Udostępnij teraz w social media:

Czy Twoja dystrybucja Linuksa ma boleśnie przestarzałą wersję Wine? Jeśli tak, rozważ uaktualnienie go do Wine Staging.

Wine Staging to poprawiona wersja rozwojowa Wine z najnowszymi technologiami. Zainstalowanie go jest dobrym pomysłem, jeśli wersja Wine na komputerze z systemem Linux nie zawiera funkcji (ze względu na jej wiek). Poza tym używanie nowszych wersji to świetny sposób na zapewnienie działania programów, ponieważ programiści zawsze publikują poprawki błędów, a także poprawiają wydajność.

OSTRZEŻENIE SPOILERA: Przewiń w dół i obejrzyj samouczek wideo na końcu tego artykułu.

Jeśli używasz Wine do uruchamiania programu Windows tu lub tam, Wine Staging może nie być dla Ciebie. Jeśli jednak potrzebujesz wielu programów Windows do uruchomienia na komputerze z systemem Linux, jest to świetny sposób.

Ubuntu

Aby Wine Staging działało na Ubuntu, zacznij od dodania klucza zwalniającego GPG. Nie pomijaj tego kroku! Ubuntu NIE zainstaluje Wine Staging bez niego, ponieważ instaluje oprogramowanie tylko z zaufanych lokalizacji. Za pomocą narzędzia Wget pobierz najnowszy klucz wydania na komputer z systemem Ubuntu. Następnie użyj apt-key, aby dodać nowy klucz do Ubuntu.

wget -nc https://repos.wine-staging.com/wine/Release.key

sudo apt-key add Release.key

Teraz, gdy klucz wydania Wine jest znany w Ubuntu, możemy dodać repozytorium oprogramowania za pomocą polecenia apt-add-repository.

sudo apt-add-repository 'https://dl.winehq.org/wine-builds/ubuntu/'

Używając apt update, odśwież Ubuntu, aby pojawiło się nowe repozytorium Wine Staging.

sudo apt update

Na koniec zainstaluj Wine Staging.

sudo apt install --install-recommends winehq-staging

Odinstaluj Wine Staging za pomocą:

sudo apt remove winehq-staging

Debian

Instalacja Wine Staging na Debianie jest podobna do Ubuntu, ale nie taka sama. Zaczyna się trochę podobnie, dodając klucz zwalniający. Debian, podobnie jak Ubuntu, wymaga klucza i odmawia instalacji oprogramowania (chyba że ręcznie go zastąpisz) z niezaufanych źródeł. Aby uzyskać klucz, wprowadź poniższe polecenia.

wget -nc https://repos.wine-staging.com/wine/Release.key

sudo apt-key add Release.key

Następnie za pomocą edytora tekstu Nano otwórz plik sources.list i dodaj repozytorium oprogramowania Wine Staging. W tym przykładzie skupimy się na Debian Stable (aka Stretch). Jeśli używasz Wheezy, Jesse, Buster lub Sid, zamień „stretch” i wprowadź kod-nazwę wydania.

sudo nano /etc/apt/sources.list

Wklej następujący kod w edytorze tekstu Nano (Ctrl + Shift + V):

Sprawdź -   Wycofano AIM - 6 bezpiecznych alternatyw dla AIM

# Wine Staging for Debian Stretch
deb https://dl.winehq.org/wine-builds/debian/ stretch main

Zapisz edycję w Nano za pomocą Ctrl + O.

Korzystając z narzędzia do aktualizacji, zaktualizuj źródła oprogramowania Debiana.

sudo apt-get update

Na koniec zainstaluj Wine Staging.

sudo apt-get install winehq-staging

Odinstaluj Staging za pomocą:

sudo apt-get remove winehq-staging

Arch Linux

Użytkownicy Arch mogą zainstalować Wine Staging bezpośrednio z oficjalnych repozytoriów oprogramowania. Aby go zainstalować, najpierw usuń wszystkie inne pakiety Wine, ponieważ będą one kolidować z Staging.

sudo pacman -R wine

Następnie użyj narzędzia Pacman Package, aby zainstalować najnowszą wersję Wine Staging.

sudo pacman -S wine-staging

Odinstaluj Staging z Arch za pomocą następującego polecenia:

sudo pacman -R wine-staging

Fedora

Fedora nie potrzebuje repozytoriów oprogramowania innych firm, aby zainstalować Wine Staging. Zamiast tego domyślnie oferuje użytkownikom przechodzenie do wina i stosuje do niego wszystkie poprawki. Aby zainstalować Wine Staging, otwórz terminal i zainstaluj oprogramowanie Wine, tak jak zwykle, z DNF.

Sprawdź -   Jak przejść z Bash na Korn Shell w systemie Linux

Uwaga: WineHQ ma repozytoria oprogramowania Wine Staging innych firm, gotowe do zainstalowania w Fedorze, jeśli dołączona wersja nie działa. Sprawdź stronę internetową, aby uzyskać szczegółowe informacje.

sudo dnf install wine

Odinstaluj wine za pomocą:

sudo dnf uninstall wine-staging

Czy inscenizacja to za mało? Rozważ zainstalowanie Fedory Rawhide. Oferuje najnowsze oprogramowanie dla użytkowników Fedory w sposób, którego tradycyjne wydania nie mogą.

OpenSUSE

Witryna WineHQ nie zawiera specjalnych instrukcji ani nie zawiera opisu wsparcia dla użytkowników Wine-Staging dla użytkowników Suse. Mimo to istnieją wersje przejściowe oprogramowania Wine dostępne do pobrania bezpośrednio z OpenSUSE Build Service. Aby zainstalować Wine Staging na Suse, przejdź do tej strony tutaj, znajdź swoją wersję OpenSUSE i kliknij przycisk instalacji „jednym kliknięciem”, aby rozpocząć instalację.

Sprawdź -   Jak przyspieszyć instalator aplikacji Fedora Linux

Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi w graficznym interfejsie użytkownika YaST i dodaj oprogramowanie do systemu.

Chcesz odinstalować Staging ze swojego komputera z OpenSUSE? Otwórz oprogramowanie Gnome, wpisz „Wine-Staging” lub „Wine” i kliknij przycisk odinstalowania. Wprowadź swoje hasło, a oprogramowanie zostanie usunięte. Alternatywnie, otwórz terminal i użyj narzędzia do zarządzania pakietami Zypper, aby usunąć go z systemu.

sudo zypper remove wine-staging

Inne systemy Linux

Nie każda dystrybucja Linuksa cieszy się oficjalnym wsparciem projektu Wine. To powiedziawszy, jest to bardzo dobrze znane narzędzie, z którego korzysta prawie każdy w systemie Linux. To z tego powodu; powinno być łatwo znaleźć i zainstalować Wine-Staging na prawie każdej dystrybucji Linuksa.

Najlepszym sposobem na znalezienie miejsca w dystrybucji jest otwarcie jej oficjalnej Wiki i przeczytanie strony, którą mają na Wine. Rozważ także dołączenie do forów (lub kanałów czatu IRC) i zapytanie innych użytkowników, jak go zainstalować i czy jest dostępny. Jeśli wszystko inne zawiedzie, rozważ zbudowanie Wine ze źródła.