Jak zainstalować Ubuntu 20.04 LTS na Raspberry Pi

Ubuntu 20.04 LTS pojawił się kilka miesięcy temu na komputery PC. Został również wydany dla rodziny urządzeń Raspberry Pi. Będziesz mógł używać Ubuntu na różnych urządzeniach Pi, takich jak 4, 3B +, 2 i 1.

Istnieje wiele sposobów na uruchomienie Ubuntu na Raspberry Pi. Jednak najlepszym sposobem na to i w tym przewodniku omówimy to za pomocą oficjalnego narzędzia do przetwarzania obrazu Raspberry Pi. Czemu? Zapewnia oficjalne wydania 20.04 LTS i różne wersje do wyboru.

Zainstaluj narzędzie Raspberry Pi Imager

Narzędzie Raspberry Pi Imager nie jest wstępnie zainstalowane w żadnym głównym systemie operacyjnym Linux. W rezultacie musimy zastanowić się, jak uruchomić program. Na szczęście Raspberry Pi Imager jest dość łatwy do zainstalowania na wielu nowoczesnych systemach operacyjnych Linux.

Ubuntu

Raspberry Pi Imager jest dostępny jako instalowalny pakiet DEB. Ponieważ Ubuntu Linux używa pakietów DEB jako jednego ze sposobów instalowania programów przez użytkowników, ta metoda instalacji jest idealna. Aby rozpocząć instalację, otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T na klawiaturze. Następnie użyj poniższego polecenia wget, aby pobrać najnowszy pakiet RPI Imager DEB.

wget https://downloads.raspberrypi.org/imager/imager_amd64.deb

Po pobraniu pakietu DEB na komputer można użyć menedżera pakietów Apt, aby załadować pakiet do systemu.

sudo apt install ./imager_amd64.deb

Debian

Wydanie pakietu DEB programu Raspberry Pi Imager oznacza, że ​​jeśli jesteś użytkownikiem Debiana Linux, konfiguracja jest łatwa. Aby rozpocząć instalację, otwórz okno terminalu Linux, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T na klawiaturze. Następnie użyj poniższego polecenia pobierania wget, aby pobrać najnowszy plik Raspberry Pi Imager z Internetu.

wget https://downloads.raspberrypi.org/imager/imager_amd64.deb

Po zakończeniu pobierania pakietu DEB użyj polecenia dpkg w oknie terminala, aby skonfigurować narzędzie Raspberry Pi Imager na komputerze Debian. Pamiętaj, że podczas tej instalacji możesz zauważyć błędy. Nie przejmuj się, są to błędy zależności i można je naprawić, uruchamiając sudo apt-get install -f.

sudo dpkg -i imager_amd64.deb

Arch Linux

Osoby korzystające z Arch Linux będą mogły zainstalować narzędzie Raspberry Pi Imager bezpośrednio przez Arch Linux AUR. Aby rozpocząć instalację, otwórz okno terminala. Następnie stamtąd użyj narzędzia pacman, aby zainstalować pakiety „Git” i „Base-devel”, ponieważ są one wymagane do pracy z AUR.

sudo pacman -S base-devel git

Po skonfigurowaniu dwóch pakietów użyj poniższych poleceń, aby zainstalować pomocnika AUR Trizen. Trizen zautomatyzuje instalację programu Raspberry Pi Imager, dzięki czemu nie trzeba ręcznie radzić sobie z zależnościami.

git clone https://aur.archlinux.org/trizen.git
 
 cd trizen 
 makepkg -sri

Po zainstalowaniu Trizen skonfiguruj aplikację Raspberry Pi Imager za pomocą polecenia trizen -S.

trizen -S rpi-imager

Pakiet Snap

Jeśli nie korzystasz z Arch Linux, Ubuntu lub Debian, jedynym sposobem na zainstalowanie Raspberry Pi Imager jest użycie Snap. Aby zainstalować, upewnij się, że masz skonfigurowane Snapd na komputerze. Następnie wprowadź poniższe polecenie poniżej.

sudo snap install rpi-imager

Instalowanie Ubuntu 20.04 LTS dla Raspberry Pi

Instalacja Ubuntu 20.04 LTS na Raspberry Pi różni się znacznie od Ubuntu na PC. Aby rozpocząć proces instalacji, uruchom Raspberry Pi Imager za pomocą menu aplikacji. Następnie, gdy aplikacja Raspberry Pi Imager jest otwarta, postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku poniżej.

Krok 1: Podłącz kartę SD do czytnika kart SD. Następnie włóż go do komputera za pomocą portu USB lub portu czytnika kart SD.

Krok 2: W aplikacji Raspberry Pi Imager zlokalizuj sekcję „System operacyjny” i kliknij myszką przycisk „WYBIERZ OS”. Po kliknięciu „WYBIERZ OS” pojawi się interfejs użytkownika.

Krok 3: w interfejsie „WYBIERZ OS” zobaczysz różne opcje systemu operacyjnego do wyboru. Poszukaj opcji „Ubuntu” i kliknij ją myszą. Po kliknięciu Ubuntu wybierz Ubuntu 20.04 LTS dla Pi 2/3/4. Jest to najnowsza wersja Ubuntu Server i jest idealna dla większości urządzeń Pi, szczególnie jeśli planujesz zbudować urządzenie lub aplikację itp.

Wybierz Ubuntu 20.04 LTS w menu Pi, klikając go myszką.

Krok 4: Znajdź przycisk „WYBIERZ KARTĘ SD” i kliknij go myszą. Następnie użyj interfejsu użytkownika, aby wybrać kartę SD, na której chcesz zainstalować najnowszą wersję Ubuntu 20.04 LTS.

Krok 5: Kliknij przycisk „NAPISZ”, aby rozpocząć proces instalacji. Pamiętaj, że ten proces instalacji może zająć trochę czasu. Bądź cierpliwy!

Krok 6: Odłącz kartę SD od komputera, podłącz ją do Raspberry Pi i włącz ją. Podłącz kabel HDMI, mysz i klawiaturę.

Kiedy Raspberry Pi uruchomi się na Ubuntu 20.04 LTS zostanie zainstalowany, jednak Ubuntu ma powitalny kreator, który musisz przejść, aby skonfigurować dodatkowe gadżety.

newsblog.pl

newsblog.pl

x