System operacyjny Ubuntu zazwyczaj ma już wbudowanego Pythona. Niemniej jednak, jeśli z jakiejś przyczyny ta aplikacja nie jest dostępna w Twojej dystrybucji Linuksa, możesz ją zainstalować wykonując kilka prostych czynności. Dla osób zajmujących się programowaniem Python jest nieodzowny przy tworzeniu rozmaitych programów i stron internetowych. Co więcej, wiele elementów oprogramowania Ubuntu bazuje na Pythonie, zatem jego obecność jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania systemu. W dalszej części tego opracowania pokażemy, jak zainstalować Pythona w systemie Ubuntu.
Instalacja Pythona w Ubuntu (2022)
W tym poradniku przedstawiamy trzy różne sposoby na uzyskanie Pythona w środowisku Ubuntu. Na początek jednak zweryfikujemy, czy Python jest już obecny w Twoim systemie i, jeśli tak, dokonamy jego aktualizacji.
Ważne: Komendy i procedury przedstawione poniżej zostały sprawdzone w najnowszych wersjach systemu, a konkretnie Ubuntu 22.04 LTS oraz Ubuntu 20.04.
Sprawdzenie, czy Python jest zainstalowany w Ubuntu
Przed instalacją Pythona w systemie Ubuntu, warto upewnić się, czy nie jest on już tam obecny. Umożliwi to aktualizację istniejącej wersji bez potrzeby ponownej instalacji. Może to być także pomocne, jeśli w przyszłości zechcesz przejść na inną wersję Pythona. Poniżej prezentujemy kroki, które należy wykonać:
1. Uruchom Terminal przy użyciu skrótu klawiszowego „Alt + Ctrl + T” i wprowadź następujące polecenie. Jeżeli w odpowiedzi pojawi się numer wersji, oznacza to, że Python jest już zainstalowany. Aby zakończyć pracę w środowisku Pythona, użyj kombinacji klawiszy „Ctrl + D”. Natomiast komunikat błędu typu „Nie znaleziono polecenia” informuje o braku Pythona. W takim przypadku przejdź do kolejnej metody instalacji.
python3
2. Możesz również wykorzystać poniższe polecenie, aby wyświetlić wersję Pythona zainstalowanego w Ubuntu.
python3 --version
3. W przypadku posiadania starszej wersji Pythona, użyj poniższego polecenia, aby przeprowadzić aktualizację do najnowszej wersji dostępnej w dystrybucji Linuksa.
sudo apt --only-upgrade install python3
Instalacja Pythona w Ubuntu z oficjalnego repozytorium
Python jest dostępny w oficjalnym repozytorium Ubuntu, co oznacza, że jego instalacja jest bardzo prosta i sprowadza się do wykonania jednej komendy. Zobacz, jak to zrobić:
1. Uruchom Terminal w Ubuntu i wpisz poniższe polecenie, aby zaktualizować wszystkie pakiety i repozytoria.
sudo apt update && sudo apt upgrade -y
2. Następnie, aby zainstalować Pythona, użyj poniższego polecenia. Spowoduje to automatyczną instalację Pythona na Twoim komputerze.
sudo apt install python3
Instalacja Pythona w Ubuntu za pośrednictwem Deadsnakes PPA
Alternatywnie do oficjalnego repozytorium, możesz pobrać najnowsze wersje Pythona z Deadsnakes PPA. To repozytorium jest znane z udostępniania zarówno nowych, jak i starszych wersji Pythona. Jeśli instalacja z oficjalnego repozytorium Ubuntu (APT) zawiedzie, ta metoda powinna zadziałać. Oto kroki, które należy wykonać:
1. Otwórz Terminal, używając skrótu „Alt + Ctrl + T”, i wykonaj poniższą komendę. Jest ona wymagana do zarządzania dystrybucją oprogramowania i jego źródłami pochodzącymi od niezależnych dostawców.
sudo apt install software-properties-common
2. Następnie użyj następującego polecenia, aby dodać Deadsnakes PPA do Twojego repozytorium Ubuntu. Potwierdź operację, naciskając klawisz Enter.
sudo add-apt-repository ppa:deadsnakes/ppa
3. Teraz zaktualizuj listę pakietów, a następnie wykonaj następną komendę, aby zainstalować Pythona.
sudo apt update sudo apt install python3
4. Za pośrednictwem Deadsnakes PPA masz również możliwość instalacji określonej wersji Pythona, zarówno nowej, jak i starszej. Dostępne są także nocne kompilacje (eksperymentalne). Użyj poleceń w następujący sposób:
sudo apt install python3.12
lub
sudo apt install python3.11
Kompilacja Pythona w Ubuntu z kodu źródłowego
Dla zaawansowanych użytkowników istnieje opcja skompilowania Pythona w Ubuntu bezpośrednio z kodu źródłowego. Należy jednak pamiętać, że ten proces jest bardziej czasochłonny i może potrwać ponad 15 minut, w zależności od parametrów komputera. Oto kroki, które trzeba wykonać:
1. Otwórz Terminal i wpisz poniższe polecenie w celu zaktualizowania pakietów.
sudo apt update
2. Następnie użyj poniższego polecenia, aby zainstalować niezbędne zależności do skompilowania Pythona w Ubuntu.
sudo apt install build-essential zlib1g-dev libncurses5-dev libgdbm-dev libnss3-dev libssl-dev libreadline-dev libffi-dev wget
3. Utwórz folder o nazwie „python” i przejdź do niego. Jeśli pojawi się błąd „Odmowa uprawnień”, uruchom polecenie przy użyciu „sudo”.
sudo mkdir /python && cd /python
4. Użyj polecenia „wget”, aby pobrać najnowszą wersję Pythona z oficjalnej strony internetowej. W tym przykładzie pobierana jest wersja Python 3.12.0a1.
sudo wget https://www.python.org/ftp/python/3.12.0/Python-3.12.0a1.tgz
5. Rozpakuj pobrany plik przy użyciu polecenia „tar” i przejdź do rozpakowanego folderu.
sudo tar -xvf Python-3.12.0a1.tgz cd Python-3.12.0a1
6. Następnie użyj poniższej komendy, aby włączyć optymalizacje przed rozpoczęciem kompilacji Pythona w Ubuntu. Dzięki temu proces kompilacji będzie szybszy.
./configure --enable-optimizations
7. Na zakończenie wykonaj poniższe polecenie, aby skompilować Pythona w Ubuntu. Proces ten może trwać od 10 do 15 minut.
sudo make install
8. Po zakończeniu procesu użyj polecenia „python3 –version”, aby zweryfikować numer zainstalowanej wersji Pythona. I to wszystko.
Cztery łatwe sposoby na instalację lub aktualizację Pythona w Ubuntu
W ten sposób możesz zainstalować Pythona w systemie operacyjnym Ubuntu Linux. Jeżeli podczas instalacji systemu nie wybrałeś opcji minimalnej konfiguracji, Python prawdopodobnie jest już zainstalowany na Twoim komputerze. W takim przypadku wystarczy sprawdzić wersję i ewentualnie zaktualizować Pythona. Jeśli natomiast nie masz zainstalowanego Pythona, możesz skorzystać z jednej z trzech opisanych wyżej metod, aby go zainstalować. To wszystko, jeśli chodzi o ten temat. Jeśli jesteś zainteresowany uruchamianiem aplikacji z Androida na Linuksie bez emulatora, zapoznaj się z naszym przewodnikiem. Jeśli masz dodatkowe pytania, zostaw je w sekcji komentarzy.