Jak zainstalować OpenSSH w systemie Windows 10

W starszych wersjach systemu Windows, tj. Windows Vista, 7 i 8 / 8.1, uruchomienie SSH nie było łatwe. Trzeba było sporo zrobić, aby to skonfigurować. Dotyczyło to systemu Windows 10 aż do Aktualizacji twórców. Aktualizacja Fall Creators to jednak inna historia; możesz teraz zainstalować OpenSSH w systemie Windows 10 jako funkcję opcjonalną. Możesz zainstalować zarówno klienta OpenSSH, jak i serwer OpenSSH.

Zainstaluj OpenSSH

Otwórz aplikację Ustawienia i przejdź do grupy ustawień Aplikacje.

Przejdź do karty Aplikacje i funkcje i kliknij „Zarządzaj funkcjami opcjonalnymi”.

Na ekranie Zarządzaj funkcjami opcjonalnymi są wyświetlane tylko pakiety językowe. Aby wyświetlić inne funkcje, które można zainstalować, kliknij przycisk Dodaj funkcję.

Poszukaj funkcji klienta OpenSSH lub serwera OpenSSH. Kliknij go i kliknij przycisk Instaluj. Poczekaj, aż się zainstaluje i to wszystko. W ten sam sposób można zainstalować jednego lub obu klientów OpenSSH i serwera OpenSSH. Powinniśmy wspomnieć, że jest w wersji Beta, więc spodziewaj się zwykłych błędów, których możesz oczekiwać od firmy Microsoft.

Będziesz miał dodatkowe rzeczy do skonfigurowania, ale OpenSSH tam jest i możesz teraz używać SSH, aby między innymi bezpiecznie łączyć się z serwerem.

Odinstaluj OpenSSH

Aby odinstalować OpenSSH w systemie Windows 10, otwórz aplikację Ustawienia i przejdź do Aplikacje> Aplikacje i funkcje. Kliknij ponownie Zarządzaj opcjami funkcjami. Tym razem przejrzyj listę zainstalowanych funkcji opcjonalnych, tj. Listę, która normalnie pokazuje pakiety językowe, które można zainstalować. OpenSSH zarówno serwer, jak i klient pojawią się tutaj, jeśli są zainstalowane. Kliknij go i kliknij przycisk Odinstaluj.

Biorąc pod uwagę, że zarówno klient, jak i serwer OpenSSH są w wersji beta, możesz spodziewać się błędów, ale powinieneś być również przygotowany na mniejszą ofertę produktów. Większość użytkowników prawdopodobnie porówna go z Putty, ale jeszcze się nie układa.

Aktualizacja Fall Creators pojawiła się w październiku, więc ta funkcja jest mniej więcej na bardzo wczesnym etapie, jeśli wolicie, jest w powijakach. To jest dobre i złe. Złe, ponieważ oznacza błędy i ograniczoną funkcjonalność, i dobre, ponieważ oznacza, że ​​użytkownicy mogą mieć nadzieję na ulepszenia i mogą mieć nadzieję, że pewnego dnia ponownie się połączy Putty.

Zespół w firmie Microsoft odpowiedzialny za rozwój OpenSSH ma szorstka mapa drogowa to może dać ci pojęcie, czego się spodziewać. Pamiętaj, że ta mapa drogowa nie jest najnowsza. Windows 10 od jakiegoś czasu obsługuje SSH, ale przed aktualizacją Fall Creators Update użytkownicy, którzy chcieli zainstalować OpenSSH w systemie Windows 10, musieli zainstalować go przez Github. Jeśli nadal nie masz aktualizacji do Fall Creators Update lub jesteś zainteresowany wypróbowaniem najnowszych wersji OpenSSH, możesz to zrobić na stronie projektu Github.