Jak zainstalować Python na Macu i uruchomić swój pierwszy skrypt

Starsze komputery Mac posiadają wbudowaną, nieaktualną wersję języka Python, która nie współpracuje już z najnowszymi aplikacjami. Aby móc uruchamiać skrypty Python na systemie macOS Monterey lub nowszych, konieczne jest pobranie najnowszej wersji tego języka dla systemu macOS.

Zapraszamy do zapoznania się z naszym szczegółowym przewodnikiem, który krok po kroku pokazuje, jak pobrać i zainstalować Pythona na komputerze Mac oraz jak rozpocząć wykonywanie swojego pierwszego skryptu.

Czy komputery Mac mają fabrycznie zainstalowanego Pythona?

W przeszłości komputery Mac były wyposażane w preinstalowany język Python 2.7. Sytuacja ta jednak uległa zmianie. Chociaż nadal można pobrać i zainstalować Pythona na komputerze Mac, tak jak każde inne oprogramowanie, Apple nie dołącza go już domyślnie, ponieważ Python 2.7 jest już nieobsługiwany.

Apple ogłosiło usunięcie Pythona ze swojego systemu operacyjnego wraz z premierą macOS Catalina w 2019 roku, ostatecznie rezygnując z niego w macOS Monterey 12.3.

Mając to na uwadze, jeśli Twoja wersja macOS mieści się w przedziale od 10.8 do 12.3, istnieje spore prawdopodobieństwo, że nadal masz zainstalowaną wersję Python 2.7. Najłatwiej to sprawdzić, próbując uruchomić Pythona z poziomu aplikacji Terminal w systemie macOS.

Jak sprawdzić, czy na komputerze Mac jest wstępnie zainstalowana wersja Pythona?

Jeżeli korzystasz ze starszej wersji macOS, możesz zweryfikować, która wersja Pythona jest dostępna na Twoim komputerze Mac, wykonując poniższe czynności:

  • Uruchom aplikację Terminal na swoim komputerze Mac. Możesz to zrobić, przechodząc do Launchpada i wpisując „Terminal” w polu wyszukiwania. Alternatywnie, użyj wyszukiwania Spotlight, aby go odnaleźć.
  • Wpisz poniższe polecenie, aby sprawdzić wersję Pythona 2.7, a następnie naciśnij klawisz Return:
     python  

    Jeśli Python jest preinstalowany, otrzymasz odpowiedź zawierającą szczegółowe informacje o jego wersji.

  • Jeżeli na komputerze Mac znajduje się kilka wersji Pythona, możesz wprowadzić polecenie wskazujące konkretną wersję. Aby sprawdzić wersję Pythona 2.7, użyj polecenia `python –version`. W przypadku Pythona 3, użyj następującego polecenia:
     python3  

  • Jak zainstalować Pythona za pomocą oficjalnego instalatora?

    Najprostszym sposobem na uzyskanie najnowszej wersji Pythona jest pobranie jej z oficjalnej strony internetowej. Poniżej przedstawiamy kroki, które należy wykonać, aby rozpocząć:

  • Pobierz pakiet instalacyjny z oficjalnej strony Pythona.
  • Poczekaj na zakończenie pobierania. Po pobraniu, kliknij dwukrotnie pakiet, aby uruchomić proces instalacji. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie instalatora Pythona.
  • Po zakończeniu instalacji instalator automatycznie otworzy folder instalacyjny Pythona w nowym oknie Findera.
  • Weryfikacja instalacji Pythona

    Aby upewnić się, że Python został prawidłowo zainstalowany, zweryfikuj też instalację IDLE, zintegrowanego środowiska programistycznego, które jest dostarczane z Pythonem i jest jednym z podstawowych narzędzi dla programistów Python.

  • W folderze instalacyjnym Pythona kliknij dwukrotnie plik o nazwie IDLE, aby go uruchomić. Jeśli instalacja przebiegła pomyślnie, IDLE uruchomi powłokę Pythona.
  • Aby potwierdzić, że wszystko działa poprawnie, wpisz proste polecenie `print` w języku Python i uruchom je w trybie IDLE.
     print('Hello, world!') 
  • Naciśnij klawisz Return (lub Enter). Jeśli wszystko działa poprawnie, komunikat powinien zostać wyświetlony w interfejsie.
  • Zainstaluj edytor kodu źródłowego na swoim komputerze Mac

    Po zainstalowaniu Pythona na komputerze Mac warto zainstalować bezpłatny edytor kodu, który ułatwi i przyspieszy proces kodowania. Chociaż IDLE, będący częścią pakietu Python, również pełni funkcję edytora, lepsze edytory oferują znacznie wydajniejsze środowisko pracy.

    Na przykład, Visual Studio Code jest jednym z najlepszych darmowych edytorów kodu z funkcją podświetlania składni. Jest lekki, wydajny i, co najważniejsze, w pełni darmowy. Aby zainstalować Visual Studio Code na komputerze Mac, wykonaj poniższe kroki:

  • Możesz pobrać Visual Studio Code za darmo z jego oficjalnej strony.
  • Po pobraniu, kliknij pobrany plik i rozpakuj jego zawartość.
  • Przenieś folder Visual Studio Code do folderu Aplikacje. Dzięki temu będzie on dostępny w Launchpadzie systemu macOS, co ułatwi dostęp do niego.
  • Teraz uruchom Visual Studio Code i utwórz nowy plik, klikając „Nowy plik…”.
  • Aby Visual Studio Code mógł poprawnie rozpoznać plik jako skrypt Pythona, należy go utworzyć z rozszerzeniem `.py`.
  • Następnie wybierz miejsce, w którym chcesz zapisać nowy skrypt Pythona i kliknij „Utwórz plik”.
  • Visual Studio Code wyświetli teraz monit o zainstalowanie rozszerzenia języka Python. Możesz to zrobić, klikając przycisk „Instaluj”.
  • Na koniec wybierz preferowany interpreter Pythona. Kliknij „Widok” > „Paleta poleceń”, a następnie wpisz „Python: Select Interpreter” w polu wyszukiwania u góry okna i naciśnij Return. Za pomocą klawiszy strzałek zaznacz interpreter obok opcji „Polecane” w wynikach wyszukiwania, a następnie naciśnij klawisz Return, aby go wybrać.
  • Uruchamianie pierwszego skryptu w języku Python na komputerze Mac

    Dotarcie do tego etapu oznacza, że Python został pomyślnie zainstalowany na komputerze Mac i skonfigurowano edytor kodu. Nadszedł czas, aby uruchomić swój pierwszy skrypt Python w systemie macOS. Aby to zrobić, wykonaj poniższe kroki:

  • Wróć do utworzonego wcześniej pliku Pythona i wprowadź dowolne podstawowe polecenie Python, na przykład:
     print('Hello, world!') 
  • Możesz skompilować i uruchomić kod, klikając przycisk „Odtwórz” w prawym górnym rogu okna Visual Studio Code.
  • Jeśli kod został napisany poprawnie, wynik zostanie wyświetlony w zintegrowanym terminalu, co oznacza, że Twój pierwszy skrypt Python został pomyślnie uruchomiony.
  • Jak odinstalować Pythona z komputera Mac?

    Jeśli z jakiegoś powodu zdecydujesz się zrezygnować z Pythona na swoim komputerze Mac i planujesz przejść na inny język programowania, możesz wykonać poniższe kroki, aby usunąć Pythona z systemu macOS.

    Odinstalowywanie Pythona z folderu Aplikacje

    Przejdź do Findera i kliknij folder Aplikacje. Następnie przenieś wszystkie foldery związane z Pythonem do Kosza. Aby usunąć tylko jedną wersję Pythona, przenieś do Kosza tylko pliki odnoszące się do tej konkretnej wersji.

    Może pojawić się okno dialogowe z prośbą o potwierdzenie. Wprowadź hasło swojego komputera Mac, aby zezwolić na usunięcie tych plików.

    Odinstalowywanie frameworku Pythona z katalogu /Library

    Jeśli chcesz całkowicie odinstalować Pythona z systemu, musisz również usunąć framework Pythona z katalogu `/Library`. Framework Pythona zawiera interpreter, bibliotekę standardową oraz folder `site-packages`.

    Usunięcie środowiska Pythona spowoduje usunięcie wszystkich tych plików z systemu. Jeśli tego nie zrobisz, Python nadal będzie zainstalowany na Twoim komputerze Mac, ale nie będzie można z niego korzystać.

  • Naciśnij Command + Spacja, aby wyświetlić wyszukiwanie Spotlight na komputerze Mac. Wyszukaj Terminal i go uruchom.
  • Wprowadź poniższe polecenie w Terminalu i naciśnij klawisz Return (lub Enter).
     sudo rm -rf /Library/Frameworks/Python.framework 

  • Wprowadź hasło komputera Mac, aby zezwolić na usunięcie plików.
  • Powyższe polecenie spowoduje usunięcie frameworku wszystkich wersji Pythona zainstalowanych na komputerze Mac. Jeśli jednak chcesz usunąć tylko framework konkretnej wersji (na przykład 3.8), możesz użyć następującego polecenia:

     sudo rm -rf /Library/Frameworks/Python.framework/Versions/3.8 

    To polecenie usunie framework określonej wersji Pythona z komputera Mac.

    Rozpoczęcie pracy z Pythonem na macOS jest proste

    Jako język programowania ogólnego przeznaczenia, Python kładzie nacisk na czytelność kodu. Dzięki temu jest łatwy w nauce i czytaniu, co pozwala na tworzenie różnorodnych aplikacji, od stron internetowych, po analizę danych i nie tylko.

    Choć istnieje wiele sposobów instalacji Pythona na macOS, najbezpieczniejszym z nich jest użycie oficjalnego instalatora. Możesz jednak skorzystać także z menedżera pakietów dla systemu macOS, takiego jak Homebrew. Homebrew to aplikacja, która upraszcza instalowanie oprogramowania, zależności i innych skryptów na komputerze oraz zarządzanie nimi.

    Co najważniejsze, za pomocą Homebrew możesz zainstalować nie tylko dowolną wersję Pythona, ale też wiele innych aplikacji.


    newsblog.pl