Jak zainstalować Jellyfin Media Player w systemie Linux?

Jellyfin Media Player to narzędzie, które użytkownicy mogą zainstalować w systemie Linux, aby wyświetlać zawartość hostowaną na ich Jellyfin Media Server. Ten program jest obsługiwany w systemach Ubuntu, Debian, Arch Linux, OpenSUSE i Flatpak. Oto jak sprawić, by działał w twoim systemie.

Instrukcja instalacji Ubuntu

W Ubuntu użytkownicy mogą zainstalować Jellyfin Media Player, pobierając najnowszy pakiet DEB ze strony wydania na Github projektu. Aby rozpocząć instalację, otwórz okno terminala na pulpicie.

Nie wiesz, jak otworzyć okno terminala na pulpicie? Naciśnij Ctrl + Alt + T na klawiaturze. Lub wyszukaj „Terminal” w menu aplikacji i uruchom go w ten sposób. Po otwarciu okna terminala użyj polecenia pobierania wget, aby pobrać najnowszą wersję Jellyfin Media Player.

Ubuntu 20.04 LTS

wget https://github.com/jellyfin/jellyfin-media-player/releases/download/v1.6.1/jellyfin-media-player_1.6.1-1_amd64-focal.deb

Ubuntu 21.10 i nowsze

wget https://github.com/jellyfin/jellyfin-media-player/releases/download/v1.6.1/jellyfin-media-player_1.6.1-1_amd64-groovy.deb

Instalacja może się rozpocząć teraz, po pobraniu najnowszego pakietu DEB na komputer. Skonfiguruj Jellyfin Media Player w systemie Ubuntu za pomocą polecenia apt install.

sudo apt install ./jellyfin-media-player_1.6.1-1_amd64-*.deb

Po uruchomieniu powyższego polecenia Ubuntu poprosi Cię o podanie hasła. Za pomocą klawiatury wpisz hasło użytkownika. Gdy to zrobisz, Jellyfin Media Player zostanie zainstalowany.

Instrukcja instalacji Debiana

Jeśli potrzebujesz Jellyfin Media Player dla systemu Debian Linux, z przyjemnością dowiesz się, że programiści wspierają Debiana za pośrednictwem pakietów DEB do pobrania. Otwórz więc okno terminala na pulpicie, aby uzyskać dostęp do najnowszego pakietu Jellyfin Media Player DEB.

Aby otworzyć okno terminala na pulpicie systemu Debian Linux, naciśnij Ctrl + Alt + T na klawiaturze. Lub wyszukaj „Terminal” w menu aplikacji. Po otwarciu okna terminala użyj polecenia wget, aby pobrać najnowszą wersję Jellyfin Media Player dla Debiana.

Pogromca Debiana

wget https://github.com/jellyfin/jellyfin-media-player/releases/download/v1.6.1/jellyfin-media-player_1.6.1-1_amd64-buster.deb

Debian Bullseye

wget https://github.com/jellyfin/jellyfin-media-player/releases/download/v1.6.1/jellyfin-media-player_1.6.1-1_amd64-bullseye.deb

Instalację można rozpocząć po pobraniu na komputer najnowszego pakietu DEB dla Jellyfin Media Player. Następnie, używając poniższego polecenia dpkg, ustaw Jellyfin Media Player.

sudo dpkg -i jellyfin-media-player_1.6.1-1_amd64-*.deb

Gdy wpiszesz powyższe polecenie, musisz podać swoje hasło. Zrób to za pomocą klawiatury. Będziesz także musiał uruchomić apt-get install -f polecenie, aby naprawić wszelkie problemy z zależnościami.

sudo apt-get install -f

Instrukcje instalacji Arch Linux

Jellyfin Media Player jest dostępny w Arch Linux, ale tylko za pośrednictwem Arch Linux AUR. Aby aplikacja działała w systemie, otwórz okno terminala na pulpicie. Po otwarciu okna terminala użyj polecenia pacman -S, aby zainstalować pakiety „git” i „base-devel”.

sudo pacman -S git base-devel

Po zainstalowaniu dwóch pakietów użyj poniższych poleceń, aby skonfigurować najnowszą wersję narzędzia pomocniczego Trizen AUR. Ten program znacznie ułatwi konfigurację Jellyfin Media Player.

git clone https://aur.archlinux.org/trizen.git
cd trizen/
makepkg -sri

Na koniec zainstaluj Jellyfin Media Player za pomocą polecenia trizen -S.

trizen -S jellyfin-media-player

Instrukcje instalacji Fedory

Niestety, aplikacja Jellyfin Media Player nie jest spakowana dla Fedory na stronie wydania Github. Ponadto nie znajduje się w oficjalnych repozytoriach oprogramowania. Na szczęście Jellyfin Media Player jest dostępny w sklepie z aplikacjami Flathub jako Flatpak. Postępuj zgodnie z instrukcjami Flatpak, aby aplikacja działała w Fedorze.

Instrukcje instalacji OpenSUSE

W systemie OpenSUSE Linux Jellyfin Media Player jest dostępny do instalacji na Tumbleweed i Leap 15.3. Zacznij od uruchomienia okna terminala na pulpicie, naciskając Ctrl + Alt + T na klawiaturze, aby uruchomić aplikację. Lub wyszukaj „Terminal” w menu aplikacji.

Przy otwartym oknie terminala użyj polecenia zipper addrepo, aby dodać repozytorium Jellyfin Media Player do systemu OpenSUSE.

Tumbleweed

sudo zypper addrepo https://download.opensuse.org/repositories/home:playablepliable/openSUSE_Tumbleweed/home:playablepliable.repo

Skok 15,3

sudo zypper addrepo https://download.opensuse.org/repositories/home:playablepliable/openSUSE_Tumbleweed/home:playablepliable.repo

Po dodaniu repozytorium do systemu użyj polecenia zypper refresh, aby odświeżyć źródła oprogramowania OpenSUSE.

sudo zypper refresh

Po skonfigurowaniu wszystkiego Jellyfin Media Player można zainstalować w systemie OpenSUSE Linux za pomocą polecenia instalacji zypper poniżej.

sudo zypper install jellyfin-media-player

Instrukcja instalacji Flatpak

Jeśli korzystasz z Fedory Linux lub innego systemu operacyjnego Linux, w którym nie ma dostępnego odtwarzacza Jellyfin Media Player, Flatpak to najlepszy sposób, aby działał. Aby rozpocząć, musisz skonfigurować środowisko wykonawcze Flatpak na swoim komputerze.

Środowisko wykonawcze Flatpak jest łatwe w konfiguracji. Aby rozpocząć, uruchom okno terminala na pulpicie. Możesz uruchomić okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T na klawiaturze. Lub wyszukaj „terminal” w menu aplikacji i uruchom go w ten sposób.

Po otwarciu okna terminala postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem dotyczącym konfigurowania środowiska wykonawczego Flatpak na komputerze. Następnie użyj dwóch poleceń, aby uruchomić Jellyfin Media Player na twoim komputerze.

flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo
flatpak install flathub com.github.iwalton3.jellyfin-media-player