorem Clang. Jeśli chcesz, aby Clang działał na Ubuntu, ten przewodnik jest dla Ciebie! Postępuj zgodnie z instrukcjami, jak sprawić, by Clang 9, Clang 11 i Clang 12 działały na Ubuntu.

zainstaluj Clang na Ubuntu

Jak zainstalować Clang 9 na Ubuntu

Jeśli chcesz, aby Clang 9 działał na Ubuntu, z przyjemnością dowiesz się, że większość wydań Ubuntu, nawet Ubuntu 21.04, najnowsze wydanie, ma je w swoim repozytorium oprogramowania. Aby rozpocząć korzystanie z Clang 9, zacznij od otwarcia okna terminala.

Aby otworzyć okno terminala na pulpicie Ubuntu, naciśnij Ctrl + Alt + T na klawiaturze. Po otwarciu użyj polecenia apt install poniżej, aby zainstalować pakiet Clang 9. Upewnij się, że używasz przełącznika wiersza poleceń –install-sugeruje, ponieważ powie Ubuntu, aby pobrać wszystko, czego potrzebujesz do korzystania z Clang 9.

sudo apt install clang-9 --install-suggests

Po wprowadzeniu tego polecenia w oknie terminala Ubuntu poprosi o podanie hasła. Zrób tak. Gdy to zrobisz, zbierze wszystkie sugerowane pakiety do zainstalowania na komputerze.

Gdy Ubuntu zbierze wszystkie pakiety do zainstalowania, zostaniesz poproszony o naciśnięcie klawisza Y na klawiaturze. Naciśnij klawisz Y na klawiaturze, aby potwierdzić, że chcesz kontynuować instalację.

Po naciśnięciu Y Ubuntu zainstaluje Clang 9 w twoim systemie. Po zakończeniu zamknij okno terminala lub zacznij używać Clang 9 w wierszu poleceń.

Jak zainstalować Clang 11 na Ubuntu

Z jednego powodu Ubuntu nie ma Clang 10, ale ma Clang 11, który jest lepszy, ponieważ jest nowszą wersją. Jeśli potrzebujesz Clang 11 w systemie Ubuntu, zacznij od otwarcia okna terminala.

Aby otworzyć okno terminala na pulpicie Ubuntu, naciśnij Ctrl + Alt + T na klawiaturze. Lub wyszukaj „Terminal” w menu aplikacji. Po otwarciu użyj polecenia apt install i przełącznika wiersza poleceń –install-sugeruje, aby skonfigurować Clang 11, wraz z sugerowanymi pakietami Ubuntu.

sudo apt install clang-11 --install-suggests

Po wprowadzeniu powyższego polecenia Ubuntu poprosi o podanie hasła, aby kontynuować. Za pomocą klawiatury wpisz hasło do konta użytkownika. Następnie naciśnij klawisz Enter na klawiaturze, aby kontynuować.

Po zakończeniu Ubuntu zbierze wszystkie sugerowane pakiety i przygotuje je do instalacji. Następnie zostaniesz poproszony o naciśnięcie przycisku Y, aby kontynuować. Używając klawisza Y na klawiaturze, potwierdź, że chcesz kontynuować instalację, a Ubuntu zainstaluje Clang 11.

Po zakończeniu instalacji Clang 11 będzie na Twoim komputerze z systemem Ubuntu. Stąd możesz zamknąć terminal lub rozpocząć korzystanie z Clang 11.

Jak zainstalować Clang 12 na Ubuntu

Oprócz Clang 9 i Clang 11, Clang 12 jest również dostępny na Ubuntu, aby użytkownicy mogli go zainstalować, jeśli tego potrzebują. Jeśli chcesz zainstalować Clang 12 na swoim komputerze z systemem Ubuntu, zacznij od otwarcia okna terminala. Aby otworzyć okno terminala w systemie Ubuntu, naciśnij Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T.na klawiaturze.

Gdy okno terminala będzie otwarte i gotowe do użycia, wprowadź polecenie apt install i zainstaluj pakiet „clang-12” wraz z przełącznikiem wiersza poleceń –install-s Suggest, który przechwytuje wszystkie sugerowane pakiety.

sudo apt install clang-12 --install-suggests

Po wprowadzeniu powyższego polecenia, aby zainstalować Clang 12, Ubuntu poprosi o wprowadzenie hasła. Hasła są wymagane do poleceń sudo. Za pomocą klawiatury wprowadź hasło konta użytkownika i naciśnij klawisz Enter.

Po wprowadzeniu hasła w wierszu poleceń i naciśnięciu klawisza Enter Ubuntu zbierze wszystkie pakiety, których potrzebuje Clang 12. Stamtąd poprosi cię o naciśnięcie klawisza Y. Zrób tak.

Ubuntu rozpocznie pobieranie i instalowanie wszystkich pakietów Clang 12 na twoim komputerze po naciśnięciu klawisza Y. Zajmie to tylko kilka sekund. Po zakończeniu procesu zamknij okno terminala lub pozostaw je otwarte i użyj Clang 12.

Inne pakiety Clang

Jeśli potrzebujesz innych pakietów Clang na Ubuntu, których nie omówiono w tym poście, zrób sobie przysługę i sprawdź Pkgs.org. Indeksuje wiele głównych repozytoriów pakietów Linuksa, w tym Ubuntu, i możesz go użyć do wyszukania dowolnego pakietu Clang, którego potrzebujesz.

Ponadto koniecznie sprawdź oficjalne wyszukiwanie pakietów Ubuntu. Jest to witryna internetowa poświęcona wszystkim pakietom Ubuntu we wszystkich dystrybucjach. Będziesz mógł go użyć do wyszukania dowolnego pakietu Clang, którego potrzebujesz!

x