Jak zarządzać magazynami Encfs w systemie Linux

Zarządzanie magazynami EncFS w systemie Linux jest proste dzięki Gnome EncFS Manager. Po zainstalowaniu zapewnia użytkownikom łatwy do zrozumienia interfejs użytkownika, który pozwala im szybko tworzyć zaszyfrowane archiwa w dowolnym miejscu na komputerze z systemem Linux. Aby korzystać z tego oprogramowania, musisz mieć uruchomiony system Ubuntu, Debian, Arch Linux, Fedora lub OpenSUSE. Jeśli nie używasz żadnego z tych systemów operacyjnych, musisz pobrać kod źródłowy Gnome EncFS Manager i zbudować wszystko ze źródła.

Zainstaluj Gnome EncFS Manager

Aby rozpocząć instalację, otwórz terminal i postępuj zgodnie z instrukcjami odpowiadającymi Twojej dystrybucji Linuksa.

Ubuntu

W systemie Ubuntu Gnome EncFS Manager można zainstalować za pośrednictwem PPA. Otwórz terminal i wprowadź poniższe polecenie, aby włączyć nowe źródło oprogramowania.

sudo add-apt-repository ppa:gencfsm

Po dodaniu nowego PPA do Ubuntu, musisz uruchomić polecenie odświeżania. Uruchomienie polecenia aktualizacji jest bardzo ważne, ponieważ bez niego Ubuntu nie zobaczy nowego źródła oprogramowania. Uruchom apt update, aby odświeżyć wybór oprogramowania Ubuntu.

sudo apt update

Uruchomienie polecenia apt update ujawni nowe aktualizacje oprogramowania dla Ubuntu. Nie ignoruj ​​ich! Zamiast tego użyj polecenia apt upgrade, aby upewnić się, że Ubuntu jest aktualny.

sudo apt upgrade -y

Kiedy wszystko jest aktualne, możesz użyć apt do zainstalowania Gnome EncFS Manager.

sudo apt install gnome-encfs-manager

Chcesz odinstalować Menedżera Gnome EncFS? Wypróbuj to polecenie:

sudo apt remove gnome-encfs-manager

Debian

Nie ma dostępnego wyszukanego PPA do zainstalowania Gnome EncFS Manager na Debianie. Na szczęście deweloper udostępnia pakiety do pobrania. Oficjalnie Debian 7, 8 i 9 mają wsparcie. Aby zainstalować, otwórz okno terminala i użyj narzędzia wget, aby pobrać pakiety.

Debian 7

wget https://download.opensuse.org/repositories/home:/moritzmolch:/gencfsm/Debian_7.0/amd64/gnome-encfs-manager_1.8.19_amd64.deb

lub

wget https://download.opensuse.org/repositories/home:/moritzmolch:/gencfsm/Debian_7.0/i386/gnome-encfs-manager_1.8.19_i386.deb

Debian 8

wget https://download.opensuse.org/repositories/home:/moritzmolch:/gencfsm/Debian_8.0/amd64/gnome-encfs-manager_1.8.19_amd64.deb

lub

wget https://download.opensuse.org/repositories/home:/moritzmolch:/gencfsm/Debian_8.0/i386/gnome-encfs-manager_1.8.19_i386.deb

Debian 9

wget https://download.opensuse.org/repositories/home:/moritzmolch:/gencfsm/Debian_9.0/amd64/gnome-encfs-manager_1.8.19_amd64.deb

lub

wget https://download.opensuse.org/repositories/home:/moritzmolch:/gencfsm/Debian_9.0/i386/gnome-encfs-manager_1.8.19_i386.deb

Używając dpkg narzędzie, zainstaluj pobrany pakiet Debiana na swoim komputerze.

sudo dpkg -i gnome-encfs-manager_1.8.19_*.deb

Uruchomienie narzędzia dpkg powinno wystarczyć do pobrania Gnome EncFS Manager na Debianie. To powiedziawszy, jeśli wystąpią problemy z zależnościami, musisz je poprawić.

sudo apt-get install -f

Arch Linux

Gnome EncFS Manager jest dostępny dla użytkowników Arch Linux za pośrednictwem AUR. Aby rozpocząć instalację, otwórz terminal i użyj narzędzia pakietu Pacman, aby zsynchronizować najnowszą wersję pakietu Git.

sudo pacman -S git

Teraz, gdy Git pracuje na Arch Linux, użyj go do pobrania najnowszej migawki pkgbuild Gnome EncFS Manager.

git clone https://aur.archlinux.org/gnome-encfs-manager-bin.git

Używając CD, przenieś terminal do nowo sklonowanego folderu gnome – encfs-manager-bin.

cd gnome-encfs-manager-bin

Wewnątrz gnome-encfs-manager-bin uruchom proces generowania pakietu, wykonując polecenie makepkg.

Uwaga: uruchomienie makepkg powinno automatycznie zainstalować wszystkie niezbędne pliki zależności. Jednak czasami coś się psuje. Jeśli niektóre zależności nie zostaną zainstalowane, musisz to naprawić ręcznie. Przejdź do oficjalnej strony tutaj aby znaleźć wymagane pliki zależności, które są niezbędne do uruchomienia programu.

makepkg -si

Fedora

Najnowsza wersja Gnome EncFS Manager jest dostępna dla Fedory 26, która jest starszą wersją. Jednak uruchomienie tego pakietu w Fedorze 27 i 28 nie powinno sprawiać większych trudności. Jeśli z jakiegoś powodu pakiet nie działa poprawnie w twoim wydaniu, rozważ pominięcie instrukcji specyficznych dla Fedory na rzecz budowania tego programu z źródło.

Aby zainstalować program, otwórz terminal i użyj narzędzia instalacyjnego DNF, aby działał.

sudo dnf install https://download.opensuse.org/repositories/home:/moritzmolch:/gencfsm/Fedora_26/x86_64/gnome-encfs-manager-1.8.19-300.1.x86_64.rpm -y

OpenSUSE

Kod źródłowy Gnome EncFS Manager jest automatycznie wbudowany w OBS, czyli technologię OpenSUSE. Z tego powodu dostępne są pakiety dla wszystkich aktualnych wersji OpenSUSE. Aby zainstalować Gnome EncFS Manager na dowolnym z nich, przejdź do tej strony, wybierz wersję Suse i kliknij przycisk „zainstaluj”.

Korzystanie z Gnome EncFS Manager

Utwórz nową skrytkę EncFS w Gnome EncFS Manager, klikając menu „Menedżer”, a następnie „Utwórz lub importuj skrytkę”.

Podczas procesu tworzenia zostaniesz poproszony o określenie katalogu (lub dysku), w którym chcesz utworzyć schowek. Domyślna lokalizacja to „.Private”, co działa w większości przypadków. Jeśli jednak nie podoba Ci się domyślna lokalizacja, możesz ją łatwo zmienić: zaznacz przycisk poniżej opcji domyślnej, a następnie kliknij przycisk przeglądania.

Kliknięcie ikony przeglądania spowoduje wyświetlenie okna dialogowego otwierania pliku. Korzystając z tego okna dialogowego, wyszukaj folder, który chcesz przekształcić w skrytkę EncFS.

Pomiń opcję „mount” i przejdź do sekcji hasła.

W polu hasła wpisz bezpieczne i łatwe do zapamiętania hasło, a następnie kliknij przycisk „Utwórz”, aby utworzyć skrytkę.

Dostęp do skrytek

Po utworzeniu nowej skrytki EncFS narzędzie Gnome EncFS automatycznie ją zamontuje. Użytkownicy mogą uzyskać dostęp do tego skrytki jako urządzenia w menedżerze plików i będzie wyglądać tak, jakby był to tylko dysk twardy.

Aby zablokować pliki, kliknij urządzenie w menedżerze plików i umieść w nim pliki i foldery.

Użytkownicy mogą uzyskać dostęp do utworzonych skrytek w dowolnym momencie, otwierając Menedżera Gnome EncFS i zaznaczając pole „zamontowane”.

Odmontowywanie skrytek

Odmontowywanie skrytki EncFS w Gnome EncFS Manager odbywa się poprzez odznaczenie pola wyboru obok dowolnego skrytki z napisem „zamontowany”. Alternatywnie, zamknij Gnome EncFS Manager, aby automatycznie odmontować wszystkie skrytki.

x