Jak zapobiec odzyskaniu pliku w systemie Windows 10

Udostępnij teraz w social media:

Po usunięciu plik można odzyskać. Jeśli został usunięty z komputera z systemem Windows 10, jego szanse na odzyskanie są dość duże. Nie musi znajdować się w koszu. Istnieją narzędzia do odzyskiwania plików, które można uruchomić z systemu BIOS bez systemu operacyjnego i odzyskać pliki. Aby zapobiec odzyskaniu pliku, musisz go bezpiecznie usunąć, a do tego potrzebujesz narzędzia innej firmy. Prostszą, choć ograniczoną w zakresie alternatywą, jest samodzielne zastąpienie pliku. Oto jak.

Zapobiegaj odzyskiwaniu pliku

Załóżmy, że utworzyłeś plik tekstowy na pulpicie i umieściłeś w nim wszystkie ważne informacje bankowe. Wkrótce zdałeś sobie sprawę, że to zły pomysł i usunąłeś ten plik. Ten plik można łatwo odzyskać nawet po sformatowaniu dysku i instalacji nowego systemu Windows 10. Wyjaśnimy dlaczego później, ale na razie przejdźmy do poprawki.

  Utwórz schemat kolorów wyśrodkowany wokół jednego wybranego koloru

Aby zapobiec odzyskaniu tego konkretnego pliku, utwórz nowy plik tekstowy o dokładnie takiej samej nazwie, jak miał, ale w innym miejscu. Wprowadź w nim albo fałszywe dane, albo po prostu bełkot lub tekst zastępczy. Zapisz plik, a następnie skopiuj i wklej go w tym samym miejscu, w którym znajduje się oryginalny plik. Windows 10 zapyta, czy chcesz zastąpić plik. Śmiało i zastąp go.

Dla pewności utwórz kilka plików tekstowych o tej samej nazwie i skopiuj je do dokładnie tej samej lokalizacji. Zastąp poprzedni plik za każdym razem. To drastycznie zmniejszy szanse na odzyskanie oryginalnego pliku zawierającego rzeczywiste informacje bankowe.

Dlaczego to działa?

Gdy usuwasz plik w systemie Windows 10, nawet jeśli usuwasz go z kosza, tak naprawdę nie jest on usuwany z systemu. Windows 10 po prostu oznacza to jako wolne miejsce i w razie potrzeby ostatecznie zapisuje pliki w tym miejscu. Nawet wtedy oryginalny plik może zostać odzyskany.

  Jak ukryć Szybki dostęp w Eksploratorze plików w systemie Windows 10

Zastąpienie pliku to coś, czego nie można cofnąć. Po zastąpieniu pliku system Windows 10 natychmiast przepisuje ten obszar. Po kilkakrotnym zastąpieniu to samo miejsce jest wielokrotnie zastępowane. Jeśli chodzi o odzyskiwanie plików, najprawdopodobniej zostanie odzyskany plik, który został ostatnio zapisany, czyli plik wabika.

Narzędzia, które bezpiecznie usuwają pliki, robią coś bardzo podobnego. Dokonują kilku zapisów w sektorze, który zawiera usuwany plik, uniemożliwiając ich odzyskanie. Być może słyszałeś, że usunięty plik można odzyskać, ale nie można go zastąpić. Dlatego.

Ta metoda ma ograniczenia; porównywalne rozmiary plików. Utworzenie pliku tekstowego jest bardzo łatwe, ale o wiele trudniejsze jest utworzenie wielu plików o różnych formatach, które wszystkie należy bezpiecznie usunąć. Podobnie pliki te powinny mieć porównywalny rozmiar, aby zapewnić zastąpienie całego oryginalnego pliku. Na koniec dnia może być konieczne użycie aplikacji. Możesz spróbować użyć KillDisk.

x