Udostępnij teraz w social media:

Apper to narzędzie dla pulpitu KDE Plasma 5. Dzięki niemu użytkownicy mogą zarządzać swoimi pakietami w systemie Linux. Apper jest agnostykiem dystrybucji, ponieważ używa PackageKit. Oznacza to, że bez względu na używany system operacyjny Linux, będziesz mógł łatwo zainstalować i odinstalować swoje ulubione programy.

W tym przewodniku omówimy, jak zainstalować narzędzie KDE Apper we wszystkich głównych systemach operacyjnych Linux. Dodatkowo pokażemy Ci, jak używać Appera do przeglądania, wyszukiwania, instalowania i odinstalowywania pakietów.

Instalowanie Appera w systemie Linux

Narzędzie Apper może być czasami preinstalowane w systemach operacyjnych Linux opartych na KDE. Jednak nie każdy system operacyjny KDE Plasma Linux go ma, więc musimy dowiedzieć się, jak uruchomić aplikację, zanim pokażemy, jak z niej korzystać.

Aby rozpocząć instalację Appera na komputerze z systemem Linux, otwórz okno terminala. Aby otworzyć okno terminala na pulpicie systemu Linux, naciśnij Ctrl + Alt + T.na klawiaturze. Lub wyszukaj „Terminal” w menu aplikacji i uruchom go w ten sposób.

Gdy okno terminala jest otwarte i gotowe do użycia, można rozpocząć instalację. Postępuj zgodnie z instrukcjami instalacji poniżej, które odpowiadają aktualnie używanemu systemowi operacyjnemu Linux.

Sprawdź -   Jak nagrać pasek dotykowy na macOS

Ubuntu

W systemie Ubuntu Linux narzędzie Apper można łatwo zainstalować za pomocą poniższego polecenia Apt. Możesz go również znaleźć w KDE Discover na pulpicie Kubuntu.

sudo apt install apper

Debian

Jeśli używasz Debian Linux 11 Bullseye, Debian 10 Buster lub Debian 9 Stretch, narzędzie Apper jest dostępne do instalacji za pomocą następującego polecenia Apt. Alternatywnie będziesz mógł zainstalować go przez KDE Discover na pulpicie Debian KDE.

sudo apt-get install apper

Arch Linux

Osoby korzystające z Arch Linux mogą zainstalować narzędzie Apper za pomocą poniższego polecenia Pacman. Lub, jeśli nie jesteś fanem terminala, na pulpicie Arch Linux KDE uruchom KDE Discover i zainstaluj go w ten sposób.

sudo pacman -S apper

Fedora

Czy używasz najnowszej wersji KDE Fedory? Jeśli tak, możesz skonfigurować program Apper na swoim komputerze za pomocą poniższego polecenia Dnf w oknie terminala. Lub uruchom KDE Discover i zdobądź Appera w ten sposób.

sudo dnf install apper

OpenSUSE

Niestety, OpenSUSE Linux nie ma programu Apper w swoich źródłach oprogramowania. Na szczęście wersja OpenSUSE dla KDE ma wiele wspaniałych rzeczy do zaoferowania. Jeśli chcesz używać Appera w KDE, rozważ przejście na Fedorę Linux.

Sprawdź -   Jak zainstalować klienta synchronizacji Nextcloud w systemie Linux

Fedora Linux ma podobną architekturę do OpenSUSE, ponieważ używa pakietów RPM. W przeciwnym razie spróbuj skompilować narzędzie Apper ze źródła za pośrednictwem znajdującego się kodu źródłowego tutaj.

Używanie Appera do instalowania aplikacji

Apper to menedżer pakietów, którego można używać do instalowania pakietów. Dla tych, którzy nie wiedzą, pakiet to spakowany plik. Aby zainstalować oprogramowanie z Apper na pulpicie KDE, zacznij od uruchomienia aplikacji. Aby uruchomić aplikację, naciśnij Alt + F2, aby otworzyć szybki program uruchamiający. Po otwarciu wpisz polecenie apper i naciśnij klawisz Enter, aby je uruchomić.

Po otwarciu Apper zobaczysz pole wyszukiwania, a następnie pole wyszukiwania i dwie sekcje. Te dwie sekcje to „Listy” i „Grupy”. Aby zainstalować nowe oprogramowanie, kliknij pole wyszukiwania.

Po kliknięciu pola wyszukiwania wpisz nazwę oprogramowania, które chcesz zainstalować. Na przykład, aby zainstalować przeglądarkę internetową Midori, wpisałem „midori” w polu wyszukiwania.

Sprawdź -   Jak sprawdzić rootkity w systemie Linux za pomocą Tiger

Uwaga: możesz również przejrzeć obszar „Grupy” i wyszukać oprogramowanie do zainstalowania, jeśli nie możesz go znaleźć za pomocą wyszukiwania.

Po wpisaniu wyszukiwanego hasła naciśnij klawisz Enter, aby wyświetlić wyniki. Następnie przejrzyj wyniki dotyczące aplikacji, którą chcesz zainstalować. Po zlokalizowaniu aplikacji do zainstalowania poszukaj kolumny „Działanie”.

W kolumnie „Działanie” zobaczysz „Zainstaluj”. Kliknij go, aby pobrać i zainstalować program na swoim komputerze.

Odinstaluj oprogramowanie za pomocą Apper

Aby odinstalować oprogramowanie za pomocą Apper, wykonaj następujące czynności. Najpierw znajdź sekcję „Listy” w Apper. W tej sekcji znajdź listę „Zainstalowane oprogramowanie” i kliknij ją myszą.

Na liście „Zainstalowane oprogramowanie” zobaczysz ogromną listę aplikacji zainstalowanych w systemie. Przejrzyj listę i wybierz aplikacje, które chcesz usunąć. Następnie kliknij przycisk „Usuń” w kolumnie „Akcja”.

Aktualizacje

Czy chciałbyś zaktualizować swój system za pomocą tej aplikacji? Jak się okazuje, możliwe jest zaktualizowanie systemu poprzez Apper. Aby to zrobić, znajdź sekcję „Listy”, a następnie listę „Aktualizacje”. Kliknij na nią, a następnie wybierz „Sprawdź aktualizacje”, aby zaktualizować system za pomocą Apper.